Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Cisza na kanale. Cisza na kanale.

Sprzęt na policji

Jak długo policja może przetrzymywać sprzet komputerowy zatrzymany w celu wyjaśnienia legalności oprogramowania?

Pytanie:
     “W dniu 27.11.2003 r. policja zabrała komputer w celu wyjaśnienia legalności oprogramowania. Jak długo zgodnie z prawem policja może przetrzymywać mój sprzet? D.S.”
     
     Odpowiedź:
     Kwestie dotyczące poruszanego zagadnienia reguluje Kodeks Postępowania Karnego. Poniżej przytaczam treść odpowiednich artykułów:
     
     Art. 217. (98) § 1. Rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. § 2. Osobę mającą rzecz podlegającą wydaniu wzywa się do wydania jej dobrowolnie. § 3. W razie zatrzymania rzeczy stosuje się odpowiednio przepis art. 228. Protokołu można nie sporządzać, jeżeli rzecz załącza się do akt sprawy. § 4. Jeżeli wydania żąda Policja albo inny uprawniony organ działający we własnym zakresie, osoba, która rzecz wyda, ma prawo niezwłocznie złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania, o czym należy ją pouczyć. Doręczenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od zatrzymania rzeczy. § 5. W razie odmowy dobrowolnego wydania rzeczy można przeprowadzić jej odebranie. Przepisy art. 220 § 3 i art. 229 stosuje się odpowiednio.
     
     Art. 230. § 1. (105) Jeżeli zatrzymanie rzeczy lub przeszukanie nastąpiło bez uprzedniego polecenia sądu lub prokuratora, a w ciągu 7 dni od dnia czynności nie nastąpiło jej zatwierdzenie, należy niezwłocznie zwrócić zatrzymane rzeczy osobie uprawnionej, chyba że nastąpiło dobrowolne wydanie, a osoba ta nie złożyła wniosku, o którym mowa w art. 217 § 4. § 2. Należy również zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego. Jeżeli wyniknie spór co do własności rzeczy, a nie ma dostatecznych danych do niezwłocznego rozstrzygnięcia, odsyła się osoby zainteresowane na drogę procesu cywilnego.
     
     Art. 236. Na postanowienie dotyczące przeszukania i zatrzymania rzeczy oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone.
     
     Art. 236a. (107) Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio do dysponenta i użytkownika systemu informatycznego w zakresie danych przechowywanych w tym systemie lub na nośniku znajdującym się w jego dyspozycji lub użytkowaniu, w tym korespondencji przesłanej pocztą elektroniczną.
     
     Kancelarie Radców Prawnych R. Kasprzycki i K. Marciniak

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ha ha ha, masz paragrafy, a teraz sam sie glow co dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-01-09)
 • czyli mogą trzymać do usranej śmierci wrrrrr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hesus the mad wrrrrr(2004-01-09)
 • doinstaluja jakigos Queka i graja ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-01-09)
 • Spytajcie policjanta jakie on ma oprogramowanie w domu. Takie jak wszyscy w polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pilot(2004-01-09)
 • byłem raz u policjanta w domu naprawiać komputer.Poprosiłem o system i dostałem takiego samego pirata jak każdy.Gry też miał pirackie - i co ey na to
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Informatyk(2004-01-09)
 • Mi zabrali kompa i plyty cd,a bylo ich spoooro. Na policji jeden niewydarzony pracownik (czytaj polic...t) podczas rozmowy ze swoimi kolegami cieszyl sie bardzo ze az tyle nowych filmow obejrzy u siebie w domu (oczywiscie dzieki mnie). I co tu wiecej mowic - piraci scigaja piratow !!! Dlaczego nasza policja nie przeprowadzi akcji sprawdzania legalnosci oprogramowania w domach policjantow ?! Dawne przyslowie caly czas trafia w sedno - pod latarnia najciemniej. Cholera bierze jak policja sciga kogos za cos co sama robi !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  man in the rain(2004-01-09)
 • Panowie Kasprzycki i MArciniak niech se wcisna takie tłumaczenie- radca jest po to żeby doradzać a nie sypać artykułami, nieprawdaż? W kodeksie to sobie każdy może znaleźć, ale co się dziwić, skoro Portel chyba im nie płaci za opinie, to taka zlewka jest u nich oczywista....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wrotka(2004-01-13)
 • Do MAN IN THE RAIN! Poinformuj Wydział Kontroli Wewnętrznej Wojewódzkiej Policji (nie w Elblągu)- tu się wszyscy znają. że masz uzasadnione przypuszczenie iż glina korzysta w domu z dowodów rzeczowych. Zobaczysz jak będzie wesoło..... chociaż tyle satysfakcji..... niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zyggi(2004-01-13)
 • Tekst do Wrotki za darmo to moja Pani sama może DAWAĆ "porady"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  arek(2004-01-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do łazienki
Obrazy na alupanelu
Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapety one color