Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tajemniczy znak CE

Przy zakupie niektórych towarów możemy zauważyć, że są one oznakowane symbolem CE. Jak wyjaśniają pracownicy elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej, jest to deklaracja producenta poświadczająca, że towar spełnia wymogi unijne.

Oznakowanie CE jest znakiem poświadczającym spełnianie przez wyrób określonych wymagań, głównie dotyczących bezpieczeństwa. Nie jest natomiast znakiem potwierdzającym pochodzenie wyrobu - nie oznacza bowiem, że wyrób został wyprodukowany w Unii Europejskiej.
     
     Dla handlowej wygody
     - Producent przystępując do produkcji wyrobu powinien ustalić jakimi dyrektywami może być objęty, przeanalizować zagrożenia, jakie ten wyrób może stwarzać, i na tej podstawie sporządzić wykaz zasadniczych wymagań, jakie ma spełniać – wyjaśniają inspektorzy elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej.
     Oznaczenie symbolem CE ma zapewnić znoszenie barier technicznych w handlu i ułatwić międzynarodowy obrót towarowy. Żaden kraj nie może ograniczać obrotu tymi wyrobami, chyba że oznakowanie CE zostało naniesione z naruszeniem obowiązujących zasad.
     
     Zgodność z unijnymi dyrektywami
     Jeśli do danego wyrobu odnosi się kilka dyrektyw UE wymagających umieszczenia oznakowania CE, producent może go umieścić, jeśli potwierdzi zgodność wyrobu ze wszystkimi dyrektywami, którym podlega wyrób. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel może umieścić oznakowanie CE tylko po poddaniu wyrobu ocenie zgodności z dyrektywami nowego podejścia i po uzyskaniu pozytywnego wyniku tej oceny. Ocenę zgodności może przeprowadzić sam producent lub jego upoważniony przedstawiciel. Producent może też skorzystać z usług trzeciej strony, czyli notyfikowanej jednostki certyfikującej, kontrolującej lub notyfikowanego laboratorium. Należy umieścić oznakowanie CE zanim wyroby zostaną wprowadzone do obrotu. Większość dyrektyw nowego podejścia przewiduje umieszczenie na wyrobie oznakowania CE, ale trzy z nich nie zawierają takiego wymogu: opakowania i odpady opakowań, transeuropejski system szybkiej kolei, transeuropejski system konwencjonalnej kolei.
     
     Materiały wybuchowe
     Oznakowanie CE musi być umieszczone na wyrobie lub jego tabliczce znamionowej w sposób widoczny (nie może mieć mniej niż 5 mm wysokości) oraz czytelny, musi mieć również określoną formę. W wyjątkowych sytuacjach oznakowanie CE może być umieszczone na opakowaniu lub dołączonych do wyrobu dokumentach, np.: gdy umieszczenie oznakowania na wyrobie jest niemożliwe - dotyczy to np. niektórych materiałów wybuchowych, gdy nie mogą być zachowane minimalne wymiary symbolu, gdy nie ma pewności, że oznakowanie będzie widoczne i czytelne.
     
     100 tys. zł kary
     Umieszczenie symbolu CE na produkcie, który nie spełnia zasadniczych wymagań, umieszczenie na produkcie znaku podobnego do CE w celu wprowadzenie konsumenta w błąd oraz wprowadzenie do obrotu wyrobu bez znaku CE, jeżeli wyrób powinien być poddany ocenie zgodności i oznakowany CE, grozi karą grzywny nawet do 100 tys. zł.

przyg. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
ichtovit
Karma dla papug średnich
Cats Best 10L