Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Park Traugutta Park Traugutta

Telekomunikacyjne ABC

 
Elbląg, Telekomunikacyjne ABC fot. AD
Rek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kompleksowe opracowanie poświęcone dobrym praktykom na rynku telekomunikacyjnym. Ma ono służyć abonentom, aby zawierali świadomie umowy z wybranym dostawcą usług. Zobacz, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę.

Rekomendacje zawarte w opracowaniu zostały przygotowane w oparciu o doświadczenia UOKiK i sygnały od konsumentów zgłaszających problemy z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Urząd proponuje, aby w ramach dobrych praktyk przedsiębiorcy stoswali się do zasad:
     - Udzielania informacji o wysokości opłat abonamentowych bezpośrednio w umowie, gdyż jak dotąd część dostawców usług telekomunikacyjnych stosuje wzory umowy, które nie zawierają informacji o wysokości opłat abonamentowych ponoszonych przez konsumenta. W efekcie, wielu z nich w umowach podaje jedynie nazwę pakietu taryfowego. Aby wiedzieć jak wysoki jest abonament, klient musi przeanalizować wiele dokumentów: umowę (w której znajduje się informacja o planie taryfowym), regulamin promocji oraz cennik. Co więcej, informowanie w kontrakcie jedynie o nazwie planu taryfowego powoduje, że operator pomija także koszt usług dodatkowych aktywowanych wraz z zawarciem umowy podstawowej. Usługi te na początku obowiązywania umowy są bezpłatne, ale jeśli abonent ich nie dezaktywuje w określonym terminie – stają się płatne. Informacje o zasadach działania usług dodatkowych (np. o ich wyłączeniu) zazwyczaj nie są ujawniane bezpośrednio w umowie, a w regulaminie promocji. Dlatego UOKiK zwraca uwagę, że umowa powinna wskazywać wysokość wszystkich opłat abonamentowych, jakie konsument będzie musiał ponosić, gdy zgodzi się na ofertę przedsiębiorcy.
     - Dostarczania umowy wcześniej, gdyż wielu konsumentów decyduje się na skorzystanie z oferty operatora na podstawie informacji przedstawionych na jego stronie internetowej albo podczas rozmowy telefonicznej. Umowa lub aneks, regulamin oraz cennik są zazwyczaj dostarczane przez kuriera. Niestety, bardzo często się zdarza, że konsument nie ma możliwości wcześniejszego zapoznania się z warunkami umowy. Po raz pierwszy może to zrobić w momencie wizyty kuriera, a więc w okolicznościach nie sprzyjających spokojnej i rzetelnej analizie przedstawionych do podpisu dokumentów. Dlatego UOKiK sugeruje, aby w przypadku, gdy konsument zawrze umowę na odległość, np. poprzez kuriera, którego wizyta jest następstwem wcześniejszej rozmowy telefonicznej lub wizyty na stronie internetowej, i zgłosi np. konsultantowi, że chciałby otrzymać dokumenty jeszcze przed wizytą kuriera, powinien je otrzymać. Dostawca usług może to zrobić wysyłając je np. pocztą lub w formie elektronicznej.
     - Informowaniu o tym, że telefony automatycznie łączą się z Internetem, gdyż część konsumentów ma problem z nowymi funkcjami tzw. inteligentnych telefonów, których oprogramowanie i ustawienia umożliwiają automatyczne łączenie się z Internetem, np. w celu pobrania aktualizacji. Często konsument, który nie wie o takiej funkcji jest zaskoczony wysokim rachunkiem telefonicznym za transfer danych. Przy czym warto podkreślić, że problemy abonentów wynikają właśnie z ich nieświadomości o tym, że takie ustawienia można wyłączyć i uniknąć dodatkowego obciążenia rachunku. Dlatego UOKiK zwraca uwagę, by przed zawarciem umowy operator poinformował abonenta o tym, że telefon może automatycznie łączyć się z Internetem oraz o stawkach opłat. Dodatkowo, takie informacje powinny znajdować się na opakowaniu aparatu oraz w smsie, który powinien otrzymać każdy konsument, logując się do sieci. Przy pierwszym uruchomieniu telefonu konsument powinien zostać poproszony przez system operacyjny urządzenia o zapoznanie się i ewentualną zmianę ustawień dotyczących łączenia się z siecią i transferu danych. Praktyką popieraną przez UOKiK jest także umożliwienie użytkownikowi ustawienia limitu transferu danych.
     - Używania większej czcionki, gdyż często wykorzystywana bardzo mała czcionka (np. 5 pkt w skali edytora tekstu), utrudnia lub wręcz uniemożliwia przeczytanie całej umowy. Równie negatywne skutki ma stosowanie w umowie tzw. gwiazdek, licznych odesłań, pojęć niezrozumiałych i zawiłych. Według UOKiK dokumenty umowy powinny być sporządzone w czytelnej formie, czcionką nie mniejszą niż 10 pkt, przy zastosowaniu tła, koloru czcionki i jakości wydruku zapewniających możliwość bezproblemowego przeczytania umowy.
     - Nie wprowadzaniu w błąd, gdyż wielu konsumentów zgłasza do urzędu sygnały wskazujące na rozbieżne informacje przekazywane przez konsultantów (zwłaszcza telefonicznych) dotyczące opłat za korzystanie z dodatkowych usług. Ponadto zdarza się, że dokumenty, które przywozi kurier nie dotyczą zmiany aktualnie obowiązującej umowy, o czym zapewniał telemarketer, a zawarcia całkiem nowej. Inną praktyką jest nagrywanie nie całej rozmowy telefonicznej z abonentem, wbrew zapewnieniom na wstępie połączenia, a jedynie oświadczenia konsumenta o zgodzie na zmianę oferty. Takie działanie utrudnia zweryfikowanie prawdziwości informacji udzielanych przez konsultanta lub telemarketera i rozstrzyganie ewentualnych sporów. Dlatego UOKiK zwraca uwagę, że informacja o ofercie musi być pełna, jasna i rzetelna. Dostawca usług powinien nagrywać całość rozmowy, która może być dowodem w przypadku reklamacji. W opinii Urzędu, dobrą praktyką byłoby informowanie abonentów o możliwości odstąpienia od dokonanych na odległość (np. w trakcie rozmowy telefonicznej) zmian warunków umowy.
     Należy mieć nadzieję, że przedsiębiorcy w swoim własnym interesie wezmą sobie do serca sugestie UOKiK, które tak naprawdę będą z korzyścią i dla dostawców usług telekomunikacyjnych i dla ich klientów.
     
źródło:UOKiK

oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ty nowaczyk weź się lepiej za produktywną robotę! wytłumacz Mieszkańcom naszego miasta jak to kolesiowi bez kwalifikacji zawodowych załatwiłeś bez konkursu stanowisko prezesa! żeby nie być gołosłownym firmą tą jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kto za to ZAPŁACI ? co z prezesem który ustąpił pod naciskami oficjalnie wymigał się słabym stanem zdrowia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-02)
 • Adel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bi3it(2011-12-02)
 • To nie operator powinien informować abonenta, że telefon automatycznie łączy się z Internetem - wystarczy że abonent łaskawie przeczyta instrukcję obsługi. Ktoś, kto kupuje nowoczesny telefon powinien być świadomy takich możliwości - jeśli nie jest, niech weźmie najprostszy model, w którym bateria trzyma tydzień a nie później na forach internetowych się żali, że musi telefon ładować co 2 dzień. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qwez(2011-12-02)
 • "Przy pierwszym uruchomieniu telefonu konsument powinien zostać poproszony przez system operacyjny urządzenia o zapoznanie się i ewentualną zmianę ustawień dotyczących łączenia się z siecią i transferu danych. " - to operatorzy będą teraz systemy operacyjne pisać? Już sobie wyobrażam WM7 napisany przez T-mobile.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-03)
 • to operator zawsze bedzie wszystko czynił by wyciągnąć od klienta jak najwięcej kasy. sprawy opłat są przeważnie zakamuflowane małymi literkami, które trzeba nie raz czytać przez lupę złodziejskie metody operatorów są znane, jak i naskładane na nich kary za oszustwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  UŻYTKOWNIK KOM(2011-12-16)
 • najwyższy czas zrobić porządek z operatorami komórek. kupujesz komórkę maleńka instrukcja obsługi i dużo opisów małymi literami. mała nie uwaga a rachunek duży i twoja strata. zadaj pełnej instrukcji obsługi komórki -kilkadziesiąt stron formatu a4,o ile nie dają zrezygnuj z kupna komórki. to się opłaca. płacisz i żądaj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  UZYTKOWNIK KOMÓRKI(2011-12-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Plecaki i tornistry
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat
Szkolna Wyprawka