UWAGA!

Terminy przydatności do spożycia

 Elbląg, Terminy przydatności do spożycia
Fot. Anna Dembińska.

Wielokrotnie konsumenci, dokonując zakupów towarów żywnościowych, spotykają się z określeniem „najlepiej spożyć przed”. Nie dla wszystkich taki zapis jest jednoznaczny. Niektórzy mogą zinterpretować ten zapis, iż można spożyć także „po” wskazanej dacie.

Wskazana w opakowanych środkach spożywczych data wynika z wymogów, jakie przepisy prawa nakładają na podmioty wprowadzające wyżej wskazane towary do obrotu. W Polsce zagadnienie to jest regulowane przez ustawę z 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia, jak również przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 lipca 2007 roku w sprawie znakowania środków spożywczych. W cytowanych aktach prawnych pojawiają się pojęcia minimalnej trwałości albo terminu przydatności do spożycia.
       Zgodnie z ustawą, datą minimalnej trwałości jest data, do której prawidłowo przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. Data powinna być poprzedzona wyrażeniem „najlepiej spożyć przed”, jeżeli jest określona datą dzienną (dzień, miesiąc, rok), albo wyrażeniem „najlepiej spożyć przed końcem” w innych przypadkach (miesiąc, rok lub tylko rok).
       Z kolei termin przydatności do spożycia jest to termin, po upływie którego środek spożywczy traci przydatność do spożycia. Jest on podawany w przypadku środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie, łatwo psujących się, dlatego też data powinna być poprzedzona określeniem „należy spożyć do”.
       Zgodnie z rozporządzeniem, datę minimalnej trwałości w oznakowaniu opakowanego środka spożywczego podaje się, określając w kolejności dzień, miesiąc i rok, z tym, że w przypadku środków spożywczych o trwałości:
       – nieprzekraczającej 3 miesięcy można podać jedynie dzień i miesiąc;
       – od 3 do 18 miesięcy można podać jedynie miesiąc i rok;
       – powyżej 18 miesięcy można podać jedynie rok.
       Jeżeli ze względów technicznych nie jest możliwe umieszczenie daty minimalnej trwałości albo terminu przydatności do spożycia po wyrażeniu słownym odnoszącym się do tej daty albo terminu, po wyrażeniu tym należy umieścić informację, w którym miejscu opakowania albo etykiety, obwoluty lub zawieszki trwale przymocowanej do opakowania znajduje się ta data albo termin.
       Najważniejsze dla konsumentów jest to, iż zarówno w przepadku przekroczenia daty minimalnej trwałości, jak i terminu przydatności do spożycia środki spożywcze nie mogą znajdować się w obrocie.
       Podmiot wprowadzający do obrotu towary żywnościowe po upływie ich terminu do spożycia podlega karze aresztu, grzywny, bądź ograniczenia wolności, jednakże dotyczy to tylko towarów o znacznej wartości.
      
      
Jacek Błaszczyk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • No OK. nic ten tekst nie wniósł. Zdecydowana większość wie, że na produktach spożywczych taka data jest. a jak jej nie ma, to się nie kupuje. formułki prawne też nie są nikomu do niczego potrzebne, bo nikt nie będzie się użerać ze sprzedawcą dlaczego nie ma daty. Myślałem, że jakiś czynnik "ludzki" w tym tekście się pojawi. A tu lipa :(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    formułek.prawny(2010-04-19)
  • czynnik ludzki jest taki że nie zrozumiałes tekstu
  • Nigdy nie ufałem tym terminom ważności. Nie należy ufać wszystkim producentom, bo są i tacy producenci którzy swoim produktom podmieniają terminy ważności. Jaki to dla producenta problem podmienić etykietę lub zapakować w nowe opakowanie z dłuższym terminem ważności?
  • Ostatnio w pewnym elbląskim hipermarkecie widziałem cały regał z oliwkami po terminie. Nie będę tu mówił co to za hipermarket, powiem tylko że hipermarket ten regularnie ma w swoim asortymencie towary po terminie.
  • czy to nie supermarket cfr?
  • Ważne nie tyko są data przydatności do spożycia, czy data ważności, bardzo ważne również są warunki przechowywania nie tylko produktów spożywczych ale i leków. Niektóre leki należy przechowywać w lodówce, a pani w aptece podając lek bierze go z półki!!! Czy ten lek będzie miał takie działanie jak powinien?????
Reklama