Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Ubezpieczenie zdrowotne rolników po zmianach

Elbląg, Ubezpieczenie zdrowotne rolników po zmianach

Oddział Regionalny KRUS w Olsztynie informuje, że od 1 lutego br. obowiązuje ustawa z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r., która na okres przejściowy do 31 grudnia 2012 r. określa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników oraz zasady ich finansowania.

Zgodnie ze wskazaną ustawą, składka zdrowotna wynosi za każdą osobę ubezpieczoną w gospodarstwie rolnym 1 zł miesięcznie od każdego hektara przeliczeniowego użytków rolnych w gospodarstwie. Składki opłacane są w terminach kwartalnych określonych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników, począwszy od II kwartału 2012 r., tj. do 30 kwietnia za II kwartał, do 31 lipca za III kwartał, do 31 października za IV kwartał br.
     Z własnych środków składkę zdrowotną zobowiązani są opłacać rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne o powierzchni gruntów rolnych 6 ha przeliczeniowych i więcej, w wysokości 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy od każdej osoby ubezpieczonej w gospodarstwie.
     
     Sposób finansowania składek zdrowotnych w gospodarstwach o powierzchni gruntów rolnych:
     1. poniżej 6 ha przeliczeniowych – składkę opłaca budżet państwa za każdego ubezpieczonego rolnika i domownika, w wysokości 1 zł za każdy ha przeliczeniowy;
     2. 6 i więcej ha przeliczeniowych – składkę opłaca rolnik za każdą osobę ubezpieczoną, w wysokości 1 zł za każdy hektar przeliczeniowy;
     3. poniżej 6 ha przeliczeniowych i w działach specjalnych produkcji rolnej, tj. gdy praca w gospodarstwie rolnym jest łączona z prowadzeniem działu specjalnego:
– składkę opłaca budżet państwa za każdego ubezpieczonego domownika w gospodarstwie poniżej 6 ha przeliczeniowych, w wysokości 1 zł za każdy ha przeliczeniowy;
– składkę opłaca rolnik z własnych środków za każdego ubezpieczonego rolnika z działu specjalnego produkcji rolnej, w wysokości 9 proc. od zadeklarowanego dochodu z działu specjalnego, nie mniej niż 9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia;
     3. 6 i więcej ha przeliczeniowych i w działach specjalnych produkcji rolnej, tj. gdy praca w gospodarstwie rolnym jest łączona z prowadzeniem działu specjalnego, składkę opłaca rolnik, w wysokości:
– za ubezpieczonego domownika w gospodarstwie rolnym – 1 zł za każdy ha przeliczeniowy;
– za każdego ubezpieczonego rolnika z działu specjalnego – składka wynosi 9 proc. kwoty zadeklarowanego dochodu, nie mniej niż 9 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia (135 zł, tj. 9 proc. x 1500 zł);
     4. stanowiących samoistne działy specjalne produkcji rolnej – składkę opłaca rolnik:
– za każdego ubezpieczonego rolnika – w wysokości 9 proc. kwoty zadeklarowanego dochodu, nie mniej niż 9 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
– za domownika – 9 proc. kwoty podstawy stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obowiązującej w czwartym kwartale roku poprzedniego.
     
     Szczegółowe informacje dotyczące zmian w ubezpieczeniu zdrowotnym rolników dostępne są na stronie internetowej www.krus.gov.pl oraz w Oddziale Regionalnym KRUS w Olsztynie, ul. Mickiewicza 1, tel. 89 534 97 71, lub w Placówkach Terenowych podległych Oddziałowi.
Anna Zajączkowska, Wydział Ogólny OR KRUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)