UWAGA!

Uwaga lokatorzy byłych mieszkań zakładowych!!!

Nowe uregulowania ustawowe w dotyczące nabywania własności nieruchomości wprowadzają możliwość nabywania zajmowanych lokali mieszkalnych po preferencyjnych cenach.

W dniu 19 września 2005 roku weszła w życie ustawa ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości (Dz. U. 2005 Nr 157 poz. 1315), która wprowadziła, korzystne dla najemców byłych mieszkań zakładowych, zmiany w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 roku o o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.
     Ustawa ta określiła grupę uprawnionych najemców mieszkań, którym przysługuje prawo pierwokupu mieszkań, które zajmują oni na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony lub decyzji administracyjnej, ustawa przyznaje także to prawo osobom z najbliższej rodziny, stale zamieszkujące z najemcą w chwili jego śmierci.
     Sprzedaż mieszkań, które są przedmiotem najmu osób uprawnionych, powinna być dokonana na zasadach preferencyjnych wskazanych w ustawie. Osoba uprawniona do pierwokupu powinna o sprzedaży tych mieszkań być poinformowana na piśmie z jednoczesnym wyznaczeniem trzymiesięcznego terminu do złożenia pisemnego oświadczenia o zamiarze nabycia lokalu mieszkalnego.
     Nowelizacja z dnia 7 lipca 2005 roku reguluje także sytuację, gdy w procesach przekształceniowych mieszkanie, przestało być mieszkaniem zakładowym w rozumieniu ww. ustawy. Każdej osobie, która zajmowała to mieszkanie na podstawie umowy najmu albo decyzji administracyjnej o jego przydziale, także w sytuacji, gdy zajmowany lokal nie jest już faktycznie mieszkaniem zakładowym, gdyż został np. sprzedany wraz z lokatorami osobie prywatnej, lokatorom w tej sytuacji także przysługuje prawo pierwokupu tego mieszkania.
     Prawo pierwokupu przysługuje jeżeli w tych procesach przekształceniowych :
     a) zostało naruszone prawo osoby uprawnionej do nabycia zajmowanego przez nią mieszkania, a w szczególności naruszono prawo pierwszeństwa zakupu lokalu mieszkalnego (prawo pierwokupu)
     b) naruszono inny interes prawny osoby uprawnionej,
     Co najważniejsze jeżeli zbycie lokalu mieszkalnego zostało dokonane z naruszeniem prawa pierwokupu to to naruszenie prawa lub innego interesu prawnego uprawnionego, powinno zostać stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
     Postępowanie w tej sprawie jest wolne od opłat sądowych. CPF Krislex świadczy pomoc prawną w zakresie składania pozwów w razie naruszenia prawa najemców do pierwokupu.
Artur Zych CPF Krislex

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Chciałbym opisać sytuację jaka miała miejsce w Warszawie. Budynek mieszkalny przy ul Oboźnej 7 wraz z mieszkańcami w 1995 r. został przyznany NSZZ "Solidarność" w ramach podziału majątku związków zawodowych. "Solidarność " nie zaproponowała wykupu mieszkań przez lokatorów, lecz sprzedała swoje udziały prywatnemu inwestorowi. Proszę o informację czy sytuacja ta podlega ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o prawie pierwokupu mieszkań zakładowych.
Reklama