UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Widzisz pojazd na sygnale? Zrób miejsce!

 
Elbląg, Widzisz pojazd na sygnale? Zrób miejsce!
(fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Czy karetka na sygnale ma zawsze pierwszeństwo przejazdu? Jak powinni zachować się inni kierowcy, gdy widzą i słyszą taki pojazd? Przebieg dyskusji pod naszymi artykułami o tragicznym wypadku w centrum Elbląga dowodzi, że takiej wiedzy nigdy za wiele. Odpowiedzi na wątpliwości można bez trudu znaleźć w kodeksie drogowym, zapytaliśmy też o to specjalistów.

- Nie możemy mówić, że karetka, pojazd uprzywilejowany, ma bezwzględnie pierwszeństwo. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie kierowca pojazdu uprzywilejowanego ma obowiązek zachować szczególną ostrożność chociażby przy dojeżdżaniu na duże ruchliwe skrzyżowanie. Natomiast kierowca pojazdu cywilnego ma obowiązek zjechać na pobocze jezdni lub też się zatrzymać – mówi Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
       Kluczowe w interpretacji takiego zdarzenia są dwa artykuły z prawa o ruchu drogowym:
       1) art. 9 - „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.
       2) art. 53 punkt 2 - Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
       1) uczestniczy:
       a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
       b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
       c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;
       2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;
       3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.
       Nie przywołujemy tych przepisów po to, by wskazywać, kto ponosi odpowiedzialność za środowy tragiczny wypadek, bo to ustali sąd, wyjaśniając wszystkie okoliczności sprawy. Mamy po prostu nadzieję, że każdy kto dokładnie zapozna się z powyższymi przepisami, będzie wiedział, jak zachować się w podobnym przypadku, by uniknąć tragedii.
       - Wielu młodych kandydatów na kierowców jest strasznie roszczeniowych. Myślą, że jak zapłacili za kurs i egzamin, to im się prawo jazdy po prostu należy. A gdy już zdadzą egzamin, okazuje się, że często podczas jazdy włączają muzykę na cały regulator, niektórzy nawet jeżdżą ze słuchawkami na uszach, czego absolutnie robić nie wolno. Warto za to systematycznie ćwiczyć technikę jazdy, czytać przepisy i oczywiście kierować się logiką podczas jazdy, by być coraz lepszym kierowcą – mówi jeden z egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Redakcjo, podepnijcie gdzieś ten temat w widocznym miejscu na kilka dni, żeby wszyscy widzieli! Bardzo dobrze, że to umieściliście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  60 2
  (2015-07-31)
 • Słabe sygnały dzwiękowe - zbyt ciche, włączone radio, oraz budynki miejskie które wyciszają jeszcze ten sygnał a takźe brawura kierowcy karetki ......to przyczyna tego wypadku. Gdyby kierowca słyszał to zapewne by do tego zfarzenia nie doszło. Wielokrotnie widzę jak karetka czy straź śmiga na pewniaka przez skrzyźowania na czerwonym. Horror .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 52
  f16(2015-07-31)
 • Pozytywnie! :).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  ahahahaha(2015-07-31)
 • Fakt, faktem iż sam byłem świadkiem iż karetka ciśnie ile tylko może. .. to że pojazd uprzywilejowany nie zwalnia kierowcy karetki z ostrożności. Sygnały dźwiękowe są zbyt słabe. Ale fakt, kierowcy pojazdów mechanicznych powinni mieć oczy dookoła głowy, nie podjeżdżać zderzak w zderzak bo później niema gdzie uciekać a i powinni jeździć skrajnymi krawędziami jezdni, tak żeby pośrodku było jak najwięcej miejsca. .ale tego uczyli na kursie prawa jazdy. .więc chyba teraz też uczą. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 2
  nwo(2015-07-31)
 • miejsce można próbować zrobić ale nie zawsze jest gdzie tym bardziej na pierwszeństwie jak nikt nikogo się nie spodziewa ze strzałem w bok a poza tym zawsze winę ponosi ten co nie przestrzega przepisów czego dowodem jest ten wypadek mimo sygnałów i wymuszaniu pierwszeństwa. To samo dotyczy policji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 10
  (2015-07-31)
 • .. .już o tym pisałem, kilka lat temu ponieważ uczestniczyłem w podobnym wypadku jadąc samochodem pogotowia wod. kan. z kierowcą. .. .u zbiegu ulic 12 lutego, Teatralnej, Nowowiejskiej, Dąbka uciekliśmy na tory tramwajowe bo dwa pogotowia ratunkowe jadące z kierunku Teatralnej i 12 lutego wjechały jednocześnie na skrzyżowanie/nie pamiętam dobrze ale chyba został uszkodzony tylko samochód osobowy. .. .. na szczęście/. .. .proszę by szefowie transportów samochodów uprzywilejowanych zapoznawali kierowców z tym przypadkiem uświadamiając im jak w praktyce się zachować z takim przypadkiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 8
  (2015-07-31)
 • Kierowca ambulansu powinien zachować ostrożność wjezdzajac na czerwonym świetle .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 4
  Ania D.(2015-07-31)
 • Znawco tematu, nie było cię tam - nie orzekaj o winie. To ustali prokuratura.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  vademecum(2015-07-31)
 • kierowcy karetek włączajcie sygnały świetlne i dźwiękowe ale nie przekraczajcie dopuszczalnej prędkości i wtedy nikt do was nie będzie miał pretensji i uspokoi to wszystkich wypowiadających się pod trzema artykułami a ze dojedziecie za późno miejcie to głęboko w. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 16
  (2015-07-31)
 • heheh sygnały nie daja jakiegos pierszeństwa !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 11
  (2015-07-31)
 • koleszko ciche sygnaly to chyba tylko ty odbierasz w swoich uszach bo karetki mają bardzo glosne sygnały dzwiekowe (zwłaszcza nowy tabor tych pojazdow- min. ten który uczestniczyl w zdarzeniu) wiec zapraszam na wizyte do poradni logopedycznej !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 5
  cichyzwiadowca(2015-07-31)
 • Teraz wystarczy mieć kat B prawa jazdy żeby jeździć karetką dawniej obowiązkowo musiało być C i kurs specjaistyczny na pojazdy uprzywilejowane, teraz wystarczy podlizać się odpowiedniej osobie i dostaje się karetkę, kiedyś jeździli ludzie z doświadczeniem a nie z łapanki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 7
  moderamoderis(2015-07-31)
Reklama