Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Witamina D – dlaczego tak ważna

 

Krzywica u dzieci w miastach była znana od stuleci. Zbawienny wpływ kąpieli słonecznych został stwierdzony w XIX wieku. Polski uczony Jędrzej Śniadecki opisał takie kąpiele jako leczenie krzywicy. W początkowych latach XX wieku potwierdzono korzystne działanie tranu. Dalsze badania doprowadziły do wykrycia witaminy D.

Przez wiele lat nie znano innych efektów działania witaminy D. Niestety pokutuje to do dzisiaj, chociaż należy podkreślić, że ten stan nieco się zmienia.
     
     Wszyscy, szczególnie mamy kojarzą witaminę D z podawanym noworodkom i niemowlętom preparatem mającym zapobiegać krzywicy. Dorośli mogą jeszcze pamiętać obrzydliwy smak wspomnianego tranu.
     
     Witamina D to steroidowy związek organiczny rozpuszczalny w tłuszczach. Witamina D3 występuje w organizmach zwierzęcych.
     80-100 proc. aktywnej postaci witaminy D3 powstaje w skórze pod wpływem promieni UV-B. Jedynie niewielkie ilości aktywnej postaci pochodzą ze źródła pokarmowego.
     
     Ponad 80 proc. populacji cierpi z powodu obniżonego stężenia witaminy D. Dolegliwości nie zawsze są jednoznacznie kojarzone z jej niedoborem. U dorosłych witamina D ma wpływ na:
     - kości - osteomalacja i osteoporoza (w przypadku niedoboru),
     - mięśnie i nerwy – mialgia i miopatia (witamina regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową),
     - układ odpornościowy – indukuje wydzielenie peptydów o właściwościach bakteriobójczych,
     - układ wewnątrzwydzielniczy – suplementacja witaminy D poprawia wydzielanie insuliny i tolerancję glukozy,
     a także:
     - zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów,
     - suplementacja wydaje się zmniejszać sezonowe zaostrzenia choroby w przebiegu stwardnienia rozsianego,
     - niedobór zwiększa ryzyko miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego.
     
     Nasuwa się pytanie dlaczego ostatnio tak dużo mówi się o niedoborach witaminy D z uwzględnieniem osób dorosłych. Ograniczenie ekspozycji na słońce, zamknięcie w biurach i spędzanie czasu przed komputerem lub na zakupach, ubrania może i zmniejszają ryzyko wystąpienia czerniaka ale również ograniczają syntezę witaminy D w skórze. Dodatkowo stosowanie kremów z filtrami może wpływać na równowagę organizmu w tym zakresie. Tak więc zadajemy sobie kolejne pytanie o suplementację.
     
     Chociaż przedawkować witaminę D jest trudno to jednak dawkowanie „na ślepo” wydaje się niebezpieczne. Głównie w zakresie gospodarki wapniowo-fosforanowej można doprowadzić do poważnych zaburzeń. Metody badań stają się coraz lepsze, a wprowadzenie technik LC MS/MS (chromatografii cieczowej i spektrometrii mas) zapewnia bardzo precyzyjne wyniki.
     
     Synevo proponuje:
     - Oznaczenie stężenia witaminy D w różnych postaciach,
     - Oznaczenie stężenia wapnia i fosforanów.
     - Celowa jest ścisła współpraca z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą w zakresie zarówno diagnostyki jak i doboru formy uzupełnienia witaminy D.

 


     Laboratorium Medyczne Synevo zaprasza na akcję promocyjną oznaczenie poziomu witaminy D3 (25-hydroksy witaminy D) do 28 lutego.
     
     Punkt Pobrań Synevo

     Elbląg, ul. Kosynierów Gdyńskich 51-53
     Czynny od poniedziałku do piątku
     W godz. od 7 do 12.

     
     Szczegółowe informacje dla pacjentów dostępne w pukcie pobrań pod numerem tel. 55 611 0300.
     Zapraszamy również na stronę: www.synevo.pl.
     
     

----- Reklama -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl