Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mały Park Kajki Mały Park Kajki

Wpisowe

Spółdzielnia żąda 500 złotych za wpisanie na listę członków spółdzielni. Czy jest to działanie prawne?

Moi rodzice przez ponad 20 lat byli mieszkańcami lokalu należącego do spółdzielni mieszkaniowej Zakrzewo, lokal nie jest własnościowy. Niedawno zmarł mój ojciec który jak się okazało w dokumentach figurował jako główny najemca. W tej chwili spółdzielnia żąda od matki 500 złotych za wpisanie jej na listę członków spółdzielni. Dodam, że rodzice nie mieli rozdzielności majątkowej. Czy jest to prawne działanie spółdzielni? Pozdrawiam TK
     
     Na podstawie pytania wnioskować należy, iż Pański ojciec był członkiem spółdzielni i przysługiwało mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Oznacza to, iż zmarły był członkiem spółdzielni mieszkaniowej, a więc posiadał określone udziały. Żona po zmarłym dziedziczyć będzie udziały i będzie mogła być z tego tytułu przyjęta w poczet członków spółdzielni (z treści pytania wynika, iż do tej pory członkiem spółdzielni nie była). Jednakże zgodnie z prawem spółdzielczym tzw. wpisowe nigdy nie jest dziedziczone, nie przechodzi ono także nigdy na inne osoby fizyczne czy to prawne (wpisowe jest formą opłaty za dokonanie czynności wpisu w poczet członków spółdzielni). Stąd też spółdzielnia będzie mogła od żony zmarłego członka żądać uiszczenia tzw. wpisowego. Wpisowe określone powinno być dokładnie w statucie spółdzielni. Jeżeli uważają Państwo, że spółdzielnia żąda zbyt wysokiego wpisowego, możecie Państwo zażyczyć sobie wglądu w statut spółdzielni. Kwestia istnienia lub też braku rozdzielności majątkowej między małżonkami nie będzie miała wpływu na zagadnienie istnienie prawa spółdzielni do żądania wpisu. Stosunki majątkowe między małżonkami wywoływać będą określone skutki jedynie w zakresie ewentualnego dziedziczenia udziałów w spółdzielni po zmarłym mężu. Należy zwrócić także uwagę, iż niezbędnym warunkiem przystąpienia do spółdzielni jest - obok uiszczenia wpisowego - złożenie w formie pisemnej odpowiedniej deklaracji.
     Podstawa prawna ustawa Prawo spółdzielcze z dnia 16.09.1982 r. Dz.U.03.188.1848 Art. 5, 16, 19.
     
     Rafał R. Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena .pl
Hosting WWW BIZNES
Czytnik kart kryptograficznych