UWAGA!

Zastępstwo sądowe

Czy w sprawach sądowych (w wydziale cywilnym, rodzinnym) można się starać o adwokata z urzędu lub dać pełnomocnictwo innej osobie nie mającej wykształcenia prawniczego?

Pytanie:
     "Czy w sprawach sądowych (np. w wydziale cywilnym, rodzinnym) gdy jedna strona w sprawie zatrudnia adwokata czyli pełnomocnika to druga strona może się starać o adwokata z urzędu lub dać pełnomocnictwo innej osobie nie mającej wykształcenia prawniczego i jakie warunki wówczas trzeba spełniać".
     
     Odpowiedź:
     Zawsze można starać się o adwokata lub radcę prawnego z urzędu, jednak nie we wszystkich sprawach sądy przyznają pełnomocnictwo prawne z urzędu. Pełnomocnictwa samemu można udzielić osobie bliskiej (bez względu na wykształcenie) lub adwokatowi czy radcy prawnemu. Art. 87 KPC: Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki i Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Marciniak

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Miałem problemy techniczne z zadaniem pytania, więc zrobię to na forum : czy udzielenie pełnomocnictwa współmałżonkowi wymaga np. formy notarialnej, czy też wystarczy zwykłe oświadczenie pisemne udzielającego ?
Reklama