Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Zmiany w zasadach wypełniania druku ZUS IWA

Elbląg, Zmiany w zasadach wypełniania druku ZUS IWA Fot. Anna Dembińska.
Rek

Płatnicy składki na ubezpieczenie wypadkowe zobowiązani są składać informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA. Jednak nie dotyczy to wszystkich płatników.

Do kiedy trzeba złożyć w ZUS informację ZUS IWA za rok 2009?
     Informację za dany rok przekazuje się w terminie do 31 stycznia roku następnego. Ponieważ w tym roku ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę płatnicy mogą to zrobić do 1 lutego.
     
     Kto jest zobowiązany do złożenia tej informacji?

     Dokument ten zobowiązani są złożyć płatnicy składek, którzy w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Ponadto musieli być zgłoszeni nieprzerwanie jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. oraz co najmniej jeden dzień w styczniu 2010 r. jak też byli wpisani do rejestru Regon w dniu 31 grudnia 2009 r.
     
     Czemu służy ta informacja?

     ZUS na podstawie danych zawartych w informacji ZUS IWA ustala płatnikom wysokość obowiązującej ich na dany rok składkowy stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jednakże ustalenie stopy procentowej składki przez ZUS dotyczy tylko tych płatników, którzy przekażą ten dokument za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe. Tak ustaloną stopę procentową składki wypadkowej płatnicy są zobowiązani stosować do dokonywanych rozliczeń składek za okres całego roku składkowego trwającego od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.
     Obowiązek składania ZUS IWA istnieje od kilku lat. Czy w tym roku coś się zmieniło w zasadach wypełniania tego formularza?
     Tak. W tym roku obowiązuje nowy formularz informacji ZUS IWA W formularzu tym przywrócono m.in. pole dotyczące adresu poczty elektronicznej, jak również zmieniono opis dotyczący wypełniania pola 01 w bloku IV „Rodzaj działalności według PKD”. Składając tę informację za 2009 r. płatnicy składek w polu 01 w bloku IV zobowiązani są podawać pięcioznakowy kod rodzaju przeważającej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r., tj. kod PKD „2007” z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia 2009 r. Jeżeli przedsiębiorca nie poda tego kodu, albo wpisze błędny numer, może to skutkować niewłaściwym wyliczeniem stopy procentowej składki wypadkowej.
     
     Gdzie można szukać dodatkowych informacji o ZUS IWA?
     Na stronie internetowej www.zus.pl dostępne są poradniki „Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA”. Ponadto wszelkich informacji udzielają nasi pracownicy. Sala Obsługi Klientów czynna jest w poniedziałek w godzinach 7.30-17.00, a w pozostałe dni robocze w godzinach 7.30-14.30.
Karina Podlaszewska, Oddział ZUS w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
OKOWOKO s.c.
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI