Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy wicemarszałek Protas używa auta służbowego do celów prywatnych?

 
Elbląg, Czy wicemarszałek Protas używa auta służbowego do celów prywatnych? (fot. naszlidzbark.pl)
Rek

Okręt flagowy PO w wyborach parlamentarnych, wicemarszałek Jacek Protas będzie musiał wytłumaczyć, dlaczego służbowy kierowca jeździ po niego z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie wicemarszałek mieszka i następnie odwozi go z Olsztyna do domu (62 km w jedną stronę). W okresie od 3 sierpnia do 31 sierpnia 2015r. skoda superb wicemarszałka była tankowana aż 30 razy, kierowca dokonał zakupu 1 113 litrów benzyny o wartości 5 342 zł - informuje portal naszlidzbark.pl.

Jako, że Urząd Marszałkowski w Olsztynie odmówił nam wydania kart drogowych, zwróciliśmy się o pomoc do radnego wojewódzkiego Adama Ołdakowskiego. 1 października, radny złożył interpelację do marszałka Gustawa Marka Brzezina w sprawie zbadania, czy Jacek Protas korzysta ze służbowego auta do celów prywatnych - pisze naszlidzbark.pl
     Sprawa wożenia się wicemarszałka Protasa z domu i do domu wyszła przypadkowo. Wydawca i redaktor naczelny portalu naszlidzbark.pl Andrzej Pieślak akurat 21 lipca o 17.25 przechodził obok domu barona PO i zauważył, że ze służbowego auta wysiada Jacek Protas. – Wykonałem zdjęcie samochodu należącego do Urzędu Marszałkowskiego – opowiada Andrzej Pieślak. – Marszałek zauważył to i chwilę później kierowca służbowego samochodu podjechał do mnie (stałem na chodniku) i także zrobił mi zdjęcie komórką.
     Andrzej Pieślak wypytał sąsiadów Protasa, czy wicemarszałek często jest odwożony i przywożony? Uzyskał potwierdzenie. Np. jeden z sąsiadów powiedział: „Wiele razy widziałem, jak pan Protas z rana wynosi śmieci i od razu wsiada do samochodu, który czeka na niego z kierowcą. Po południu przyjeżdża też tym samochodem co rano wyjeżdżał”.
     Wobec tego Andrzej Pieślak wystąpił do marszałka o informację publiczną: kopie kart drogowych pojazdu o numerze rejestracyjnym NO 6022G za miesiące maj, czerwiec, lipiec, sierpień bieżącego roku i kopie faktur tankowania pojazdu. Faktury otrzymał, ale marszałek odmówił udostępnienia kopii kart drogowych, argumentując, iż karty drogowe nie stanowią informacji publicznej. W tej sprawie złożymy skargę do WSA w Olsztynie na bezczynność Marszałka Województwa w zakresie odpowiedzi na wniosek. Gdy Andrzej Pieślak zwrócił się o to samo do ówczesnego burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, kolegi partyjnego Protasa – Artura Wajsa, ten bez szemrania udostępnił swoje karty drogowe za pół roku. Karty drogowe są istotne, by sprawdzić skąd – dokąd podróżował wicemarszałek Jacek Protas.
     Z analizy kopii faktur za tankowanie (w większości wypadków na fakturach nie ma miejsca tankowania) wynika, iż w maju 2015 roku do auta wicemarszałka Jacka Protasa zatankowano 986 litrów paliwa za 4.742 złote, w czerwcu – 672 litry paliwa za 2.848 złotych, w lipcu – 622 litry za 3.050 złotych (w tych miesiącach są tygodniowe przerwy w tankowaniu, prawdopodobnie Jacek Protas w tym czasie był na urlopie lub w delegacji zagranicznej), w sierpniu został pobity rekord tankowania – 1113 litrów paliwa za 5.342 złote.
     Zakładając, że nowoczesny, duży pojazd (a takim jest skoda superb) spala 9 litrów paliwa na 100 kilometrów, to za zakupione paliwo auto powinno przejechać 12 366 kilometrów. Pojazd w sierpniu był użytkowany 30 dni, co daje dziennie 412 km! Kiedy więc wicemarszałek Protas miał czas pracować, skoro średnio dziennie musiał spędzał w samochodzie przynajmniej 6 – 7 godzin? Gdzie tyle wicemarszałek jeździ i w jakim celu? Czy te setki przejechanych kilometrów mają związek z jego kampanią wyborczą? Wszak baron PO jest lokomotywą listy wyborczej Platformy do sejmu z okręgu elbląskiego.
     Chcieliśmy te pytania zadać wicemarszałkowi osobiście. W tym celu Andrzej Pieślak zadzwonił 1 października na komórkę Jacka Protasa, ale ta była wyłączona. Wobec tego zadzwonił do sekretariatu wicemarszałka. Pani w sekretariacie, na prośbę o połączenie z Jackiem Protasem, wypytała kto dzwoni i w jakiej sprawie. – Wyjaśniłem, że chodzi o korzystanie ze służbowego auta – mówi Andrzej Pieślak. Pani odparła, że wicemarszałek ma teraz spotkanie, zapisała mój numer telefonu i obiecała, że oddzwoni. Nie oddzwoniła, więc Andrzej Pieślak zadzwonił ponownie przed godziną 15. Usłyszał od tej samej pani sekretarki, że wicemarszałek już wyszedł i nie ma go w urzędzie. Wobec tego zwróciliśmy się o pomoc do radnego Adama Ołdakowskiego, który złożył interpelację do marszałka w tej sprawie.
     Identyczna sprawę 7 lat temu, w 2008 roku opisał „Super Express”. Wówczas dziennikarz tej gazety Mariusz Korzus odkrył, iż świeżo upieczonego marszałka na Warmię i Mazury Jacka Protasa do pracy i z pracy z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego wozi służbowy samochód. Wówczas też wygoda marszałka kosztowała podatników blisko pięć tysięcy zł miesięcznie. Gdy tylko z fotela starosty lidzbarskiego Jacek Protas wskoczył na fotel marszałka „na swojej pierwszej konferencji prasowej zapewniał, że zmniejszy wydatki na administrację i skończy z bizantyjskim przepychem władzy” – czytamy w artykule w „SE”. Po ukazaniu się artykułu w „SE” marszałek Protas oficjalnie zrezygnował z tego luksusu i by zamydlić oczy wścibskiemu dziennikarzowi (jak wiemy, dziennikarze pozostałych mediów w Olsztynie, na samą myśl, by zadać marszałkowi Protasowi kłopotliwe pytanie mdleli ze strachu), wynajął w Olsztynie kawalerkę o powierzchni 35 m kw.
     Mamy podstawy, by podejrzewać, że jednak przez całe lata ten proceder trwał dalej. Radny Adam Ołdakowski zwrócił się do marszałka o kopię kart drogowych pojazdu użytkowanego przez marszałka za okres od maja do września 2015r. Uważamy, że marszałek powinien przedstawić mieszkańcom Warmii i Mazur raport z użytkowania pojazdu służbowego Jacka Protasa za cały okres sprawowania przez niego najpierw funkcji marszałka, a po listopadowych wyborach w 2014 roku – wicemarszałka. Niezależnie od takiego audytu wewnętrznego oczekujemy audytu od organu kontroli zewnętrznej (prokuratura, NIK).
     
     Andrzej Pieślak, Adam Socha
     
źródło: naszlidzbark.pl

     
     Od redakcji portEl.pl:  Tekst jest przedrukiem ze strony naszlidzbark.pl Dodajmy, że obaj panowie - Jacek Protas i Adam Ołdakowski - kandydują w październikowych wyborach do Sejmu z konkurencyjnych list. Jacek Protas z Platformy Obywatelskiej, Adam Ołdakowski - z Prawa i Sprawiedliwości. Wnioski Czytelnicy mogą wyciągnąć sami.
     
     Aktualizacja: Po opublikowaniu przez nas w dziale "Prasówka"  tekstu Andrzeja Pieślaka i Adama Sochy otrzymaliśmy oświadczenie od Piotra Pasternaka, asystenta Jacka Protasa. Treść publikujemy poniżej.
     
     "Pojawienie się tekstu sugerującego używanie pojazdu do celów prywatnych nosi jednoznacznie kampanijny charakter i jest elementem gry wyborczej. Dla obiektywnego przedstawienia skali wyjazdów należałoby porównać sposób korzystania z pojazdów służbowych przez osoby pełniące podobne stanowiska oraz zakres sprawowanych przez nich obowiązków.
     Panu Jackowi Protasowi w ramach obowiązków sprawowanych w samorządzie województwa podlegają takie sprawy jak turystyka, promocja regionu, w tym promocja gospodarcza, kultura i edukacja, zamówienia publiczne, a także działalność związana z pracą delegatury Urzędu Marszałkowskiego województwa w Elblągu. Pełni również funkcję Prezesa Zarządu Związku Województw RP, czyli przewodniczy pracy korporacji wszystkich województw. Dzięki tej działalności sprawy województwa prezentowane są na forach krajowych i międzynarodowych. Wicemarszałek województwa w oficjalnych spotkaniach reprezentuje województwo i współpracuje z samorządami , instytucjami, podmiotami gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi. Przypominamy, że nasze województwo zajmuje 4 miejsce w Polsce pod względem powierzchni i na jego obszarze jest aż 119 samorządów na szczeblu gminnym. W przypadku wypełniania obowiązków dotyczących wschodniej części województwa Pan wicemarszałek korzysta z mieszkania, które wynajmuje w Olsztynie. W przypadku spraw związanych z czynnościami służbowymi dotyczącymi Elbląga i generalnie zachodniej części województwa dzień pracy rozpoczyna w Lidzbarku Warmińskim. Byłoby nieracjonalne, gdy chcąc uczestniczyć w spotkaniu w Elblągu, wicemarszałek musiał kierować się najpierw do Olsztyna, a później dopiero Elbląga.
     Szeroka aktywność generuje dużą liczbę wyjazdów, co jednak świadczy o zaangażowaniu Pana Jacka Protasa w sprawy publiczne"
     

Z poważaniem
     Piotr Pasternak, asystent Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa
     
     

,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok