UWAGA!

Dawno temu do Elbląga... przybył znany cyrk Sarrasani

 Elbląg, Elbląg - widok od strony rzeki.
Elbląg - widok od strony rzeki.

Do przykrych scen dochodziło wczoraj przed cyrkiem Sarrasani. Ludzie, którzy z daleka przybyli do cyrku na piechotę, zastali tam wysprzedane bilety. Już o godz. 16 sprzedano ostatni bilet na przedstawienie. […]. By uniknąć przykrych rozczarowań, radzimy więc nabywanie biletów w przedsprzedaży. Pochód sarrasańskich Indian i cowboyów przemierzający przez ulice Elbląga postawił wszystkich elblążan na nogi.

Z podziwem patrzono na kolorowy obrazek, jaki tworzyła grupa. Zacni goście wprawili nas w niemałe osłupienie. Nie można się było bowiem nadziwić temu, że w ich przypadku nie chodzi wcale o przebierańców, ale o Indian i cowboyów z krwi i kości. Nie, nie, to nie były stroje z teatralnej wypożyczalni, tylko prawdziwe indiańskie stroje z koralików i ze skóry! […]. W sobotę i niedzielę odbędą się dwa pokazy. W niedzielę w godzinach 11 - 12 odbędzie się jeszcze dodatkowo pokaz zwierząt. Bilety wstępu kosztują: 30 fenigów: dorośli, 20 fenigów: dzieci […]. (ENN, piątek, 13.06.1913 r.).
      
       Plan budżetowy Elbląga na rok 1913

       Plan budżetowy naszego miasta na rok 1913 został już przedłożony w formie drukowanej i w najbliższym czasie ma zostać wydany. Już sama objętość tegorocznego planu, który został zebrany w postaci dość obszernego tomu, jest znacznie większa od zeszłorocznego. Wynika to z tego, że Elbląg znacznie poszerzył zakres swoich interesów […]. Podczas gdy zeszłoroczny plan opiewał na kwotę blisko 4 milionów marek, tegoroczny budżet osiągnął kwotę prawie 5 milionów [...] (ENN, czwartek, 12.06. 1913 r.).
      
       Strajk w cegielni Schmidt’a
       W cegielni Schmidta, która zajmuje się produkcją i dystrybucją wyrobów z piaskowca, wybuchł strajk, w którym bierze udział 30 robotników. W wyniku strajku interes jest w fazie zastoju. Strajkujący żądają podwyżek swoich płac. Pracownicy z najkrótszym stażem pracy, którzy do tej pory dostawali 33 i 34 fenigi za godzinę, chcą wywalczyć 40. Natomiast doświadczeni robotnicy, którzy pracują na akord zarabiając tygodniowo 26 do 27 marek, żądają teraz 33 marki tygodniowo. Negocjacje nie przyniosły do tej pory rezultatu. Jednak pan Schmidt skłonny jest pójść na ustępstwa, w momencie gdy nie dojdzie do akceptacji proponowanych przez niego warunków (ENN, czwartek, 12.06.1913 r.).
      
       Długie ferie letnie
       Ferie letnie we wszystkich tutejszych placówkach: wyższych uczelniach, seminariach, a także szkołach podstawowych i średnich rozpoczną się w środę, 2 lipca w południe. Zajęcia rozpoczną się znów we wtorek, 5 sierpnia. Wakacje potrwają więc 33 dni (ENN, czwartek, 12.06.1913 r.).
      
       Kiedy będzie gotowy nowy budynek sądu?
       Jak zdołaliśmy się dowiedzieć z dobrze poinformowanego źródła, nowy budynek, w którym mieścić się będzie sąd rejonowy i sąd drugiej instancji oddany zostanie na początku przyszłego roku. Nie nastąpi to w bieżącym roku, jak wcześniej zakładano [...] (ENN, czwartek, 12.06.1913 r.).
      
       Niezwykłe odwiedziny
       Dwaj Indianie napędzili wczoraj niemałego stracha sprzedawczyni ze sklepu odzieżowego mieszczącego się przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße). Mężczyźni przebrani w prawdziwie indiańskie stroje weszli nagle do sklepu kobiety. Sprzedawczyni zupełnie przypadkowo była w sklepie sama. Gdy zobaczyła niezwykłych gości, zamarła ze strachu, po czym nakazała się mężczyznom rozgościć. Ci natomiast szybko rozejrzeli się po sklepie, rzucili pobieżnie okiem na znajdujące się tam towary i nie spojrzawszy nawet na właścicielkę, opuścili bez słowa lokal. Egzotyczni goście, którzy przybyli do naszego miasta wraz z cyrkiem Sarrasani, złożyli również wizytę na naszym targu miejskim (ENN, czwartek, 12.06.1913 r.).
      
       Uwaga na fałszywe banknoty!
       W obiegu znajdują się fałszywe banknoty! Chodzi tu wyłącznie o banknoty w kwocie 20 marek. Na fałszywych banknotach widnieje data 21. kwietnia 1910, numer 3192236 i litera L. Reichsbank wyznaczył nagrodę w kwocie 3000 marek za wskazanie fałszerza (ENN, piątek, 13.06. 1913 r.).
      
       Wypoczynek w Ziegelwald
       Firma Loeser und Wolff ma zamiar na swój koszt wysłać tego lata swoje spragnione urlopu i wypoczynku pracownice do ośrodka wypoczynkowego w Ziegelwald. Zachowanie godne naśladowania! (ENN, sobota, 14.06.1913 r.).
      
       Zatrute mięso?
       Wczoraj w pensjonacie przy ulicy Przymurze (niem. Mauerstraße) mąż właścicielki pensjonatu i czterech gości zatruli się. Wszystko wskazywało na zatrucie mięsem. Wszystkie te osoby jadły bowiem wieprzowinę, która już podczas konsumpcji wydawała się podejrzana. Objawami były wymioty i biegunka oraz silne bóle żołądka. Niestety i dzisiaj stan mężczyzn nie polepszył się, więc konieczna była wizyta u lekarza (ENN, sobota, 14.06.1913 r.).
      
       Mamy nowego dyrygenta w teatrze miejskim
       Rudolf Jongs z Berlina, twórca opery „Das Bild von St. Marien” od jesieni zostanie zatrudniony w charakterze pierwszego dyrygenta w naszym elbląskim teatrze miejskim (ENN, poniedziałek, 16.06.1913 r.).
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z czerwca 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Cegielnia Schmidta. Czy aby nie jest to ta ciegielnia, która istniała wówczas tuż za Elblągiem, po prawej stronie, jak jedzie się teraz na cmentarz w Dębicy?
  • Przepraszam! Miało być po LEWEJ, a nie po prawej.
  • to ta.
  • Milion lat przed naszą erą (One Million Years B. C. )
  • Friedrich Schmidt - Kalksandstein und Mühlenstein-Fabrik (Fabryka kamieni z piaskowca i kamieni młyńskich) mieściła się opodal d. portu fiskalnego (dzisiaj port rzeczny przy ul. Browarnej) - gdzieś w okolicach dzisiejszej ul. Grażyny. Zdaje się, że opisane nazwą firmy kamienie z tej fabryki leżą dzisiaj przy hotelu "Młyn" lub naprzeciwko hotelu "Pod Srebrnym Dzwonem" w Kadynach? Budynek sądu (Landgericht) został wybudowany pod kierownictwem rejencyjnego mistrza budowlanego - Schreibera i oddany do użytku w dniu 22 czerwca 1914 roku. Z tej okazji Elbląska Gazownia zafundowała tam ozdobną fontannę gazową, która zachowała się do dzisiaj (kilka lat temu została gruntownie odrestaurowana). Natomiast Fabryka Cygar i Papierosów "Loeser & Wolff" w Elblągu była największą w Europie. W Elblągu zatrudniała ok. 4.000 pracowników (w większości kobiety). Filie tej fabryki były także w Braniewie (budynki zachowane), w Malborku i w Starogardzie Gdańskim. Siedziba firmy mieściła się w Berlinie. W Elblągu - zachowane częściowo obiekty dawnej "Renomy" przy ul. Królewieckiej.
  • Ta ulica z fabryką F. Schmidta dzisiaj nie jest oznaczona, ale kiedyś nazywała się "Am Treideldamm 1" (Treidler = holownik, powróz do ciągnienia statków, także mężczyzna (ni) ciągnący na szorach statek, odpowiednik rosyjskiego burłaka).
  • Kiedy odbudujemy to piękne nadbrzeże !!! Bez niego Starówka wyglada jak gacie bez gumki. ..
  • to buduj a nie biadolsz
Reklama