Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu... „Elbing II” powrócił

 
Elbląg, Dawno temu... „Elbing II” powrócił
Odpłynięcie parowca z przystani w Elblągu

Parowiec „Elbing II”, który, jak wiadomo, 6 kwietnia, będąc w podróży z Rotterdamu do Królewca, zderzył się na kanale Cesarza Wilhelma* z wielkim szwedzkim parowcem „Albania”, dopłynął do rodzimego portu. Dopiero teraz można zobaczyć, jak poważnie został uszkodzony...

Mimo uszkodzeń statkowi udało się zrealizować zaplanowaną podróż [...]. Po dokonaniu rozładunku statku, zostanie on najpierw naprawiony, zanim rozpocznie kolejny rejs. (ENN, piątek, 17.04.1914 r.)
     
* Dziś to Kanał Kiloński – kanał morski łączący Bałtyk (Zatokę Kilońską) z Morzem Północnym (estuarium Łaby). Zbudowany został w latach 1887-1895, przebudowany i pogłębiony w latach 1909-1914. Po raz pierwszy oddany do użytku w 1895 r. jako Kanał Cesarza Wilhelma – Wikipedia.
     
     Piękna dedykacja dla byłego nauczyciela
     
Nieoczekiwana i radosna niespodzianka spotkała 1 kwietnia nauczyciela Horsta z miejscowości Ellerwald (nazwa funkcjonująca dla czterech miejscowości: Władysławowa, Adamowa, Kazimierzowa i Janowa). Trzech mężczyzn, którzy przed 25 laty zaczęli uczęszczać do szkoły, a którzy jako uczniowie niejednokrotnie płatali figle, przesłali swojemu pedagogowi w prezencie drogocenny przyrząd do pisania.
     Na przyrządzie tym widnieje z przodu koniczynka z wygrawerowanymi imionami trzech ofiarodawców. Pod spodem wygrawerowano datę 1 kwietnia 1889 roku. Do prezentu załączono wiersz autorstwa trzech panów […]. (ENN, czwartek, 16.04.1914 r.)
     
     Nowości z Kadyn
     
Wkrótce rozpoczną się prace budowlane kadyńskiego (niem. Cadinen) domu seniora. W budynku ma się znajdować dwanaście mieszkań, mieszkanie dla pielęgniarki środowiskowej oraz większa sala konferencyjna. Do 1 maja Kadyny mają otrzymać nowego duchownego [...]. (ENN, czwartek, 16.04.1914 r.)
     
     Uroczyste otwarcie nowego sądu krajowego
     
Nie został jeszcze ustalony dzień inauguracji nowego sądu krajowego. Początkowo uroczystość otwarcia miała odbyć się we wtorek 5 maja. Ministerstwo sprawiedliwości nie wyraziło jednak zgody, by uroczystości inauguracyjne odbyły się właśnie tego dnia. Którego dokładnie dnia nastąpi uroczyste otwarcie budynku, zależy od decyzji ministerstwa.
     Przygotowania do uroczystości są w toku. Przeprowadzka poszczególnych biur ze starego do nowego budynku ma nastąpić na początku maja. (ENN, czwartek, 16.04.1914 r.)
     
     Szybkie zakończenie „podróży dookoła świata”
     
Niedawno wspominaliśmy o pewnym podróżniku nazwiskiem Henri du Chatellier, który w drodze z Królewca (niem. Königsberg) do Kairu odwiedził nasze miasto. Mężczyzna nie dotarł jednak dalej niż do Gdańska (niem. Danzig). Udał się tam bowiem z powodu jakiegoś zaświadczenia na policję. Gdańska policja ustaliła, że podróżnik wystawiał na sprzedaż widokówki, z której to sprzedaży utrzymywał się podczas wędrówki, nie posiadając jednak zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej i sprzedaż ta jawi się jako rodzaj żebractwa. Tak więc nasz nieustraszony podróżnik został aresztowany za żebractwo i włóczęgostwo i zaprowadzony do sędziego śledczego.
     Wczoraj odbyła się w gdańskim sądzie ławniczym główna rozprawa. W sądzie podróżnik wystąpił jednak nie pod wcześniej wspomnianym, dumnie brzmiącym nazwiskiem, ale podał się za subiekta Ludwika Eckerta, który wcześniej był niejednokrotnie karany, w tym za żebractwo i włóczęgostwo. Oskarżony miał w zwyczaju sprzedawać w Gdańsku widokówki. Wchodził do restauracji, przedstawiał się gościom, opowiadał im o celu swojej podróży i wykładał kartki na stół. Nigdy nie podawał ceny, decyzję odnośnie ceny pozostawiał zawsze ewentualnemu nabywcy. Według zeznań świadków mężczyzna inkasował znaczne sumy pieniędzy. Sąd nie uwierzył oskarżonemu, że miał on zamiar wyruszyć stąd przez Austrię, potem przez Turcję aż do Azji. […]
     Sprzedaż kart pocztowych bez żądania za nie odpowiedniej ceny jest niczym innym, jak żebraniem. Mężczyźnie wymierzono wyrok dwóch tygodni więzienia, z czego tydzień odsiedział już wcześniej w areszcie. (ENN, sobota, 18.04.1914 r.).
     
     Dla miłośników tenisa
     
24 kwietnia otwarty zostanie sezon na miejskich kortach tenisowych. Więcej na ten temat można przeczytać w części z anonsami. (ENN, poniedziałek, 20.04.1914 r.)
     
     Wypadek
     
Gdy pewien najemca lokalu z ulicy Bednarskiej (niem. Spieringstraße) wczoraj wieczorem w nietrzeźwym stanie wracał do domu, musiał zbyt mocno wychylić się przez poręcz przy schodach, ponieważ spadł z wysokości trzeciego piętra na korytarz na parterze. W ciężkim stanie został przewieziony karetką do szpitala. (ENN, poniedziałek, 20.04.1914 r.)
     
     Związek rowerowy „Cito”
     
Wczoraj w hotelu „Biały Lew” (niem. „Weißer Löwe”) pod przewodnictwem pana Johanna Urbańskiego odbyło się pierwsze kwartalne posiedzenie związku rowerowego „Cito”. Związek, który istnieje już dwa lata, liczy sobie 30 członków. Na zebraniu ustalono termin 15-kilometrowego wyścigu rowerowego – będzie to niedziela 3 maja. Na wyścig zgłosiło się już 14 uczestników. […] Podczas zebrania do związku przyjęto kolejnych siedmiu członków, omówiono kilka spraw, po czym zakończono jego część oficjalną. Po niej członkowie związku przez godzinę oddawali się jeszcze miłym pogawędkom. (ENN, poniedziałek, 20.04.1914 r.)
     
     
***
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś ostatni kolejny zestaw wiadomości z kwietnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
     
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nowa ksiażka o starym Elblągu w pocztówkach jest super !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-21)
 • jaki tytuł tej książki ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-21)
 • To " Elbląg i okolice na starych pocztówkach "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-21)
 • tak wydana ładnie ale znowu te same błędy i te same koślawe opisy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Yamachama(2012-04-21)
 • W tej książce akurat nie ma błędów, redagują ją najlepsi i prawdziwi historycy !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-21)
 • Eeee! Czyżby? A jak wytłumaczyć fakt że na stronie autorów nie ma największego kolekcjonera pocztówek ś. p. Jeża W? Z pewnością Jego kartki również tu wykorzystano ? Nudne - sztampowe i powtarzające się podpisy - a są w książce kartki gdzie aż się prosiło żeby te podpisy rozwinąć - rozszerzyć. I już widać że znowu zrezygnowano z profesjonalnej korekty językowej ale jest to regułą w niszowych wydawnictwach. Dużo kartek fatalnie zeskanowanych - są ciemne, jakby "przypieczone" - zabrano im ich naturalny koloryt. Tłumaczenia wstępu - chyba przez jakiegoś robotnika przymusowego ? Okładka tytułowa przeładowana - zrobiona nieco w konwencji cygańskiej elegancji. Jakoś brakuje świeżego powiewu w tej książce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Uwagi na szybko.(2012-04-21)
 • Widać, kogoś zazdrość zżera, że powstało dzieło bez jego udziału jak to bywa w Elblągu !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-21)
 • [1] Tytułowa kartka pocztowa przedstawia siedzibę klubu żeglarskiego „ Nautilus” a za nim uwielbianą przez elblążan w sezonie letnim restaurację Josepha Kalweißa – z ogrodem restauracyjnym, kręgielnią i z parkietem tanecznych na… dachu restauracji. Był to ulubiony lokal elblążan, którzy wracali z weekendu w Krynicy Morskiej i będąc „ lekko niedopici” kierowali się przez Most Niski do „ Kahlweißa” . Na dachu restauracji stały gustownie urządzone pergole, kwiaty i stoliki z letnimi krzesełkami. Orkiestra grała żwawo ówczesne przeboje a elblążanie, z lekką opalenizną, tańczyli patrząc na stojące wody rzeki Elbląg i odbijające się w jej toni światła stoczni Schichaua… Po 1945 roku znajdowała się tutaj restauracja „ Polonia” , gdzie nowi mieszkańcy Elbląga również tańczyli po powrocie z Krynicy Morskiej. Dzisiaj jest tu siedziba Straży Granicznej. A masywny budynek z muru pruskiego na prawym brzegu rzeki Elbląg to siedziba towarzystwa żeglugowego F. Schichau. [2] Elbing II – była to seria parowców śrubowych, z których np. „ Elbing IX” miał 1300 ton nośności. Kilka z nich zostało zatopionych w I wojnie światowej. [3] Sąd Okręgowy został ostatecznie otwarty 22 czerwca 1914 roku – a więc w przededniu I wojny światowej. I z tej okazji Gazownia Elbląska ufundowała stojącą do dzisiaj latarnię gazową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-04-21)
 • A książka jest piękna, polecam tę lekcję historii pisaną pocztówkami sprzed lat świetności tego miasta, Krynicy Morskiej, Tolkmicka, Kadyn i t. p. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-22)
 • Erg. A jakie jest Twoje zdanie o pozycji wydawniczej o której piszą kolesie powyżej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wacław Burzyński(2012-04-22)
 • Wystarczy, że autorytety jak J. W. Dominowie i inni historycy brali w niej udział, konsultowali teksty !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-22)
 • Zacny Panie Wacławie Burzynski - w zakresie merytorycznym - trójka naciągana z plusem - to wydaje się być adekwatną oceną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-04-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Dispersion Soft
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Grill
Pieczątki Firmowe