Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dary lasu- gigant Dary lasu- gigant

Dawno temu przez Elbląg… przejeżdżał car

Elbląg, Dawno temu przez Elbląg… przejeżdżał car Budynek Niemieckiej Łaźni w Elblągu (Das Deutsche Bad)

Cesarz Rosji przejeżdżał zeszłej nocy pociągiem przez nasz dworzec. Cesarz był w drodze z St. Petersburga do Berlina, weźmie on w Berlinie udział w uroczystościach weselnych. Dworski, rosyjski pociąg przybył do nas punktualnie o godz. 1 w nocy i odjechał z dworca po sześciu minutach postoju. Podczas postoju nastąpiła wymiana obsługi pociągu i maszyn. W wagonie cesarskim panował spokój i totalna cisza.

Od miejscowości Virbalis (niem. Wirballen, miejscowość na terenie dzisiejszej Litwy) do Elbląga pociąg obsługiwany był przez wyższych urzędników z Królewskiego Zarządu Kolejowego w Królewcu. Do Piły (niem. Schneidemühl) – przez urzędników Królewskiego Zarządu Kolejowego w Gdańsku. Odcinek z Elbląga do Piły pociąg jechał bez zatrzymywania się.
     Wczoraj wieczorem przybyło do nas komando wojskowe z Pułku w Malborku w osobie jednego oficera i 35 żołnierzy celem ochrony dworca, torów i przejść na czas obecności cesarskiego pociągu na naszym dworcu. Dopiero dziś komando powróciło do domu.
     Przed wjazdem pociągu perony były zablokowane. Wstęp na teren dworca mieli jedynie policja, pracownicy kolei oraz wojsko. (ENN, czwartek, 22.05.1913 r.)
     
     Otwarcie miejskiej pływalni

 


     
W przyszły czwartek nastąpi uroczyste otwarcie miejskiej pływalni. Budowa krytej pływalni i znajdującej się w jej pobliżu odkrytej pływalni postępowała w niesamowitym tempie. Prace zakończą się ostatecznie w środę. Została założona również instalacja telefoniczna. Sprzęt reanimacyjny oraz urządzenie z biletami wstępu zostaną zamontowane w przyszłym tygodniu.
     Temperatura coraz bardziej nas teraz rozpieszcza, w związku z tym przyjemnie będzie się kąpać na świeżym powietrzu. Dziś zarejestrowano w cieniu 23 stopnie Celsjusza. Temperatura wody wynosi natomiast 16 stopni. (ENN, sobota, 17.05.1913 r.)
     
     Nowy plac zabaw dla dzieci
     
Na placu zabaw w centrum naszego miasta słychać bez ustanku do wieczora piski szczęśliwych dzieci. Prawdziwy to plac igraszek i swawoli! Już we wczesnych godzinach rannych chłopcy i dziewczęta zjawiają się tam ze swoimi łopatkami, żeby budować piękne budowle z piasku. Podczas gdy pociechy wesoło i żwawo baraszkują na świeżym powietrzu, biegając tam i z powrotem, ich rodzicie spoglądają tylko na ich zabawę i siedząc na ławkach, zanurzają się w zadumaniu w swoje lektury. Plac otoczony jest przez grupę pięknych, rosłych drzew, które po kilku latach od ich posadzenia rzucają teraz cień na plac.
     Należy rozważyć, czy nie warto wybudować więcej takich placów zabaw w naszym mieście i poza jego granicami, na przedmieściach. (ENN, niedziela, 18.05.1913 r.)
     
     Wyścigi gołębi pocztowych
     
W ramach działalności czterech elbląskich Związków Hodowców Gołębi Pocztowych: „Eilpost”, „Heimatliebe”, „Luftpost” i „Torpedo” rozpoczną się wyścigi gołębi pocztowych. Pierwszy, oficjalny wyścig odbędzie się 22 czerwca z Olecka (niem. Marggrabowa) do Elbląga. Odcinek, który drogą powietrzną pokonają ptaki, wynosi 215 km. (ENN, niedziela, 18.05.1913 r.)
     
     Odznaczenie
     
Miejski Związek Rzemiosła Zduńskiego przekazał przemysłowcowi, panu Monathowi, który złożył urząd przewodniczącego, akt nadania tytułu Honorowego Przewodniczącego. Na wspaniale wykonanym akcie widnieją piękne widoki naszego miasta, Malborka i Gdańska. Pan Monath działał zasłużenie na rzecz związku od czasu jego założenia, tj. od roku 1882.
     Tego samego dnia odznaczono również Brązowym Medalem Honorowym za wierną, trzydziestoletnią działalność na rzecz związku pracującego u boku pana Monatha, pana Höpfnera. Wzniesiono również uroczysty toast. (ENN, poniedziałek, 19.05. 1913 r.)
     
     Elbląg miastem turystycznym
     
Elbląg i jego piękne okolice z roku na rok stają się coraz częstszym celem licznych wycieczek. W sobotę przybyła do nas pierwsza wycieczka szkolna. Popołudniowym pociągiem osobowym przybywającym do Elbląga o godz. 12.58 zawitało do naszego miasta 42 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli ze szkoły rolniczej w Malborku, by stamtąd udać się na wybrzeże Zalewu lub do Bażantarni. W podróż powrotną wycieczka udała się o godz. 21.41.
     Wczoraj rozpoczął się również sezon wycieczkowy w różnorakich związkach i stowarzyszeniach. Pociągiem osobowym wyruszającym z Elbląga w południe o godz. 11.16 wyjechała 80-osobowa grupa członków Związku Kolejowego i udała się w kierunku Malborka, a potem stamtąd do Starogardu Gdańskiego (niem. Preußisch Stargard). Natomiast pociągiem osobowym przybywającym o 12.58 przyjechały do Elbląga członkinie Stowarzyszenia Kobiet Czynnych Zawodowo w Malborku, żeby udać się stamtąd na wycieczkę do Bażantarni. Powrót do Malborka nastąpił wieczorem. (ENN, poniedziałek, 19.05. 1913 r.)
     
     Wystawa objazdowa poświęcona gruźlicy
     
Wystawa objazdowa poświęcona gruźlicy, która do 25 maja włącznie będzie otwarta w auli liceum, prezentująca dużo interesujących i pouczających materiałów, cieszy się dużym zainteresowaniem. Pragniemy podkreślić, że codziennie wieczorem o godz. 18.30 ma miejsce oprowadzanie po wystawie przez lekarza, który udziela do niej wyczerpujących komentarzy. Wstęp na wystawę jest wolny. (ENN, poniedziałek, 19.05.1913 r.)
     
     Liczenie świń
     
Decyzją Rady Związkowej (niem. Bundesrat) w poniedziałek 2 czerwca odbędzie się w Niemczech powszechne liczenie świń. (ENN, poniedziałek, 26.05.1913 r.)
     
     
***
     
     W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś ostatnie wiadomości z maja 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Car na dworcu w Elblągu - powinniśmy zrobić rekonstrukcję tego wydarzenia i co roku świętować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-05-28)
 • Powszechne liczenie świń u nas też akurat trwa więc news aktualny mimo tylu lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  polisze szwein(2011-05-28)
 • Podpis po zdjęciem prawidłowo winien brzmieć „ Das Deutsche Bad” . Właśnie 19 lutego 2010 r. minęło 100 lat od wybudowania tej krytej pływalni w Elblągu przez mistrza malarskiego - Franz Falkenberga. Pływalnię modernizowano jeszcze w 1925 r. , już po przejęciu jej przez miasto. Cieszyła się dużym powodzeniem wśród Elblążan a np. w 1932 r. z pływalni skorzystało prawie 53 tys. osób. Były tu również oddziały balneologiczne. OLECKO – najpierw nazywało się Marggrabowa. W plebiscycie z 11 lipca 1920 r. oddano tutaj na Polskę tylko 2 głosy – z tego powodu naziści po 1933 r. przemianowali nazwę Marggrabowa na „ Treuburg” (Wierny Gród). Firma H. Monath była powszechnie znana w Elblągu, produkowała m. in. piece kaflowe, kostkę chodnikową, podłogową i inne detale, m. in. obszerne popielniczki. Najsłynniejszą rasą gołębi w Elblągu była „ Elbinger Weißkopf” . W dawnym Elblągu, w każdą środę i niedzielę po południu odbywał się gołębi targ, a największym hodowcą tej rasy gołębi był niejaki Grüneberger oraz F. G. Heinrichs, Alfred Kirsten, A. Ramtour, restaurator Johann Kopenhagen, Rudolf Lurkwald, Stach, A. Matz i wielu innych… .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2011-05-29)
 • admin Słusznie. Poprawione.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  admin(2011-05-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Czapka z nadrukiem
Ręcznik z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki