Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... Cesarz miał przejeżdżać przez nasz dworzec

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Cesarz miał przejeżdżać przez nasz dworzec
Rek

Jak wiadomo tutejsze urzędy czyniły starania o to, by Jego Królewska Mość Cesarz w drodze do Królewca (niem. Koenigsberg) zatrzymał się na naszym dworu, by pozdrowić elblążan i trochę się odświeżyć. Propozycja ta złożona w urzędzie marszałka dworu, spotkała się niestety, jak nam przekazano, z odmową Cesarza. Brzmi ona następująco: „Jego Królewska Mość Cesarz kazał z całego serca podziękować za tak miłą propozycję, jednak z powodu zbyt wczesnych godzin rannych musi odrzucić zaproszenie” (AZ, sobota, 10.05.1890 r.).

Z okazji urodzin kronprinca
     Z okazji urodzin następcy tronu, najstarszego syna Cesarza przyozdobiono dziś flagami budynek ratusza, policji i Bramy Targowej [chodzi tu o Friedricha Wilhelma Viktora (1882–1951), ostatniego następcę tronu Rzeszy Niemieckiej i Prus - Wikipedia] (AZ, środa, 07.05.1890 r.).
     
     Wiosenny jarmark

     Rozpoczęty dziś wiosenny jarmark z powodu deszczowej pogody nie przyciągnął zbyt wielu elblążan, jak to zwykle bywa. Sprzedawców jest tyle samo co zawsze, brakuje natomiast kupujących (AZ, środa, 07.05. 1890 r.).
     
     Z frustracji wybił szyby swojemu pracodawcy

     Wczoraj po południu na Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm, dzisiejsza Malborska) zgromadziła się spora grupa gapiów. Powodem tego było zachowanie pewnego zamiejscowego rębacza, który ze złości, że został zwolniony przez swojego przełożonego, rzucał wielkimi kamieniami w okna pracodawcy (AZ, środa, 07.05.1890 r.).
     
     Nasz mały następca tronu
     Nasz następca tronu, który wczoraj skończył osiem lat, od 27 stycznia 1889 roku piastuje, co nie jest powszechnie wiadome, urząd gefrajtera w I Pułku Gwardyjskim [Książę Wilhelm urodził się 6 maja 1882 roku w Poczdamie. W wieku dziesięciu lat (a nie ośmiu – tak podaje Wikipedia) został, zwyczajem przyjętym w domu, wcielony do pułku gwardyjskiego. Była to kwestia formalna, ale mały książę musiał uczestniczyć w paradach i ćwiczeniach - Wikipedia] (AZ, czwartek, 08.05.1890 r.).
     
     Dwulatek wpadł do rowu z wodą

     Wczoraj przed południem mały dwuletni chłopiec wpadł do rowu z wodą na Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm, dzisiejsza Malborska). Kilkoro przechodniów w porę zauważyło incydent, od razu więc wyciągnięto chłopca z wody i zaprowadzono do rodziców (AZ, czwartek, 08.05.1890 r.).
     
     Furmanka bez nadzoru na Wyspie Spichrzów

     Wczoraj po południu na Wyspie Spichrzów (niem. Speicherinsel) jechała sobie bez woźnicy dwukonna furmanka, którą właściciel pochodzący z Olchowego Lasu (niem. Ellerwald - tajemnicza kraina położona zaraz za ostatnimi budynkami Zawodzia - całkiem jednak nie znana i zapomniana. Tylko niewielu krajoznawców wie, co znaczy jej nazwa, a pewnie i niewielu z nich zna historię tej części Żuław. Obecnie dawny Ellerwald to obszar położony między rzeką Elbląg, Nogatem, korytem Starego Nogatu i Kanałem Jagiellońskim. Jest to teren współczesnych wsi Władysławowo, Adamowo, Kazimierzewo, Janowo i Józefowo. Jest to jeden z największych obecnie obszarów gleb torfowych i torfowo-mułowych oraz murszowych na terenie Żuław - gleb świadczących o dawnym istnieniu w tym miejscu bagien – www.mojewendrowki.eu] zostawił bez nadzoru. Wóz został zatrzymany przez policjanta na Wollstrasse. Chwilę przedtem funkcjonariusz przez pewien odcinek drogi został porwany przez dzikie konie (AZ, czwartek, 08.05.1890 r.).
     
     Dziwne zjawisko
     Przedwczoraj tutejszy rzeźnik z Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. niem. Äußerer Marienburgerdamm, dzisiejsza Malborska) zabił cielaka. Po jakimś czasie mięso zwierzęcia przybrało dziwnie żółtą barwę, po czym od razu nastąpił proces jego rozkładu. Bez wątpienia zwierzę było chore. Musiało więc zostać natychmiast zakopane (AZ, czwartek, 08.05.1890 r.).
     
     Jarmark nie przyniósł kokosów

     Dziś zakończył się jarmark i niemal wszystkie budy są już zdemontowane. Jak udało nam się dowiedzieć, sprzedawcy nie zbili tym razem interesu. Wielu z nich nie zarobiło nawet tyle, by pokryć poniesione koszta. Być może warto więc przemyśleć kwestię organizowania podobnych jarmarków w przyszłości (AZ, sobota, 10.05.1890 r.).
     
     Ciemnoskóry przyciąga klientów
     W Angielskim Domu, który został pięknie wyposażony przez pana Hube, siłą przyciągającą klientów jest obecnie kelner. Obecny gospodarz wpadł na całkiem niegłupi pomysł i ściągnął z Hamburga czarnoskórego mężczyznę, który teraz obsługuje jego gości (AZ, sobota, 10.05.1890 r.).
tłum. Dominika Kiejdo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Cesarz miał przejeżdżać przez nasz dworzec ??? Przecież Cesarz przejeżdżał przez nasz dworzec tylko nie zatrzymał się na naszym dworu, by pozdrowić elblążan i trochę się odświeżyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Cesarzowa(2016-05-14)
 • Co mnie obchodzi jakiś cesarz polakozerca. Wciąż się gloryfikuje szkopow. A o polskich krolach co tu przebywali to nic?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-05-14)
 • Dlaczego Jagiełło nie dobil wtedy tej teutonskiej zarazy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-05-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski