UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... eksperymentował znany chemik

 Elbląg, Resursa Mieszczańska
Resursa Mieszczańska

Chemik Schroeder, który przed osiemnastoma laty w sali Resursy Humanitas podczas dwóch wieczorów zaprezentował swoje wspaniałe doświadczenia pod mikroskopem, w najbliższy czwartek, 1 maja w dużej sali Resursy Mieszczańskiej da kolejny pokaz, na który zaprasza wszystkich przyjaciół przyrody. Mamy nadzieję, że w eksperymentach, których przygotowanie niesie ze sobą wielkie koszta, weźmie udział, podobnie jak przed laty, duża liczba elblążan (AZ, sobota, 26.04.1890 r.).

Do czego może doprowadzić kobieca zazdrość?
       „Kobiety to hieny” - tak powie dziś rano z pewnością pewien tutejszy mistrz szewski, zaraz po tym jak dojdzie do siebie po omdleniu. Pewna para małżonków świętowała przedwczoraj chrzest swojego dziecka. Małżonka zauważyła, że mąż pozwala głaskać swoją dłoń pewnej młodej dziewczynie. Naraz obudziła się w niej zazdrość! Kobieta zaczęła nagle rzucać w małżonka nie tylko talerzami lecz także lampami. Jej złość nie miała granic. Dziś rano chwyciła za kufel piwa i rzuciła nim męża w głowę tak, że biedak przewrócił się i zemdlał. Ponieważ krew lała się strumieniami, delikatna żona popadła w popłoch i przyprowadziła na pomoc sąsiadów. Małżeńska kłótnia znajdzie swój dalszy ciąg w sądzie (AZ, piątek, 25.04.1890 r.).
      
       Płot przy domu radcy miejskiego robi wrażenie
       Płot przy domu radcy miejskiego Neufeldta przy ulicy Pocztowej robi po jego niedawnym postawieniu naprawdę ogromne wrażenie. Od strony północnej zaczyna się on uroczym pawilonem, przerywa go żelazna brama pozłacana na szczycie, a zamyka go od strony południowej kiosk wykonany z kamienia (AZ, niedziela, 27.04.1890 r.).
      
       75-lecie firmy Haarbrueckerów
       4 maja swoje 75-lecie będzie świętować tutejsza firma J.F. Haarbruecker. Firma została założona przez Johanna Friedricha Haarbrueckera w 1815 roku. W roku 1860 po śmierci założyciela firma przeszła w ręce jego synów Heinricha i Ewalda. Po śmierci Heinricha firma przeszła w posiadanie drugiego z braci, a po rezygnacji z jej prowadzenia przez Ewalda pod koniec ubiegłego roku pozostała w rękach jego rodziny (AZ, wtorek, 29.04.1890 r.).
      
       Parowcem „Anna” do Piławy
       W przyszłą niedzielę rano kapitan Zedler wyruszy w próbną trasę wybudowanym w stoczni Schichaua parowcem „Anna”. Na tę przejażdżkę zaproszono wielu gości. Goście popłyną do Piławy (niem. Pillau, obecnie Bałtijsk) (AZ, wtorek, 29.04.1890 r.).
      
       Upił się i pobił żonę
       Zamieszkały na Wielkiej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderberg, dzisiaj rejon ul. Teatralnej, Królewieckiej, 12-Lutego, Nowowiejskiej - wzniesienie w okolicy teatru) elblążanin upił się wczoraj strasznie na pewnej uroczystości i zaczął po przyjściu do domu kłócić się z żoną. Żona nie pozostała mu dłużna i również zaczęła wyklinać. Mężczyzna chwycił ją wtedy za włosy i zlał tak niemiłosiernie, że ta dziś nie mogła otworzyć oczu. Poszkodowana małżonka ma zamiar złożyć w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania karnego w sprawie pobicia (AZ, wtorek, 29.04.1890 r.).
      
       Ostrzeżenie dla matek

       Jak szkodliwa może być zabawa na karuzeli, świadczy tragiczny wypadek, który wydarzył się w miejscowości Neuß. Przed kilkoma dniami pewien dziesięcioletni chłopiec tamtejszej rodziny jeździł kilka rund bez przerwy na karuzeli. Wieczorem, do tej pory zdrowy maluch, nagle źle się poczuł, a po dwóch dniach zmarł na zapalenie opon mózgowych (AZ, środa, 30.04.1890 r.).
      
       Wiśniowy gaj na Zawadzie przyciąga spacerowiczów

       Drzewka wiśniowe na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie) przyciągają wzrok swoim pięknym kwieciem. Z pewnością jutro, gdy pogoda tylko dopisze, wybierze się do tego pięknego wiśniowego gaju wielu spacerowiczów (AZ, środa, 30.04.1890 r.).
      
       Okładał żonę na Parkowej
       Wczoraj krótko po godz. 11 na ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) zbiegła się spora grupa ludzi. Zwabiła ją scena, w której pewien rzeźnik w niemiłosierny sposób okładał żonę tak, że musiano wezwać policję, by położyć kres temu skandalowi (AZ, wtorek, 22.04.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama