Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dyscyplina dla konserwator przyrody

Zaskakujący zwrot w aferze dotyczącej braku planów ochrony dla czterech parków krajobrazowych w regionie. Przed komisją dyscyplinarną stanęła Maria Mellin, wojewódzki konserwator przyrody. Szefowie parków i przyrodnicy są oburzeni -informuje „Gazeta Wyborcza Olsztyn”.

Chodzi o plany ochrony parków - Mazurskiego, Pojezierza Iławskiego, Wzgórz Dylewskich i Wysoczyzny Elbląskiej. Jesienią 2005 r. uchylił je ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Stanisław Szatkowski. Kazało mu to zrobić Ministerstwo Środowiska. Wojewoda tłumaczył, że parki nie konsultowały planów z gminami. Wtedy Maria Mellin - wojewódzki konserwator przyrody - odważnie alarmowała, że przez taką decyzję parki tracą ochronę, co otworzy furtkę inwestorom, którzy chętnie weszliby na Mazury.
     Adam Supeł, nowy wojewoda rekomendowany przez PiS, skierował sprawę planów do prokuratury. Chce, by sprawdziła, czy przy ich uchwalaniu - przed cofnięciem planów przez Szatkowskiego - doszło do naruszenia prawa. Postępowanie trwa.
     Mimo że nie ma jeszcze zakończonego postępowania w prokuraturze, urzędnicy wojewody postawili Marię Mellin przed komisją dyscyplinarną. Chodzi o to, że w 2005 r. Mellin stała na stanowisku, że nie należy ich konsultować z gminami. Taka sama była opinia biura prawnego wojewody.
     - Mimo jasnych wytycznych ministerstwa, które mówiły, że plany trzeba konsultować z gminami, nie zrobiono tego. Ktoś za to musi odpowiadać. Decyzję o postawieniu pani konserwator przed komisją podjęła dyrektor generalna urzędu – mówi Paweł Lulewicz, rzecznik wojewody.
     Krzysztof Słowiński, dyrektor Iławskiego Parku Krajobrazowego: - Urzędnicy chcieli znaleźć winnego i znaleźli, nie rozpatrując meritum sprawy. Uderzyli w człowieka, który jest dla wielu niewygodny, bo broni przyrody przed zakusami inwestorów.
     Marian Szymkiewicz, kierownik olsztyńskiego Muzeum Przyrody: - Nie znam drugiej takiej osoby, która by z takim zaangażowaniem walczyła o ochronę przyrody, jak Maria Mellin. Często robi to kosztem swojej kariery zawodowej. Wiem też jedno, jeśli przyrodnicy starają się coś uchronić, to stają się niewygodni i zawsze rzuca się im kłody pod nogi. U nas nie ma i nigdy nie było dobrej woli ochrony przyrody i to nieważne, która opcja polityczna by rządziła.
     Co o uaktualniania planów mówi prof. Wojciech Radecki, specjalista od prawa ochrony przyrody. - Ustawa o ochronie przyrody z 2004 r. jasno i wyraźnie stwierdza, że parki, które uaktualniają swoje plany, nie muszą konsultować ich z gminami - tłumaczy. - Napisałem to w komentarzu do tej ustawy.
     

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • czegoś nie rozumiem, to jednak są inwestorzy chętni do włożenia pieniędzy w ten region? czy zatem eurokraci a może i kto inny z premedytacją blokuje rozwój gospodarczy regionu?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    orange(2006-03-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini