Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg na cennej monecie

 
Elbląg, Elbląg na cennej monecie fot. Bartłomiej Zborowski, PAP
Rek

Mennica Polska wybiła dwanaście kilogramowych złotych monet o nominale 10 tysięcy dolarów nowozelandzkich. Kolekcja poświęcona jest szlakowi bursztynowemu, dlatego na ich rewersie znajduje się Elbląg. To nie pierwszy "elbląski" pieniążek.

- Szlak bursztynowy był pierwszym międzynarodowym projektem handlowym, który połączył więziami handlowymi kraje ówczesnej Europy - mówi Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej.
     Miasta szlaku: Kaliningrad, Gdańsk, Elbląg, Wrocław, Stare Hradisko, Szombathely, Carnuntum i Aquileia zaznaczone są na monecie bursztynami.
     Wartość złotej monety to 245 tys. zł, pierwszy egzemplarz jest jeszcze droży,  kosztuje 260 tys. zł.
     - Choć monety będą wizualnie wyglądały tak samo, to w świecie numizmatycznym jest tak, że to, co jest pierwsze od razu jest lepiej postrzegane, bardziej atrakcyjne - wyjaśnia Przybylski.
     W serii poświęconej tematyce szlaku bursztynowego są także mniej cenne monety. Mennica wybije także 245 srebrnych monet o wadze 400 gram i nominale 100 dolarów oraz złote i srebrne monety w małej gramaturze o nominale 5 dolarów. Jednak to te kilogramowe złote monety będą najdroższe i najatrakcyjniejsze dla kolekcjonerów. Co ciekawe monety będą uznawanym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii.
     - Będzie można pójść z taką kilogramową monetą do sklepu i nią zapłacić za zakupy - powiedział rzecznik.
     Mennica Polska bije monety nie tylko na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, ale także współpracuje z krajami, które nie mają swoich mennic, a chciałyby wyemitować kolekcjonerskie monety. Emisja monet upamiętniających szlak bursztynowy to efekt współpracy z Niue, terytorium stowarzyszonym z Nową Zelandią - stąd nominał monet wyrażony jest w dolarach nowozelandzkich. Oznacza to, że na awersie monety będzie zamieszony wizerunek królowej angielskiej.
(PAP / za wp.pl)
     
     W styczniu 2009 roku Mennica Polska wyprodukowała również na zlecenie emitenta z Niue Island serię monet z elbląskim akcentem na rewersie - złote o nominale 5 dolarów nowozelandzkich (fot. obok) i srebrne jednodolarówki.

 


     W centralnej części monety umieszczono wizerunek medalionu rzymskiego przedstawiającego zwrócone ku sobie głowy dwóch cesarzy Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa, znaleziony w wykopaliskach w okolicach Elbląga i świadczący o bogatych kontaktach handlowych z cesarstwem rzymskim. Poniżej, po prawej stronie - wizerunek glazurowanego pucharu znalezionego pod Elblągiem, pochodzącego z cesarstwa rzymskiego. Po lewej stronie – katedra Świętego Mikołaja, będąca najbardziej znamienną budowlą Elbląga. Na dole monety – wstawka z bursztynu. Na górze, wzdłuż krawędzi - półokrągły napis w języku polskim: Szlak bursztynowy.
(http://www.mennica.com.pl)
     Projektantem monety jest Robert Kotowicz.

,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 5
AMK Kuchnia 7
Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
Promocja RATY 0%