Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bieg Niepodległości Bieg Niepodległości

Kanał Elbląski na prestiżowej liście zabytków? Są na to szanse

 
Elbląg, Kanał Elbląski na prestiżowej liście zabytków? Są na to szanse System pochylni w Buczyńcu (fot. arch. MS)
Rek

Przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa odwiedzają pochylnie Kanału Elbląskiego. Wizyta ma związek z wnioskiem miejscowych samorządów o wpisanie tego unikatowego zabytku hydrotechniki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie znajduje się na niej 14 miejsc w Polsce, m.in. krakowskie Stare Miasto i zamek w Malborku - informuje portal tvn24.pl

Starania o wpisanie pięciu zabytkowych pochylni na listę UNESCO zaczęły się już w październiku ubiegłego roku. Zabiega o to zarząd Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, który zrzesza 11 samorządów z terenów położonych przy tej drodze wodnej.
     Wniosek w tej sprawie wysłano do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który uczestniczy w procedurze nominowania polskich kandydatur na listę UNESCO. W czwartek [23 sierpnia -red.] delegacja z Instytutu przyjechała po raz pierwszy, żeby obejrzeć i udokumentować fotograficznie obiekty zgłoszone przez warmińsko-mazurskie samorządy.
     Procedura wpisywania obiektu na listę światowego dziedzictwa jest bardzo długa i obwarowana wieloma wymogami. Wniosek nominacyjny musi być poprzedzony umieszczeniem zabytku na tzw. liście informacyjnej, zgłaszanej do Centrum Światowego Dziedzictwa. Jest to wykaz obiektów, które poszczególne państwa zamierzają rozważyć w najbliższych latach jako kandydatury na listę UNESCO. Kolejne etapy prac obejmują formalną, a potem merytoryczną analizę wniosku przez ekspertów komitetu UNESCO. Dopiero potem komitet podejmuje decyzję podczas corocznego walnego zgromadzenia.
     Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce ustalił już, że warunkiem dalszego rozpatrywania propozycji umieszczenia Kanału Elbląskiego na polskiej liście informacyjnej powinno być rozszerzenie wniosku z systemu zabytkowych pochylni na całą drogę wodną "wraz z urządzeniami hydrotechnicznymi i ich kontekstem krajobrazowym".
     - Liczymy, że na miejscu uda się przekonać przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa, żeby na razie wpisać na listę informacyjną jedynie odcinek pochylniowy. Dopiero, gdy to się powiedzie, można by rozszerzyć wniosek na cały kanał - powiedział sekretarz gminy Ostróda Cezary Wawrzyński.
     Jak wyjaśnił, w przypadku pochylni można udowodnić ich "autentyczność i integralność", czyli to, że te urządzenia praktycznie nie zmieniły się od czasu powstania przed 150 laty. - Byłoby to natomiast niezwykle trudne w stosunku do całego kanału z tysiącem kilometrów linii brzegowej, śluzami i odcinkami jeziorowymi - przyznał Wawrzyński
     Lokalne samorządy wiążą duże nadzieje z umieszczeniem kanału na prestiżowej liście obiektów, stanowiących wspólnie dobro ludzkości. Liczą, że wpłynie to na znaczący wzrost liczby turystów i wodniaków. Ma też ułatwić pozyskiwanie pieniędzy z funduszy regionalnych i europejskich na rewitalizację i bieżące utrzymanie tej atrakcji turystycznej.
     Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 miejsc w Polsce, w tym krakowskie Stare Miasto i zamek w Malborku. Natomiast na polskiej liście informacyjnej figurują m.in. kopalnia rud ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach, pienińska dolina Dunajca oraz Kanał Augustowski.
     Zbudowany w latach 1844-81 Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu do dzisiaj systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.
     Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Ma ponad 150 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski umieścił go na liście Pomników Historii. W ostatnich latach kanał został zrewitalizowany - prace obejmowały m.in. remont pochylni i śluz oraz pogłębianie tej drogi wodnej. Rewitalizacja zakończyła się pod koniec maja i kosztowała 111 mln zł, z czego ponad 48 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
     
     Źródło: tvn24.pl
     
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Gdyby wniosek był dobrze napisany, nastąpiłoby to dużo wcześniej niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-08-23)
 • Kanal Ostrodzko-Elblaski chyba poprawnie nazywa sie ten kanal a nie Kanal Elblaski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 25
  ostrodziak(2015-08-23)
 • Kanał Elbląski!!!!! Zawsze tak było i pozostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 0
  (2015-08-23)
 • E tam, Olsztyn i tak powie, że jest na nie, a reszta osłów przytaknie, bo w końcu ta dziura jest stolicą województwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-08-23)
 • Znawca historyk i turysta się uaktywnia. Kanał jest i był elblaski. Żegluga jest ostrodzko- elbląska. Uważam, że obiekt wart wpisania na listę. Ale przykre jest jak mało mieszkańców Elbląga i okolic tak naprawdę płynęło kanalem, a nie tylko słyszało coś tam. Warto się wybrać w tę podróż. Bo znowu cudze chwalicie, a swoje to mało co znamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  elblagiokolice(2015-08-23)
 • a Ostróda powinna podlegać pod Iławę :). Iława jest lepsza od Ostródy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2015-08-24)
 • Jeśli już chodzi o ścisłość to kanał jest z nazwy pierwotnej Oberlandzkim i powinien takim pozostać wszak nie Polacy go zbudowali. Co do walorów i niewątpliwej atrakcji jest ona poza dyskusją, choć władze samorządowe w żaden najmniejszy sposób nie potrafią go wyeksponować i udostępnić - trasy rowerowe, szlaki piesze, miejsca biwakowe i widokowe, parkingi etc. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-24)
 • NIe truj chlopie, kto cie jeszcze slucha?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  re@lista(2015-08-24)
 • pewno nikt, ale jak zawsze mogę liczyć na ciebie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AMalejużniekoniecznie(2015-08-24)
 • Jedyny ratunek dla Polski to Unia militarno- gospodarcza krajów środkowej Europy: Polska, kraje bałtyckie, Finlandia, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Grecja, kraje byłej Jugosławii, Austria, Wschodnie Niemcy, Ukraina, Białoruś. Trzeba tez pomyśleć o odebraniu obwodu Królewieckiego Rosji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2015-08-24)
 • A my będziemy mieli Kanał Sztutowsko-Krynicki (przekop mierzei)na upamiętnienie wieczystej zgody między tymi miejscowościami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-08-24)
 • Po ostatnim remoncie nie sądzę aby wytrzymał jeszcze 3 lata. .. .. wały przeciekają ( te remontowane). .. do poprawki 750 metrów rowów, brak odtworzenia zaplecza, co było w dokumentacji, zdezlowane stateczki z silnikami, których silników nawet, ,fachmany, ,nie są w stanie uruchomić, zarośnięte zielskiem kanały. .. bo nie ma ludzi do wyciągania zielska. .. a administracji 23 osoby. .. .. Ogólny piciś-glancuś. .dla oka. Jedynie co im (budowniczym) wyszło to renowacja drogi z kocich łbów. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-08-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe