UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Pomorze mówi przekopowi nie. Poseł PiS: „To szyderstwo z morskich ambicji Elbląga”

 
Elbląg, Pomorze mówi przekopowi nie. Poseł PiS: „To szyderstwo z morskich ambicji Elbląga”
Wizualizacja przekopu przez Mierzeję (materiały Urzędu Morskiego w Gdyni)

Nie gasną emocje wokół przekopu Mierzei Wiślanej. Zarząd Województwa Pomorskiego, na którego terenie ma powstać inwestycja, wydał negatywną opinię na jej temat. „Analiza kosztów i korzyści społeczno-ekonomicznych budzi wiele wątpliwości, w ocenie ekspertów jest niepełna oraz zawiera szereg błędów metodologicznych” - uważają władze Pomorza. „Negatywna opinia jest szyderstwem z ambicji morskich i gospodarczych Elbląga oraz przekroczeniem kompetencji Organu, który ją wydał” - pisze z kolei poseł PiS Jerzy Wilk.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję, według zapowiedzi rządu, ma się rozpocząć już w listopadzie tego roku i potrwać do 2022 roku. Urząd Morski w Gdyni, który pełni rolę inwestora, czeka na decyzję środowiskową i badania geologiczne, by móc ogłosić przetarg na wykonawcę. Jednym z etapów przygotowań do inwestycji jest też jej opiniowanie przez ponad 30 różnego rodzaju instytucji.
     
     Pomorze nie chce przekopu
     
Zarząd Województwa Pomorskiego już swoją opinię wydał – negatywną. Władze Pomorza piszą w niej, że otrzymały do zaopiniowania ich zdaniem niekompletną dokumentację, że opiniowanie powinno odbywać dopiero po uzyskaniu przez UM decyzji środowiskowej, wytykają też zagrożenia, jakie ich zdaniem może spowodować inwestycja. „Analiza kosztów i korzyści społeczno-ekonomicznych budzi wiele wątpliwości, w ocenie ekspertów jest niepełna oraz zawiera szereg błędów metodologicznych. W ich ocenie koszty budowy i późniejszej eksploatacji drogi wodnej zostały niedoszacowane, natomiast założenia odnoszące się do korzyści z jej budowy przyjęto z nadmiernym optymizmem. To sprawia, że decyzja o budowie tej inwestycji została oparta na niewiarygodnych przesłankach, a negatywne konsekwencje tego faktu będą odczuwane w długiej perspektywie czasu. Dodatkowo, bazując na treści obowiązującej Strategii Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu (2015 r.) można wyrażać obawy, czy port w Elblągu będzie gotowy na skonsumowanie prezentowanych w ww. dokumentacji korzyści płynących z budowy drogi wodnej (z uwagi m.in. na nabrzeża o maksymalnej głębokości 3,7 m, tor wodny o głębokości w przedziale od 2,4 do 3,5 m oraz brak informacji o planowanych pracach modernizacyjnych)” - piszą Zarząd Województwa Pomorskiego w swojej opinii, której całą treść można przeczytać tutaj.
     
     Poseł Wilk: To szyderstwo z ambicji morskich Elbląga
     
Na stanowisko władz Pomorza zareagował poseł PiS Jerzy Wilk, który w swoim wydanym dzisiaj oświadczeniu napisał m.in. „Negatywna opinia Zarządu Województwa Pomorskiego (w składzie Marszałek Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski, Krzysztof Trawicki, Ryszard Świlski i Paweł Orłowski) dotycząca projektu budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest szyderstwem z ambicji morskich i gospodarczych Elbląga oraz przekroczeniem kompetencji Organu, który ją wydał. Zarząd Województwa przypisał sobie rolę organu decyzyjnego. Zarzucił Urzędowi Morskiemu niekompletność przedłożonej dokumentacji, co, jak stwierdził, nie pozwoliło mu na pełną ocenę planowanej inwestycji i jej oddziaływania. Jednak tom I „Projekt zagospodarowania terenu”, o którym mowa w Opinii Zarządu Województwa Pomorskiego został załączony jako materiał poglądowy. Przede wszystkim, jeśli Zarząd uznał, że brak dokumentów uniemożliwia wydanie opinii, powinien wezwać Urząd Morski do ich przedłożenia. Po drugie, nie jest w kompetencji Zarządu wydanie pełnej oceny, lecz jedynie zaopiniowanie planowanej inwestycji. (…) Zarząd zapomniał, że jest to strategiczna inwestycja państwowa i ocena podstaw ekonomicznych, analizy kosztów i korzyści społeczno-ekonomicznych dla regionu nie leżącego w granicach jego administracji daleko wykracza poza jego kompetencje” - napisał poseł Jerzy Wilk. - „Dla mnie (…) stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego jest przede wszystkim dowodem na to, że działania PO w zakresie budowy przekopu zawsze były działaniami pozornymi i tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe skutecznie przeprowadzić tą inwestycję.
     
     Czy wyspa do kara?
     
Warto dodać, że 6 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat przekopu Mierzei Wiślanej z samorządowcami, którzy obawiają m.in. się, że podczas realizacji inwestycji zostaną zniszczone lokalne drogi. Jak relacjonuje Dziennik Bałtycki, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, wicedyrektor Urzędu Morskiego ds. technicznych, zadeklarowała, że ruch pojazdów obsługujących budowę miałby się odbywać głównie nocą, wstępnie wykluczono też transporty w wakacyjne i długie weekendy. Mają też być przeznaczone dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetu państwa na remonty lokalnych dróg na tym terenie.
     W okolicy Krynicy Morskiej ma też powstać sztuczna wyspa, utworzona w wydobytego z dna urobku. - Czy to kara za to, że kryniczanie się sprzeciwiają budowie? - pytał Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej - Wyspa nie jest bezpiecznego materiału, to szlam i muł, który będzie szpecił. Dlaczego wyspa nie powstanie przy południowym wybrzeżu Zalewu, w okolicach Elbląga czy Tolkmicka, które domagają się przekopu.
     Przypomnijmy, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma powstać w Nowym Świecie w gminie Sztutowo. Ma mieć 1,1 km długości, do 80 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Dzięki pogłębieniu toru wodnego do elbląskiego portu miałyby wpływać statki o zanurzeniu do 4 metrów (obecnie około 2 metrów), długości 100 metrów i szerokości 20 m. Inwestycja ma skrócić szlak wodny z Zatoki Gdańskiej do Elbląga o 52 mile morskie (ok. 94 km). Na kanale ma powstać śluza i dwa mosty, z których zawsze jeden będzie otwarty dla podróżnych. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej inwestycja ma kosztować 880 mln złotych. 
     
oprac. SM, RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Z pkt. widzenia pomorza to mają racje, po co mają robić "coś", dla warmii i mazur. Elbląg do pomorza, albo mierxeja do warmii i mazur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 17
  Edek . . . (2018-04-09)
 • Napiszcie prawdę ! Przekop Mierzei miał być torpedowany przez Rosjan lub ekologów. Póki co robią to jednak członkowie PO! Baliśmy się, że to Rosjanie albo ekolodzy będą podejmować działania blokujące przekop Mierzi Wiślanej. A tu proszę, niespodzianka - póki co robią to członkowie Platformy Obywatelskiej! Zarząd województwa pomorskiego, w którym zasiada aż czterech członków PO i jeden członek PSL, podjął właśnie decyzje o negatywnym zaopiniowaniu planu przekopu Mierzei. Opinia ta jest zbieżna ze stanowiskiem grupy roboczej z Ob. Kaliningradzkiego, która reprezentuje interesy Federacji Rosyjskiej i jest przeciwko realizacji tej inwestycji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64 41
  (2018-04-09)
 • Ja też nie chcę przekopu Mierzei Wiślanej. Czy nie prościej i taniej było by dogadać się z Rosją, zamiast stałego "darcia kotów" z najbliższymi sąsiadami ? PIS nie ma patentu na wiedzę jak im się wydaje, a w tej sprawie nikt nie pyta mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 62
  Spacerowicz(2018-04-09)
 • Sny o potędze pisowskich populistów nic więcej. Niczym nie uzasadnione marnowanie ogromnych pieniędzy na inwestycję, a jeszcze większych na utrzymanie wątpliwego toru wodnego i całej infrastruktury. Równie dobrze można przekopać kanał do Olsztyna, niech mają połączenie z "oceanem".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 50
  ccccccccccccc(2018-04-09)
 • Najpierw zrobimy przekop, a potem zobaczymy czy się na coś przyda. Czy to normalne ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  48 41
  (2018-04-09)
 • Elbląg do pomorza i kopać nie zastanawiać się . A na Olsztyn i Warmia mazury jednogłośnie spuścić kau
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 21
  Cyt(2018-04-09)
 • "Tor wodny w porcie elbląskim po zimie bardzo się spłycił, a Urząd Morski anulował przetarg na jego pogłębianie. W efekcie załadowane dwie barki stoją w porcie, bo nie mogą wypłynąć z Elbląga, a do portu nie może wpłynąć barka z Kaliningradu. " czy wobec tego przekop ma sens?, ktoś to policzył?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49 18
  panjan(2018-04-09)
 • Niestety ale Zarząd Województwa Pomorskiego ma rację. Przekop nie ma sensu ekonomicznego. Szkoda kasy na taką bzdurną inwestycję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 46
  (2018-04-09)
 • Mieszkam w Elblagu, mam nieruchomość w Krynicy i nie chce przekopu. Dziękuję ZWP za trzeźwą ocenę faktów i sprzeciw. Czekam kiedy ten chory pomysł umrze śmiercią naturalną, w przeciwieństwie do natury, którą chce zniszczyć w sposób niespotykany na skalę światową. Przepraszam zapomniałam o P. Białowieskiej, drugim sztandarowym osiągnięciu partii rządzącej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 56
  (2018-04-09)
 • Kopać i już nie dewagować z Pomorzem !Elbląg był i jest dla nich konkurencją !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 28
  (2018-04-09)
 • Włodarze pomorskiego są dobrymi gospodarzami, nie chcą topić kasy na utopijny projekt, lepiej wydać na coś pożytecznego. Wystarczy pojechać do Malborka, który kiedyś był w elbląskim, był i tylko był, a dziś to zupełnie inne miasto i bez portu, Panie Wilk, a może by tak zapytać wojewody, przecież to kolega z jednej partii, Ile Olsztyn dołoży do tej inwestycji??? a może by tak oddał nam Elblążanom kilka tramwai, bo to co jeździ po naszych pół torach pamięta chyba Gomółkę, w tej kwestii jakoś nie zabiera pan głosu. Tak jest różnica między Gdańskiem a Olsztynem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 21
  gmol(2018-04-09)
 • Skończy się na tym, że rozkopią, wybiorą bursztyn a przekopu nie będzie, bo zmieni się władza. Idealny wałek i opcja do dorobienia się dla różnej maści cwaniaków politycznych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 13
  Anonimek1(2018-04-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Hosting WWW BIZNES
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini