Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sielanka nad Drużnem Sielanka nad Drużnem

Przekop mierzei zagrozi przyrodzie

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną jest niebezpieczna dla przyrody. Konieczne będą dodatkowe badania środowiska, konsultacje z Komisją Europejską i Rosją - wynika z raportu przygotowywanego dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Pisze o tym „Gazeta Wyborcza”. O raporcie czytaj także A co będzie ze środowiskiem, gdy kanał nie powstanie? .

Wiosną 2006 r. Rosja wstrzymała polskim jednostkom żeglugę na swojej części Zalewu Wiślanego - restrykcje obowiązują do dziś. W odpowiedzi Rafał Wiechecki (LPR), ówczesny minister nieistniejącego już resortu gospodarki morskiej, zapowiedział zbudowanie kanału przecinającego Mierzeję Wiślaną. Wiechecki prognozował, że budowa ruszy w 2008 r., a w 2010 r. kanałem popłyną pierwsze statki. Już teraz wiadomo, że budowa - jeśli w ogóle - rozpocznie się nie wcześniej niż w 2010 r. Wynika to ze wstępnego raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni raport przygotowało gdańskie biuro Eko-Konsult i gdyński Morski Instytut Rybacki.
     Naukowcy zwracają uwagę m.in. na to, że: pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym doprowadzi do zmętnienia akwenu, pogorszenia się warunków życia ryb i żerowania dla ptaków nurkujących; zagrożone zanieczyszczeniem są wody jeziora Drużno i wody podziemne; zwiększony hałas i falowanie wywołane ruchem statków będzie płoszyć ptaki; zagrożeniem dla ptaków może być także zanik roślinności podwodnej (może wystąpić nawet w miejscach oddalonych od kanału); budowa kanału ograniczy swobodę przemieszczania się zwierząt na mierzei.
     Raport wskazuje też, że w proces przygotowań trzeba będzie włączyć Federację Rosyjską. Zgodnie z podpisanymi przez Polskę konwencjami, mamy obowiązek traktować Rosję jako „stronę narażoną” (bo np. rozlew ropy na Zalewie Wiślanym może objąć także rosyjską część).
     - Budowę poprzedzą szczegółowe badania siedlisk ryb i ptaków, które mogą potrwać dwa-trzy lata - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora UM w Gdyni. - Na razie zapoznaliśmy się z ich wstępną wersją. Pojawiły się uwagi i autorzy muszą się do nich odnieść.
     Wiadomo, że szereg zastrzeżeń mają twórcy studium wykonalności przekopu z maja 2008 r. (także zamówionego przez UM). Według studium, kanał nie miałby negatywnego wpływu na środowisko. - Nowy raport jest pełny sprzeczności - twierdzi Zbigniew Bąkowski, jeden z współautorów studium. - Wskazuje teoretyczne zagrożenie, nie podaje, na ile są prawdopodobne i jak ich uniknąć.
     - Ostateczna wersja raportu będzie gotowa w połowie stycznia - deklaruje Andrzej Tyszecki, szef Eko-Konsult.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • te raporty o zwierzetach, rybach i ptakach sa g. warte. Przyroda sama znajduje sobie rozwiazania. Jaki raport przewidzial, ze dziki na mierzei czy na Jelitkowie beda chodzic jak psiaki za ludzmi. Albo wielkie ptaki drapiezne zamieszkujace aglomeracje czy slonie przeszukujace samochody w poszukiwaniu kanapek. A moze trzeba sie poradzic i oddac do zrobienia przekop Holendrom, ktorzy od setek lat sie tym skutecznie bawia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PG(2009-01-02)
 • To trochę dziwne nie wiedziałem, że na mierzei żyją gatunki zwierząt które nie są w stanie przepłynąć kilkudziesieciu metrów w zbiorniku ze stojacą wodą?; ) Rónie inspirujące są zagrożenia płynące z pogłębiania toru wodnego i ruchu statków! Aż dziw, że pozwala się na istnienie portu w Szczecinie ponieważ sytuacja na tamtejszym zalewie jest analogiczna!!! Czy tego raportu czasem nie sponsorowało gdańskie lobby przeciwne budowie przekopu?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dyletant(2009-01-02)
 • Za rzadow platformy napewno nie dojdzie do budowy tego przesmyku, chca pokazać, gdzie maja plany swoich przeciwników politycznych, a ekolodzy niech sie raczej wezma za nielegalne wysypiska śmieci na Mierzei i za porzadne oczyszczal; nie sciekoe, ktorych niestety brakuje. O ile byłoby nam łatwiej, gdyby istnialo dalej wojewodztwo elblaskie. alfik45
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-02)
 • Dranie wszystko będą wymyślać żeby przekopu nie budować, za parę miesięcy stwierdzą, że kobiety nie mogą zajść w ciąże, bo bociany nie mogą przelecieć nad zalewem z prezentem. To jest żenujące jak sami sobie potrafimy podkładać problemy byle tylko zaspokoić swoje bzdurne widzimisie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ZUP(2009-01-02)
 • Raport szykuje chyba Kononowicz, żeby nic nie było. Dzielni obrońcy przyrody, każcie zamknąć wszystkie porty, zatopić statki, unieruchomić samochody, zamknąć fabryki, zgasić światło, a ludzi wysłać z powrotem na drzewa. Sami chamy korzystają sobie ze wszystkich dogodności cywilizacyjnych i biorą ciężką kasę za debilne raporty, a nas tu w okolicach Elbląga chętnie zamknęliby w rezerwatach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wk.....ny MaSer(2009-01-02)
 • oczywiście że dla Gdyni przyniesie on szkodę. W końcu jak zbudują przekop to Gdynia straci monopol jako jedyny duży port w północnej Polsce!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-02)
 • Tak, tak. Należy zapytać Rosjan czy nam pozwolą (tak jak oni pytali o rurę z gazem na dnie Bałtyku). No i tych, którzy mogą być lub są konkurencją, na pewno pozwolą. Potrzeba nam desperatów u władzy nieoglądających się na powtarzane od pięćdziesięciu lat mdłe argumenty, pożal się Boże, ekologów i innych nawiedzonych obrońców, właściwie nie wiadomo czego. Co by było gdyby w ten sposób zabierano się do przekopu kanałów Panamskiego czy Sueskiego ? A gdzie nam z naszym rowkiem, który powinien być już wykopany gdyby energię poświęconą na czcze gadanie i pisanie na różnych szczeblach władzy wykorzystać do tegoż. W ten sposób strawimy następne kilkadziesiąt lat i wtedy, być może będziemy zastanawiać się, w którym miejscu ma przechodzić szosa przez zarośnięty zalew. W takich chwilach nienawidzę demokracji. Ps. Nie przewiduję dyskusji (najczęściej pyskówki) z tymi, którzy za pewne nie omieszkają wytknąć autorowi braku znajomości tematu. No dobrze, już kończę, piwo się zagrzało !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-02)
 • Niech Tusk nie liczy na to, że Warmia i Mazury będą głosować na jego prezydenturę. To człowiek z Gdańska i w d. .. ie ma Elbląg. To Jarosław Kaczyński wcale nie taki doskonały premier rozumiał ideę budowy przekopu. Polska jest jedna dla nas wszystkich, a premier z Gdańska myśli kategoriami bufona. Nasz region potrzebuje portu i leży to w interesie kraju, przekop to nie tylko port, ale ogromny rozwoj turystyki na naszych przepięknych Warmii i Mazurach. Za tym idzie rozwój społeczeństwa, jego zamożność. Tylko takie społeczeństwo to miara naszego przystąpienia do Unii. Poprzez odsunięcie wschodniej części Polski, rząd dokonuje rozbioru kraju. Sumując, powtarzam nie głosujcie na Tuska, jeżeli możesz po przeczytaniu coś zrobić, to powiedz o tym wszystkim znajomym. "" Tusk jest wrogiem Elbląga, nie lubi Nas bo był tu Kaczyński, to jest wstrętne i antypaństwowe "" !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-02)
 • Na przekop nie ma pieniędzy, to zalew tak zarośnie jak Jezioro Drużno. Przed wojną było to normalne jezioro bo Niemcy je po prostu oczyszczali, po wojnie nie mieliśmy pieniedzy na oczyszczanie, a dodatkowo ilość nawozów stosowana za komuny przy uprawie roli spowodowała ich napływ do jeziora. I co zrobiły ówczesne władze, a ogłosiły że" jeziorko jest rezerwatem zarastającego jeziora", prawdziwa paranoja. Już niedługo trzeba je bedzie zaorać, o ile jakich obrońca ptaków nie wlezie na drzewo i nie będzie udawał pelikana, ale czas odstrzału na tak pojmowanych obrońców przyrody nastąpi. Gdyby te profesory urodziły się wcześnej tzn. w czasach kiedy sprowadzono Holendrów na Żuławy, to myślę że nie pozwolili by na ich osuszenie. Fajnie by było, zamiast wyspy spichrzów było by bagno. HA ! HA !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-02)
 • Anonimie nie spinaj sie tak, Kaczyński był za przekopem nie dlatego że kochał Elbląg!; ) To był tylko pretekst żeby zrobić coś na złość władzom Rosji!; ) Oprócz tego nie oszukujmy się w samym Elblągu jest też trochę przeciwników przekopu nawet o zgrozo w lokalnych mediach. No i wreszcie mogę założyć sie że większość elblążan albo nie słyszała o przekopie albo jest im wszystko jedno!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kolejny anonim(2009-01-03)
 • Jeszcze trzyma Kube po sylwestrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  seniorek(2009-01-03)
 • przekop pozwolina dodatkową wyminę wody w zalewie -oczywiście na lepszą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski