Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spór o powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika

Czy słynny astronom powinien spocząć w pięknym sarkofagu, czy pod skromną płytą nagrobną? Decyzja jeszcze nie zapadła, a zdania są podzielone. Czytamy o tym w „Gazecie Wyborczej Olsztyn”.

Gdy jesienią zeszłego roku dzięki badaniom DNA naukowcom udało się udowodnić, że odnalezione w 2005 r. w Katedrze Fromborskiej szczątki należą do Mikołaja Kopernika, rozgorzała dyskusja, jak pochować słynnego astronoma. Do tej pory spoczywał pod ołtarzem Świętego Krzyża (dawniej św. Wacława), a jego miejsce spoczynku nie różniło się od dziesiątek innych spoczywających pod posadzką katedry kanoników. - Było nawet skromniejsze, gdyż jest jednym z niewielu bezimiennych grobów. Kopernik nie widział potrzeby, żeby go upamiętniano i nie zostawił na ten cel żadnych pieniędzy - mówi Jerzy Sikorski, historyk, który wskazał miejsce, w którym spoczął astronom. - To rzadko spotykana skromność.
     Uroczysty powtórny pogrzeb ma nastąpić w maju bądź czerwcu 2010 r. Wtedy przypada 750-lecie powstania kapituły we Fromborku. Teraz trwają wstępne przymiarki, jak miałoby wyglądać miejsce spoczynku wielkiego astronoma. To, że trzeba go uczcić, nie ulega wątpliwości. Już kilkadziesiąt lat po śmierci astronoma biskup warmiński Marcin Kromer ufundował w katedrze epitafium, z tego względu, że astronom stał się postacią, o którą wypytywali goście z zagranicy.
     Decyzja, czy Kopernik ma spocząć w sarkofagu, czy pod skromną płytą nagrobną, nie jest jednak oczywista: - Z jednej strony ważne jest zachowanie wystroju katedry. Przychylę się jednak do tego, żeby grobowiec Kopernika był wyjątkowy, jak grobowiec królewski, z leżącą postacią. Należałoby poszukać w tym celu wydzielonego miejsca - mówi Marian Juszczyński, założyciel stowarzyszenia Dom Warmiński, dyrektor skansenu w Olsztynku. - Płyta byłaby jedną z wielu. Zaś z punktu widzenia marketingowego wydzielony i utrzymany w odpowiedniej stylistyce grobowiec Kopernika byłby na pewno dobrym rozwiązaniem i robiłby duże wrażenie.
     - Płyta, pod którą spoczywa wielki człowiek, będzie silnie działała na wyobraźnię, właśnie przez skromność takiego rozwiązania - przekonuje jednak Sikorski. - Na pewno znalazłoby się na niej miejsce na stosowne epitafium, a ona sama mogłaby być wykonana np. z marmuru krakowskiego, który wykorzystano, budując ołtarz główny.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zostawcie Kopernika! nie wyciągajcie go. .. .!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-18)
 • Odwalcie się od Kopernika. Generała Sikorskiego też się czepiliście. Może by tak jeszcze kogoś odkopac? Np. JP II ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  krzysio(2009-01-18)
 • W zasadzie co roku znajdzie się rocznica "czegoś tam", żeby móc go wyciągnąć, a potem zakopać. Proponuję jeszcze przełożyć go do szklanej trumny i każdego roku pokrążyć z nim po kraju, żeby mógł zobaczyć, co się zmieniło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-27)
 • A podobno jest kryzys, szpitale zadłużone. .. .. a oni szukają na co tu jeszcze wydać kasę! Tego odgrzebać, tamtego, cały zestaw badań, na które miesiącami czekają chorzy ( ale niestety - żywi ludzie)!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bazyli(2009-02-02)
 • Do pierwszego chyba Jegłownika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z motoryzacją
Fototapety z teksturą
Fototapety ze zwierzętami
Fototapety fashion z modą