Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkołę zawodową znajdziesz na mapie

 
Elbląg, Szkołę zawodową znajdziesz na mapie
Zespół Szkół Zawodowych przy ul. Zamkowej - jedna ze szkół kształcących zawodowo (fot. arch. AD)

Ministerstwo Edukacji uruchomiło mapę szkół zawodowych. Jak powiedziała minister Joanna Kluzik-Rostkowska, mapa została stworzona po to, aby przede wszystkim gimnazjaliści i ich rodzice mieli szansę poznać ofertę szkół zawodowych działających w ich okolicy - informuje Portal Samorządowy.

Na mapie znajdziemy technika i zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży z terenu całego kraju. Umieszczono tam również m.in. informacje o zawodach, w których kształcą szkoły, miejscach praktyk u pracodawców oraz wynikach egzaminów osiąganych przez uczniów tych szkół - czytamy na stronie Portalu Samorządowego.
     Aby znaleźć informacje o szkołach w wybranym powiecie, należy: kliknąć na właściwe województwo, po ukazaniu się listy powiatów należy wybrać powiat, a w nim wybraną szkołę. Pod listą powiatów w każdym województwie znajduje się link do informacji o proponowanych przez pracodawców miejscach realizacji kształcenia praktycznego.
     Aby ułatwić zrozumienie treści umieszczonych na mapie podano podstawowe terminy:
     
* Kształcenie praktyczne – to realizacja kształcenia u pracodawcy przez jeden, dwa lub trzy dni w tygodniu. Może być ono realizowane w warsztatach szkolnych, centrach kształcenia praktycznego lub indywidualnych gospodarstwach rolnych. Kształcenie praktyczne może być także realizowane w całości w jednym z wskazanych powyżej miejsc lub też np. częściowo w warsztacie szkolnym, a częściowo u pracodawcy.
     
* Młodociani pracownicy - to osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, które podpisały z pracodawcą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczeń – młodociany pracownik realizuje kształcenie praktyczne tylko u pracodawcy w zawodzie, a w zasadniczej szkole zawodowej pobiera naukę z zakresu kształcenia ogólnego. Młodociani pracownicy przystępują najczęściej do egzaminów czeladniczych przed komisjami egzaminacyjnymi izb rzemieślniczych.
     
* Klasa wielozawodowa – to taka klasa, w której prowadzi się kształcenie w kilku różnych zawodach. Przykład: klasa wielozawodowa może być złożona z 10 młodych ludzi uczących się w zawodzie cukiernik, 10 – w zawodzie piekarz i 8 – w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. W klasach wielozawodowych uczą się przede wszystkim młodociani pracownicy.
     
* Klasa patronacka - nad nią opiekę objęła jakąś firma. Tego rodzaju opieka firmy nad klasą patronacką może obejmować np. organizację dla uczniów szkoleń, dających możliwość uzyskania dodatkowych certyfikatów, doposażenie szkoły w sprzęt i pomoce naukowe, organizację dla uczniów wyjazdów, pozwalających na poznanie nowych technologii, udział w prowadzonych w tej klasie zajęciach kształcenia zawodowego.
     
     Mapa przeznaczona jest dla gimnazjalistów, dlatego nie umieszczono na niej szkół policealnych.
     Uruchomienie mapy to jeden z elementów trwającego, ogłoszonego przez minister edukacji narodowej, Roku Szkoły Zawodowców. Celem jest nie tyko pokazanie młodzieży oferty techników i szkół zawodowych, ale też m.in. promocja szkolnictwa zawodowego, współpraca z pracodawcami, a także wsparcie doradztwa zawodowego.
     
     Zobacz mapę szkół.

     
     źródło: portalsamorzadowy.pl
     
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW BIZNES
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Czytnik kart kryptograficznych