UWAGA!

Ty też możesz zdecydować, czy przekopać Mierzeję

 Elbląg, Ty też możesz zdecydować, czy przekopać Mierzeję
fot.arch.portEl

Urząd Morski w Gdyni wszedł w ostatnią fazę przygotowań do budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – konsultacji społecznych. Na uwagi i wnioski czeka do połowy maja – czytamy w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”.

Idea przekopu Mierzei Wiślanej jest starsza niż się powszechnie wydaje. Już w 1945 r. słynny budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski tak pisał w swojej książce pt. „Budujemy nową Polskę nad Bałtykiem”:
       „W dalszej perspektywie narzucają się na tym Wybrzeżu dwa zadania specjalne, o dużym znaczeniu gospodarczym. Trzeba poddać dyskusji myśl o przekopaniu kanałów na mierzei, zamykającej zatokę elbląską w okolicach Kalbergu, dającego proste i łatwe wyjście z Elbląga na Bałtyk oraz ożywiającego cztery porty rybackie w tej zatoce.”
       – Powiem więcej, gromadząc dokumentację związaną z przekopem, trafiliśmy na niemiecki dokument z 1895 roku, w którym już planowano wybudowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną – dodaje Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
       To właśnie Urząd Morski w Gdyni przez ostatnie kilka lat przygotowywał całą dokumentację techniczną przekopu, a także zlecał opracowanie studium oddziaływania na środowisko. [...] Teraz, gdy wszystko jest już gotowe, przyszedł czas na konsultacje społeczne. We wtorek na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni pojawiła się cała dokumentacja oraz formularz konsultacji. Potrwają do 14 maja.
       – Naukowcy zrobili, co w ich mocy i teraz muszą się wypowiedzieć główni zainteresowani, czyli mieszkańcy tego regionu – mówi Andrzej Królikowski. – Te konsultacje są bardzo potrzebne, bo nie chcemy, aby powtórzyła się sytuacja z Rospudy. Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych, aby wzięli w nich udział.
       Przekop ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi argumentują, że kanał przez Mierzeję rozrusza gospodarczo tamtejsze miejscowości, w których panuje wysokie bezrobocie. [...] Z kolei przeciwnicy przekopu uważają, że podzieli on Mierzeję na dwie części i nie przyniesie spodziewanych zysków. Podnoszą, że budowa ma kosztować ponad 400 mln zł i kwota ta nie zwróci się szybko.[...]
      
       Więcej: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
      
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama