Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - 100-procentowy elblążanin

 
Elbląg, Teraz ja - 100-procentowy elblążanin
fot. AD

Nie dalej jak wczoraj na jednym z portali internetowych ukazał się artykuł, który co prawda nie dotyczył przynależności do żadnej krainy geograficznej, niemniej jednak zatytułowany był „Warmia i Mazury – moja mała ojczyzna”. Moja na pewno nie.

Przez z górą 40 lat wpajano Polakom „wartości” komunizmu – jak to się skończyło, każdy doskonale wie. Wtedy jednak wolność słowa była ograniczona, nie było Internetu, nie zawsze mogłeś wypowiedzieć się na forum. Dziś jest inaczej i chciałbym skorzystać z tego luksusu.
     Coś tu chyba jest nie tak, skoro większość elblążan nie utożsamia się z województwem warmińsko-mazurskim, a media co jakiś czas próbują narzucić nam tę przynależność. Elbląg ani na Warmii, ani na Mazurach nie leży. Historycznie Elbląg należał do Pomorza i tego nikt nie zmieni. Co prawda pojawiają się głosy, że Elbląg i Pomorze to dwie inne krainy. Może i epoka statków powoli dobiega końca, a związek naszego miasta z Bałtykiem to przeszłość, ale skoro nie należymy do Pomorza, to tym bardziej nie zaliczamy się do „Krainy tysiąca jezior”.
     Może przekop Mierzei Wiślanej poprawiłby nasz wizerunek, bo na razie nie zanosi się na to, aby Elbląg wyrwał się spod włodarzy wojewódzkich.
     Na jednej ze stron promujących miasto Olsztyn widnieje mapka województwa, na której nie ma Elbląga, za to są inne miejscowości, takie jak Iława, Ełk czy Bartoszyce. To pozostawiam bez komentarza.
     Opinii jest pewnie, tyle, ile mieszkańców Elbląga i okolic. Jednak moją ojczyzną nie jest Warmia ani Mazury. Jaka jest Twoja „Mała Ojczyzna”?
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.4 14 56

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Mamy to co mamy to nasza mała Ojczyzna i winniśmy ja szanować ja tez nie jestem rdzennym mieszkańcem tego miasta a jednak szanuje je ba nawet pisze o nim wiersze Ziemio żuławska. Ziemio żuławska od innych mi droższa i choć nie jesteś jak piaski Mazowsza tutaj spędzilem swe lata młodości tutaj też umrę i złożę swe kości. Ziemio żuławska cudowna kraino wśród twych licznych rzek kanałów białe statki płyną Białe statki płyną jak białe łabędzie łopot żagli i szum skrzydeł słychać tutaj wszędzie. Ziemio żuławska zielona rownino pod twym niebem siwe żurawie jak okręty płyną a po łąkach twych zielonych szczudłują bociany tak dostojnie jakby chciały iść z przyrodą w tany. Ziemio żuławska kraino historii kraino szczęścia, bólu ludzkiej euforii ziemio menonitów, Prusów germanów ziemio królewska, cesarska i feudalnych panów. Ziemio żuławska polderem pocięta ziemio pielgrzymki Świętego Wojciecha ziemio w niebo wzieta. !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • wiosna. ----- wierzby żuławskie krzywe przygarbione, co nad rowami naszych łąk zielonych stoicie drzemjąc w wiosennej poświacie budząc się ze snu po zimowej szacie. nad wami wisi niebo ołowiane czasami grzmotem, to błyskiem zorane i w wiosennym deszczu radośnie szumicie, oznajmiając wokoło że powraca życie. nad wami klucze gęsi, i szum ptasich skrzydeł budzi się praca w roli, blysk stalowych widel i wszystko tętni zyciem, przecież to już wiosna, a słońce ściele swe blaski niczym nici w krosnach. lecz co piekne przemija jak młodość człowieka, wiosna za rok powróci a życie ucieka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Gabryś - stawiam browara 100% poparcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  beno62(2012-04-19)
 • Na pewno nie Warmia i Mazury. Bardziej Pomorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wredny(2012-04-19)
 • ludność napływowa głównie akcja "Wisła". .. .zatem gdzie ich ojczyzna ?; P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  riezatlachów(2012-04-19)
 • Akcja Wisła to lolsztyn chłopcze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Ja tam już zaczynam powoli mazurzyć. Lata propagandy robią swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hd(2012-04-19)
 • elbląg z dala od olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Czas najwyższy skończyć z tą propagandą- nie dług będa chcieli nam wbić do głów, że jesteśmy góralami. Na szczęście mamy WOLNOŚĆ słowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  OKAY.(2012-04-19)
 • moją ojczyzną nie jest na pewno warmia i mazury Elbląg leży na Żuławach a stąd nam bliżej do Pomorza niż niż do szuwarów i bagien. Myślą że jak nam będą nakładać łopata do głowy to w końcu się zgodzimy na tę warmię i mazury???- niedoczekanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  won z w-m(2012-04-19)
 • Zgadzam się. Lezymy na Żuławach - nie W-M.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tttttt(2012-04-19)
 • Żuławy, ziemia "niczyja" rozdarta pomiędzy dwa województwa. Niespójne zarządzanie melioracją, ogólne zaniedbanie regionu. I tak po raz kolejny polityka niszczy miast budować. Polscy politycy zawsze mają głęboko w poważaniu dobro ludzi, liczą się dla nich chwilowe wpływy. Szlacheckie korzenie polityków niszczą to co jest możliwe. Veto, veto, byle nasi byli tam gdzie trzeba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Clinex M9 Strong
Clinex Glass
Clinex Dispersion Soft