Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

20 czerwca - Światowy Dzień Uchodźcy

Od 2001 roku 20 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy. Wbrew pozorom, problemy uchodźców nie są nam tak obce, jakby się wydawało, i dotyczą milionów ludzi na naszym globie.

Jeszcze 30-40 lat temu wielu naszych rodaków zmuszonych było uciekać z kraju ze względów politycznych. Podobnie sytuacja przedstawia się teraz z uchodźcami przybywającymi do naszego kraju z terenów Czeczenii czy Białorusi. Kim zatem jest uchodźca i komu przysługuje status uchodźcy?
     Uchodźcą nazywa się osobę, która musiała opuścić teren, gdzie mieszkała, ze względu na zagrożenie życia, zdrowia bądź wolności. Zagrożenie to jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi, kolorem skóry bądź przekonaniami politycznymi.
     W prawie międzynarodowym termin „uchodźca” definiowany jest przez Konwencję Genewską dotyczącą statusu uchodźców z 1951 r., zmienioną później przez Protokół Nowojorski z 1967 r. Według tych dokumentów uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej.
     Aby uzyskać status uchodźcy, nie trzeba zawsze udowadniać, że było się prześladowanym przed opuszczeniem swojego kraju, gdyż obawa taka może się dopiero pojawić podczas pobytu poza granicami kraju ojczystego. Cudzoziemiec musi udowodnić, iż jego strach wiąże się z prawdopodobieństwem prześladowania, które rozumie się jako szkodę lub krzywdę wyrządzaną przez państwo lub jego organy, bądź jako brak ochrony ze strony państwa przed prześladowaniem innych osób. Szkoda musi być poważna i godzić w podstawowe prawa człowieka.
     Istnieją też okoliczności, w których cudzoziemcy nie mogą liczyć na uzyskanie statusu uchodźcy. Sytuacja taka dotyczy osób:
     - podlegających wyłączeniom z mocy Konwencji Genewskiej, czyli tych, którzy: popełnili zbrodnię przeciwko pokojowi lub ludzkości, poważne przestępstwo o charakterze niepolitycznym przed przybyciem do Polski, lub inne akty sprzeczne z zasadami i celami Narodów, a także gdy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego
     - przybywają z bezpiecznego kraju
     - status uchodźcy został im już nadany w innym kraju.
     W naszym kraju pomocy uchodźcom udziela kilka organizacji. Są to Polska Akcja Humanitarna - Centrum Pomocy Uchodźcom, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Krewetkarium
Cats Best 10L
Królik minaturka
Ochotka żywa