UWAGA!

29 czerwca

Dziś Dzień Ratownictwa Wodnego, czyli Święto Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w skrócie WOPR, to polska organizacja pozarządowa skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, zrzeszającym osoby poświęcające się pracy w ratownictwie wodnym. Powstało w 1962 r.
     W WOPR występują następujące stopnie ratowników:
     - Młodszy Ratownik. Uprawniony jest do pracy na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych, pod nadzorem ratownika starszego stopniem.
     - Ratownik. Uprawniony jest do samodzielnej pracy na kąpieliskach, pływalniach otwartych i krytych, podczas imprez na wodach, koloniach i obozach młodzieżowych.
     - Starszy Ratownik. Najwyższy stopień ratowniczy, który, poza normalnymi przywilejami ratownika WOPR, uprawnia do pełnienia funkcji kierownika zespołu ratowników.
     - Instruktor Ratownictwa. Uprawniony jest do pracy w ratownictwie oraz do prowadzenia kursów szkoleniowych do stopnia Starszego Ratownika Wodnego włącznie.
     - Itruktor-Wykładowca Ratownictwa. Uprawniony jest do pracy w ratownictwie oraz do prowadzenia kursów szkoleniowych wszystkich stopni.
     To, na co warto zwrócić uwagę w czasie letniego wypoczynku, to normy zatrudnienia ratowników wodnych. Ustawa ustala następujące minimalne normy zatrudnienia ratowników:
     - w kąpieliskach śródlądowych na każde 100 m linii brzegowej - jeden ratownik od strony lądu i jeden ratownik od strony lustra wody
     - na pływalniach dysponujących nieckami o długości do 25 m - jeden ratownik
     - na pływalniach dysponujących nieckami o długości 25-50 m - dwóch ratowników
     - na pływalniach dysponujących nieckami o długości powyżej 50 m - trzech ratowników
     - w kąpieliskach nadmorskich - trzyosobowe zespoły ratowników na każde 100 m linii brzegowej.
     Pomoc ratowników jest szczególnie cenna i dostrzegalna właśnie teraz, w okresie wakacji. Korzystając z kąpielisk nad morzem, rzekami i jeziorami, pamiętajmy, by wybierać te strzeżone, gdzie pracują wykwalifikowani ratownicy.
     
     Numer ratunkowy nad wodą to 0601 100 100. Wybierając się na wypoczynek, warto go zapisać w pamięci telefonu, gdyż może się przydać.
     Wybierając się w góry, dobrze też znać ratunkowy numer TOPR i GOPR: 0601 100 300.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a gdzie jakas impreza z tej okazji i jakis pokazik ?? czemu nasze miasto jest dziurą zabita dechami i niema w weekendy zadnych imprez koncertow itp
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    DaReCzEk(2008-06-29)
Reklama