UWAGA!

5 grudnia - Dzień Wolontariusza

Do 20 listopada organizacje pozarządowe oraz instytucje mogły zgłaszać swoich wybitnych wolontariuszy do ósmej edycji konkursu Barwy Wolontariatu. Do regionalnego centrum wolontariatu wpłynęło 37 wniosków z miejscowości z Elbląga, Ełku, Gołdapi, Nidzicy, Olsztyna i Mrągowa. Dziś okaże się, kto wygrał.

Wolontariusz to osoba, która w sposób dobrowolny, bezpłatny i świadomy podejmuje się pracy na rzecz innych ludzi samodzielnie bądź w ramach zadań organizacji państwowych, kościelnych, samopomocowych lub pozarządowych. W Polsce takich osób jest ok. 2 miliony i to jest budujące! Z naszego miasta swoich wolontariuszy zgłosili: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Elbląski Bank Żywności, Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”, Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”, Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 4.
     
     Kto może zostać wolontariuszem?
     Zasadniczo wolontariuszem może zostać każdy. Ważna jest chęć do pracy, odpowiedzialność, uczciwość, no i motywacja. Najczęściej podawane powody podjęcia się pracy w wolontariacie, które wymieniane są przez wolontariuszy, to chęć zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego, potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości, potrzeba bycia potrzebnym, chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało, chęć zdobycia umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych, jak również motywacje religijne.
     W powojennej Polsce wolontariat zaczął rozwijać się dopiero od 1990 r. za sprawą licznie powstających organizacji pozarządowych, które funkcjonują, opierając swoją działalność na Ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873). Bez wątpienia wolontariusze są ważną i często niedocenianą częścią naszego systemu opieki zdrowotnej, stanowią nieocenioną pomoc szczególnie wobec osób obłożnie chorych, które nie są w stanie same poradzić sobie z codziennymi czynnościami.
     Centra Wolontariatu, realizując ideę pracy dobrowolnej i bezpłatnej, zajmują się także pośrednictwem ofert pomiędzy organizacjami a osobami chcącymi zostać wolontariuszami oraz szkoleniem i przygotowywaniem obydwu tych grup do współpracy.
     
     Gdzie znaleźć wolontariuszy?
     W naszym kraju najłatwiej zauważyć wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy raz do roku kwestują ze specjalnie oznakowanymi puszkami. Znane są też kwesty w Dniu Wszystkich Świętych, które odbywają się na cmentarzach, a z których dochód przeznaczany jest na renowację starych, zabytkowych i zniszczonych nagrobków. Na wolontariacie opierają się też takie organizacje jak Amnesty International, Fundacja Mam Marzenie czy nasze Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, które mieści się przy ul. Związku Jaszczurczego 17 (Hotel ZBK, wejście z tyłu). Tu też powinni się zgłosić osoby potrzebujące lub ich rodziny, jeśli potrzebują na przykład opieki do chorej lub starszej osoby (tel. 055 236 27 16.
     Ponadto funkcjonuje też sieć centrów wolontariatu, gdzie znaleźć można wolontariusza, który udzieli nam wsparcia i od którego dowiemy się, jak wolontariuszem zostać można.
     Wszyscy zainteresowani znajdą potrzebne informacje na stronie www.wolontariat.org.pl .
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama