UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

50 lat parafii na Wyspie Nowakowskiej

 
Elbląg, 50 lat parafii na Wyspie Nowakowskiej
fot. nadesłana
Reklama

W najbliższą sobotę, 24 czerwca o godz. 17 rozpoczną się główne uroczystości związane z obchodami samodzielnego funkcjonowania parafii p.w. Wniebowzięcia NPM w Cieplicach.

Historia religijności na Wyspie Nowakowskiej sięga momentów przybycia tu po drugiej wojnie osadników z całej Polski i ze wschodu. Początkowo dojeżdżano do Elbląga, aby w szybkim czasie adoptować barak poniemiecki na cele kaplicy. Z każdym rokiem wysiłek wiernych przynosił efekty w coraz częstszym dojeżdżaniu księży z Elbląga z niedzielnymi posługami, aż został tu utworzony punkt duszpasterski, którym najczęściej opiekował się ks. Kan Bogdan Rusinowski.
       W 1967 r. powstała parafia i dokładnie 24 czerwca przybył tu ks. Kan. Stanisław Biały, który był proboszczem przez 45 lat. W tym czasie wybudowano plebanię i nowy kościół. Czasy były bardzo trudne, ale pomimo tego wiele dobra udało się dokonać pod względem materialnym jak i duchowym. W 2012 roku ks. Stanisław udał się na zasłużoną emeryturę, a jego następcą został i do dziś sprawuje funkcję proboszcza ks. Paweł Guminiak, który próbuje kontynuować dzieło ks. Stanisława upiększając teren przy kościele i w nim.
       W księgach parafialnych widnieje 1641 osób ochrzczonych w tutejszej parafii, 1527 dzieci, które przystąpiły do I komunii świętej oraz 1135 młodzieży, która potwierdziła swoją wiarę w aakramencie bierzmowania. Przed ołtarzem tutejszej parafii pobłogosławiono 601 małżeństw, a także odprowadzono 453 osoby do miejsca wiecznego spoczynku w oczekiwaniu na zbawienie.
       Zapraszam serdecznie na sobotnią uroczystość wszystkich tych, którzy związani są poprzez sakramenty z naszą parafią. Początek o godz. 17 na Eucharystii, która jest najwspanialszym dziękczynieniem za dobro, które tu się wydarzyło przez pół wieku.
      
ks. Paweł Guminiak, proboszcz parafii
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama