Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

67 mln zł poszkodowanym przez III Rzeszę

W piątek 25 sierpnia obradował w Elblągu V Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę. Dokonano oceny pracy pięcioletniej kadencji zarządu, wybrano nowe władze i ustalono zadania na kolejne lata.

Minione lata działalności stowarzyszenia, obejmującego teren byłego województwa elbląskiego, charakteryzowało przede wszystkim wyegzekwowanie od Niemiec zadośćuczynienia za gwałcenie w czasie wojny podstawowych praw człowieka. Elbląski oddział terenowy zgromadził dokumentację blisko 10 tys. członków i opiniował wnioski odszkodowawcze. Ta praca przyniosła konkretne efekty, bo poszkodowani z terenu działania stowarzyszenia otrzymali ponad 67 mln zł odszkodowania. Ponadto uzyskano ponad 4500 pozytywnych decyzji ministra ds. kombatantów o świadczeniach pieniężnych. Na przekazanych 9 tys. wniosków do Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, 90 proc. uzyskało pozytywne decyzje. W żmudnych procesach odwoławczych stowarzyszenie wspierało poszkodowanych konkretną pomocą administracyjno-prawną. Delegaci udzielili absolutorium ustępującym władzom.
     Miłym akcentem zjazdu było uhonorowanie złotymi medalami „Za zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę” działaczy Eugeniusza Brywczyńskiego i Zenona Safuta. Za udzielana pomoc i wspieranie stowarzyszenia takie medale otrzymali również Leokadia Prokurat, przewodnicząca oddziału Ligi Kobiet Polskich i Franciszek Socha, przewodniczący okręgu Związku Inwalidów Wojennych.
     Na prezesa stowarzyszenia wybrano ponownie Eugeniusza Krystkiewicza.
     - Sprawy odszkodowań mamy już za sobą, zostały one wypłacone wszystkim osobom, które udokumentowały wnioski w tej sprawie - mówi Eugeniusz Krystkiewicz. - W przyjętym przez delegatów programie działania mamy do załatwienia dwie najważniejsze dla poszkodowanych sprawy. Bardzo ważnym problemem dla 5 tys. osób z naszego terenu, które pracowały na rzecz III Rzeszy na terenie Polski, jest uzyskanie dodatków do emerytury. Jesteśmy po rozmowach z „Samoobroną”, która zadeklarowała, że projekt przygotowanej już ustawy w tej sprawie będzie przedmiotem obrad Sejmu. Drugim problemem jest pomoc humanitarna poszkodowanym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Środki na ten cel zostaną pozyskane z nieodebranych odszkodowań przez wnioskodawców lub ich spadkobierców. Przy okazji przypomnę, że termin odbioru przyznanych świadczeń odszkodowawczych mija z końcem września tego roku - podkreślił prezes.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Domena .pl
Hosting WWW START