Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

70 lat Mechanika. Absolwenci mają głos

 
Elbląg, 70 lat Mechanika. Absolwenci mają głos (fot. archiwum ZSM)
Rek

W najbliższą sobotę Zespół Szkół Mechanicznych będzie świętował 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala oraz spotkanie z absolwentami. Jak wspominają szkołę? Zobacz archiwalne zdjęcia.

- Jestem absolwentem Technikum Mechanicznego, klasy o specjalności obróbka skrawaniem. Po szkole poszedłem na AWF, a po skończeniu studiów wróciłem do TM-u. Pracuję tu jako nauczyciel wuefu od prawie 30 lat, obecnie jestem najstarszy stażem – śmieje się Leszek Wilk, znany w Elblągu trener judo, który rozwinął tę dyscyplinę w szkole, utworzył także małą salę judo. - Zaczynałem jako nauczyciel i jednocześnie wychowawca w internacie, gdy dyrektorem szkoły był pan Lewandowski. Miałem zaszczyt pracować jeszcze z Mieczysławem Pleśniakiem, legendarnym trenerem piłki ręcznej. Technikum Mechaniczne zawsze było mocne w sporcie. Nasi uczniowie od lat zdobywają czołowe miejsca w różnych dyscyplinach w mieście, regionie i województwie.
     Przez 70 lat ZSM ukończyły tysiące absolwentów, wśród nich najbardziej znani to m.in. profesorowie matematyki Henryk i Tadeusz Iwańcowie, Paweł Olechnowicz, wieloletni prezes grupy Lotos, były minister sportu Adam Giersz, a także biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej Józef Wysocki, który jest absolwentem Technikum Torfowego, jakie zostało włączone do ZSM w latach 60.
     - Dyrektorem szkoły był pan Suchocki. Sekretarką, która wspierała uczniów w kontaktach z dyrektorem – pani Dubielowa. Grono pedagogiczne stanowili doświadczeni nauczyciele okresu międzywojennego. Jako rozpoczynający naukę w szkole od drugiej klasy musiałem wykazać, że jestem tego wart. Byłem dwukrotnie „maglowany” i dowiodłem, że powinienem w szkole zostać – tak biskup Józef Wysocki wspomina w publikacji z okazji 70-lecia szkoły m.in. lekcje polskiego z panią Goetlową. - Syn pani Goetlowej został w 1990 roku pierwszym komendantem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – dodał biskup.
     - Lata 60. ubiegłego wieku to złote lata szkoły (…) Pełne umundurowanie wyróżniało uczniów TM w całej masie młodzieży na ulicy czy na różnych imprezach z jej udziałem. Przemarsz umundurowanej kolumny młodzieży ulicami miasta do kina czy teatru robił duże wrażenie na mieszkańcach. Jednocześnie uczeń przestawał być anonimowy – dobre lub złe zachowanie świadczyło o reputacji Mechanika – wspomina Ludwik Fonferek, uczeń, absolwent, później nauczyciel i wicedyrektor Mechanika, od niedawna na emeryturze. - W tamtych czasach, trochę żartem, trochę serio, szło się do TM, by uzyskać dobry zawód i przy okazji trenować piłkę ręczną lub odwrotnie. Guru w tej dziedzinie był Pan Profesor Mieczysław Pleśniak, nauczyciel wychowania fizycznego i trener.
     Jak wspominają szkołę innych absolwenci? Będzie się można o tym dowiedzieć podczas sobotniej gali z okazji 70-lecia ZSM, która odbędzie się o godz. 11 w kinie Światowid. Po gali w szkole odbędzie się jubileuszowe spotkanie, a wcześniej – o godz. 9 – msza św. w Katedrze św. Mikołaja.      


     
Jesteś absolwentem ZSM? Podziel się zdjęciami z czasów szkolnych. Opublikujemy je w galerii, w której mamy już kilkadziesiąt różnych fotek. Na zdjęcia czekamy pod adresem: redakcja@portel.pl
     
     

     Patronat nad jubileuszem 70-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Prezent na Dzień Chłopaka
Pieczątki Trodat
Plecaki i tornistry