Poniedziałek 12-11-2018, imieniny Renaty, Witolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Listopadowe maliny Listopadowe maliny

70 lat Mechanika. Absolwenci mają głos

 
Elbląg, 70 lat Mechanika. Absolwenci mają głos (fot. archiwum ZSM)
Rek

W najbliższą sobotę Zespół Szkół Mechanicznych będzie świętował 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala oraz spotkanie z absolwentami. Jak wspominają szkołę? Zobacz archiwalne zdjęcia.

- Jestem absolwentem Technikum Mechanicznego, klasy o specjalności obróbka skrawaniem. Po szkole poszedłem na AWF, a po skończeniu studiów wróciłem do TM-u. Pracuję tu jako nauczyciel wuefu od prawie 30 lat, obecnie jestem najstarszy stażem – śmieje się Leszek Wilk, znany w Elblągu trener judo, który rozwinął tę dyscyplinę w szkole, utworzył także małą salę judo. - Zaczynałem jako nauczyciel i jednocześnie wychowawca w internacie, gdy dyrektorem szkoły był pan Lewandowski. Miałem zaszczyt pracować jeszcze z Mieczysławem Pleśniakiem, legendarnym trenerem piłki ręcznej. Technikum Mechaniczne zawsze było mocne w sporcie. Nasi uczniowie od lat zdobywają czołowe miejsca w różnych dyscyplinach w mieście, regionie i województwie.
     Przez 70 lat ZSM ukończyły tysiące absolwentów, wśród nich najbardziej znani to m.in. profesorowie matematyki Henryk i Tadeusz Iwańcowie, Paweł Olechnowicz, wieloletni prezes grupy Lotos, były minister sportu Adam Giersz, a także biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej Józef Wysocki, który jest absolwentem Technikum Torfowego, jakie zostało włączone do ZSM w latach 60.
     - Dyrektorem szkoły był pan Suchocki. Sekretarką, która wspierała uczniów w kontaktach z dyrektorem – pani Dubielowa. Grono pedagogiczne stanowili doświadczeni nauczyciele okresu międzywojennego. Jako rozpoczynający naukę w szkole od drugiej klasy musiałem wykazać, że jestem tego wart. Byłem dwukrotnie „maglowany” i dowiodłem, że powinienem w szkole zostać – tak biskup Józef Wysocki wspomina w publikacji z okazji 70-lecia szkoły m.in. lekcje polskiego z panią Goetlową. - Syn pani Goetlowej został w 1990 roku pierwszym komendantem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – dodał biskup.
     - Lata 60. ubiegłego wieku to złote lata szkoły (…) Pełne umundurowanie wyróżniało uczniów TM w całej masie młodzieży na ulicy czy na różnych imprezach z jej udziałem. Przemarsz umundurowanej kolumny młodzieży ulicami miasta do kina czy teatru robił duże wrażenie na mieszkańcach. Jednocześnie uczeń przestawał być anonimowy – dobre lub złe zachowanie świadczyło o reputacji Mechanika – wspomina Ludwik Fonferek, uczeń, absolwent, później nauczyciel i wicedyrektor Mechanika, od niedawna na emeryturze. - W tamtych czasach, trochę żartem, trochę serio, szło się do TM, by uzyskać dobry zawód i przy okazji trenować piłkę ręczną lub odwrotnie. Guru w tej dziedzinie był Pan Profesor Mieczysław Pleśniak, nauczyciel wychowania fizycznego i trener.
     Jak wspominają szkołę innych absolwenci? Będzie się można o tym dowiedzieć podczas sobotniej gali z okazji 70-lecia ZSM, która odbędzie się o godz. 11 w kinie Światowid. Po gali w szkole odbędzie się jubileuszowe spotkanie, a wcześniej – o godz. 9 – msza św. w Katedrze św. Mikołaja.      

     
Jesteś absolwentem ZSM? Podziel się zdjęciami z czasów szkolnych. Opublikujemy je w galerii, w której mamy już kilkadziesiąt różnych fotek. Na zdjęcia czekamy pod adresem: redakcja@portel.pl
     
     

     Patronat nad jubileuszem 70-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy