UWAGA!

70 lat minęło, a Ekonomik ciągle młody…

 Elbląg, Ekonomik będzie świętować swoje 70-lecie (zdjęcie archiwalne).
Ekonomik będzie świętować swoje 70-lecie (zdjęcie archiwalne).

Powstanie pierwszej po drugiej wojnie światowej średniej szkoły ekonomiczno-handlowej w Elblągu przypadło na wrzesień 1947 roku. Na przestrzeni lat zmieniały się nazwy, kierunki i organizacja. W ciągu 70 lat istnienia szkoły jej mury opuściło 11628 absolwentów. Dziś w Zespole Szkól Ekonomicznych i Ogólnokształcących kształci się 400 uczniów, zatrudnionych jest 80 pracowników szkoły. W październiku szkoła będzie świętować swoje 70-lecie. Zobacz archiwalne zdjęcia.

Popularny ekonomik zawsze wyróżniał się przyjazną atmosferą, którą tworzyli i tworzą dyrektorzy, zaangażowani nauczyciele, oddani rodzice i wspaniali absolwenci.
       Przy tak ważnym jubileuszu należy wspomnieć sylwetki dyrektorów tej placówki. Pierwszym powojennym dyrektorem szkoły ekonomicznej w roku 1947 był Mieczysław Semrau, w 1949 roku stanowisko to objął Adolf Felchnerowski. Po jego rezygnacji dyrektorem został Stanisław Wilkowicz. W 1950 roku na czele szkoły stanął absolwent krakowskiej uczelni handlowej – Kazimierz Musiał, który jest uznawany za właściwego twórcę późniejszych jej sukcesów. Przez dwadzieścia lat bardzo sprawnie i energicznie kierował placówką, ale przede wszystkim cieszył się olbrzymim autorytetem wśród pracowników, uczniów i rodziców. Kolejna ważna postać to dyrektor Zbigniew Bauman, który sprawował tę funkcję w latach 1970- 1979. Był wymagającym, ale sprawiedliwym szefem. Cieszył się ogromnym szacunkiem i zaufaniem wśród nauczycieli i uczniów. W latach 1979 – 1984 szkołę prowadził dyrektor Jan Raźny, który dał się poznać jako człowiek życzliwy i serdeczny. Po nim stery przejął Stanisław Taraszkiewicz – energiczny i przedsiębiorczy. Dał się poznać nie tylko jako organizator pracy pedagogicznej, ale także spotkań i uroczystości szkolnych. Od roku 1991 placówką zarządza dyrektor Jerzy Kawiecki. Obecny dyrektor wyjątkowo dba o jakość pracy. Stale podkreśla istotną pozycję ucznia i rolę nauczyciela w nauczaniu i wychowywaniu młodego pokolenia. Przypomina, że szkoła ma być miejscem, do którego zawsze młodzi ludzie chętnie będą wracać.
       W 2012 roku do naszej szkoły dołączyło V Liceum Ogólnokształcące, które wzbogaciło ofertę edukacyjną, a budynek przy ul. Bema 50 przyjął nazwę Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
       Szkoła posiada ważne osiągnięcia w wielu dziedzinach – nauce, sporcie, ekologii. Uczniowie ekonomika regularnie biorą udział w licznych olimpiadach i konkursach zajmując zawsze miejsca na podium. W tym roku szkolnym szkoła może poszczycić się laureatem centralnego szczebla Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno- Logistycznej. To uczeń klasy IVC – Artur Stękała, którego merytorycznie wspierała pani Krystyna Łukaszewicz.
       Słowa uznania i szacunku przy okazji tak wspaniałego jubileuszu należne są nauczycielom i pracownikom, którzy odeszli na emeryturę. To oni tworzyli z zapałem i zaangażowaniem wizerunek szkoły oraz osobowość jej absolwentów. Przekazywali ponadczasowe wartości pokoleniom budującym naszą ojczyznę. Dziękujemy za Waszą pracę, serce i oddanie. To dzięki Wam wspomnienia o szkole mają dreszczyk emocji, tkliwości i rozrzewnienia. Z żalem wspominamy nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów, którzy na zawsze od nas odeszli. Straciliśmy wspaniałych pedagogów, potrafiących zaszczepić zamiłowanie do wiedzy i szacunek do drugiego człowieka. Jednak pozostaną w naszej pamięci dzięki ziarnu, które zasiali, a którym możemy się dziś posiłkować.
       Już dziś elbląski ekonomik zaprasza na uroczyste obchody jubileuszu, które odbędą się 6 października. Takie spotkanie to niezapomniane przeżycie, okazja do wspomnień i wzruszeń. Przeżyjmy to jeszcze raz. Szczegółowe informacje na stronie.
      
inf. nadesłana

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama