UWAGA!

710-lecie Łęcza

 Elbląg, Łęcze. zdjęcie ponizej: Maciek Seroka www.paralotnie24.pl
Łęcze. zdjęcie ponizej: Maciek Seroka www.paralotnie24.pl

12 marca 1299 roku wsi Łęcze (wówczas Lenzen) został nadany przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim - przez komtura elbląskiego Ludwika von Schippe. Jej pierwszymi właścicielami byli Albert i Reddemir, którzy piastowali urząd sołtysa. Wieś otrzymała około 1344 ha ziemi. Obecni mieszkańcy Łęcza mogą być dumni, że mieszkają w jednej z najstarszych i najpiękniejszych wsi w Europie.

Łęcze otrzymało swoją nazwę „Lenzen” przypuszczalnie od krainy pruskiej Lanzanii lub od nazwy Lenz, co oznaczało wiosnę albo obchody święta wiosny. W najstarszych dokumentach i w mowie potocznej wymieniane są jeszcze nazwy: Lencz, Lentzen, Lentz, Lenze.
     Pierwsze wzmianki o kościele w Łęczu pochodzą z około 1300 roku. W 1746 r. zburzono starą budowlę z pruskiego muru, a na jego miejscu wybudowano w ciągu pięciu miesięcy nowy, masywny kościół. W 1881 r. dostawiono murowaną wieżę, a w rok później umieszczono na niej nowy zegar. W 2008 r. ukończono całkowity remont kościoła.
     W 1323 r. w pobliżu kościoła została założona pierwsza gospoda na prawie chełmińskim, z oberżystą, który nazywał się Bernard. Pierwsza szkoła istniała już przypuszczalnie przed 1630 rokiem, a jej nauczyciel nazywany był Michaelem. W 1896 roku wybudowano nową szkołę, która, niestety, w 1945 roku spłonęła.
     Typowym budownictwem dla wsi Łęcze były domy podcieniowe z pruskiego muru. Jeszcze w 1923 roku stało w Łęczu 14 domów podcieniowych. W 1945 r. spłonęło pięć takich domów, oprócz tego 21 innych domów mieszkalnych, siedem stodół, dwie cegielnie i wiatrak. W 1955 roku stało jeszcze osiem domów podcieniowych.
     W latach 1873-1876 została wybudowana droga między Elblągiem a Tolkmickiem, a droga w Łęczu została wybrukowana. Ten fakt przyczynił się do rozwoju gospodarczego wsi. Od 1900 roku zakładano tu duże plantacje drzew wiśniowych i morelowych. Uprawa ta przyniosła ludziom dobrobyt. Elblążanie i mieszkańcy okolicznych wsi urządzali corocznie pod kwitnącymi drzewami pikniki.
     W 1789 r. w Łęczu mieszkało 39 rodzin, w 1848 r. zamieszkiwało wieś 559 osób. W 1900 r. - 1000, a w 1933 r. - 920 osób było we wsi zameldowanych. Obecnie w Łęczu mieszka 730 mieszkańców. Łęczanie trudnili się przede wszystkim rolnictwem, uprawiano zboże, kartofle i buraki pastewne.
     11 czerwca 1899 roku mieszkańcy Łęcza obchodzili uroczyście 600-lecie nadania praw lokacyjnych - wtedy przeniesiono obchody tego święta na bardziej sprzyjający (pogodowo) miesiąc. Obecni mieszkańcy, idąc za tym przykładem, chcą także obchodzić uroczystość 710-lecia wsi w czerwcu.
     

 


     W 2008 roku założono w Łęczu Stowarzyszenie „Łęcze - wieś z perspektywą”, które stara się m.in. o upiększanie wsi, poznanie historii, tak bogatej i różnorodnej. Przewodnicząca Stowarzyszenia, Anetta Magdziak-Gęsicka zaprasza wszystkich, nie tylko Łęczan, do wstępowania i do wspólnego działania.

Dana Thiel-Melerska

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama