Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

710-lecie Łęcza

Elbląg, 710-lecie Łęcza Łęcze. zdjęcie ponizej: Maciek Seroka www.paralotnie24.pl

12 marca 1299 roku wsi Łęcze (wówczas Lenzen) został nadany przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim - przez komtura elbląskiego Ludwika von Schippe. Jej pierwszymi właścicielami byli Albert i Reddemir, którzy piastowali urząd sołtysa. Wieś otrzymała około 1344 ha ziemi. Obecni mieszkańcy Łęcza mogą być dumni, że mieszkają w jednej z najstarszych i najpiękniejszych wsi w Europie.

Łęcze otrzymało swoją nazwę „Lenzen” przypuszczalnie od krainy pruskiej Lanzanii lub od nazwy Lenz, co oznaczało wiosnę albo obchody święta wiosny. W najstarszych dokumentach i w mowie potocznej wymieniane są jeszcze nazwy: Lencz, Lentzen, Lentz, Lenze.
     Pierwsze wzmianki o kościele w Łęczu pochodzą z około 1300 roku. W 1746 r. zburzono starą budowlę z pruskiego muru, a na jego miejscu wybudowano w ciągu pięciu miesięcy nowy, masywny kościół. W 1881 r. dostawiono murowaną wieżę, a w rok później umieszczono na niej nowy zegar. W 2008 r. ukończono całkowity remont kościoła.
     W 1323 r. w pobliżu kościoła została założona pierwsza gospoda na prawie chełmińskim, z oberżystą, który nazywał się Bernard. Pierwsza szkoła istniała już przypuszczalnie przed 1630 rokiem, a jej nauczyciel nazywany był Michaelem. W 1896 roku wybudowano nową szkołę, która, niestety, w 1945 roku spłonęła.
     Typowym budownictwem dla wsi Łęcze były domy podcieniowe z pruskiego muru. Jeszcze w 1923 roku stało w Łęczu 14 domów podcieniowych. W 1945 r. spłonęło pięć takich domów, oprócz tego 21 innych domów mieszkalnych, siedem stodół, dwie cegielnie i wiatrak. W 1955 roku stało jeszcze osiem domów podcieniowych.
     W latach 1873-1876 została wybudowana droga między Elblągiem a Tolkmickiem, a droga w Łęczu została wybrukowana. Ten fakt przyczynił się do rozwoju gospodarczego wsi. Od 1900 roku zakładano tu duże plantacje drzew wiśniowych i morelowych. Uprawa ta przyniosła ludziom dobrobyt. Elblążanie i mieszkańcy okolicznych wsi urządzali corocznie pod kwitnącymi drzewami pikniki.
     W 1789 r. w Łęczu mieszkało 39 rodzin, w 1848 r. zamieszkiwało wieś 559 osób. W 1900 r. - 1000, a w 1933 r. - 920 osób było we wsi zameldowanych. Obecnie w Łęczu mieszka 730 mieszkańców. Łęczanie trudnili się przede wszystkim rolnictwem, uprawiano zboże, kartofle i buraki pastewne.
     11 czerwca 1899 roku mieszkańcy Łęcza obchodzili uroczyście 600-lecie nadania praw lokacyjnych - wtedy przeniesiono obchody tego święta na bardziej sprzyjający (pogodowo) miesiąc. Obecni mieszkańcy, idąc za tym przykładem, chcą także obchodzić uroczystość 710-lecia wsi w czerwcu.
     

 


     W 2008 roku założono w Łęczu Stowarzyszenie „Łęcze - wieś z perspektywą”, które stara się m.in. o upiększanie wsi, poznanie historii, tak bogatej i różnorodnej. Przewodnicząca Stowarzyszenia, Anetta Magdziak-Gęsicka zaprasza wszystkich, nie tylko Łęczan, do wstępowania i do wspólnego działania.

Dana Thiel-Melerska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem