UWAGA!

87 lat temu

 Elbląg, Tak Dzień Niepodległości świętowali elblążanie
Tak Dzień Niepodległości świętowali elblążanie (fot. Damian Matwiejczyk).

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości po latach zaborów w 1918 roku i jednocześnie zawieszenie broni w I wojnie światowej na froncie zachodnim, które było świętem całej ówczesnej Europy.

11 listopada 1918 r. zbiegły się dwa wydarzenia decydujące o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który poprzedniego dnia przybył do Warszawy po uwolnieniu z więzienia w Magdeburgu. Trzy dni później Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władzę w państwie przekazała Piłsudskiemu. Także 11 listopada podpisany został w Compiegne pod Paryżem rozejm kończący I wojnę światową.
     Data 11 listopada symbolizuje więc z jednej strony moment powstawania suwerennych władz polskich uosabianych przez Piłsudskiego, a z drugiej - pokój w Europie Zachodniej, świętowany wówczas we wszystkich krajach europejskich.
     Historycy twierdzą, że przyczyną przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu był strach ówczesnych konserwatystów z Rady Regencyjnej przed rozlaniem się w Polsce fali rewolucji rosyjskiej. Piłsudski miał wówczas niemal nieograniczony autorytet u polityków socjalistycznych, politycy konserwatywni liczyli więc na to, że najskuteczniej położy tamę bolszewizacji Polski. Równocześnie z przejęciem władzy wojskowej przez Piłsudskiego rozpoczęło się w Warszawie rozbrajanie Niemców.
     Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w Polsce ustawą z kwietnia 1937 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej (1939-1944) oficjalne lub jawne świętowanie było niemożliwe, zaś w roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca.
     W okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane, jakiekolwiek próby kultywowania obchodów 11 Listopada groziły surowymi represjami. Obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku. Dzień ten jest świętem narodowym, a więc dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
     
OK

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama