Wtorek 19-06-2018, imieniny Gerwazego, Protazego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

87 lat temu

Elbląg, 87 lat temu Tak Dzień Niepodległości świętowali elblążanie (fot. Damian Matwiejczyk).

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości po latach zaborów w 1918 roku i jednocześnie zawieszenie broni w I wojnie światowej na froncie zachodnim, które było świętem całej ówczesnej Europy.

11 listopada 1918 r. zbiegły się dwa wydarzenia decydujące o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który poprzedniego dnia przybył do Warszawy po uwolnieniu z więzienia w Magdeburgu. Trzy dni później Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władzę w państwie przekazała Piłsudskiemu. Także 11 listopada podpisany został w Compiegne pod Paryżem rozejm kończący I wojnę światową.
     Data 11 listopada symbolizuje więc z jednej strony moment powstawania suwerennych władz polskich uosabianych przez Piłsudskiego, a z drugiej - pokój w Europie Zachodniej, świętowany wówczas we wszystkich krajach europejskich.
     Historycy twierdzą, że przyczyną przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu był strach ówczesnych konserwatystów z Rady Regencyjnej przed rozlaniem się w Polsce fali rewolucji rosyjskiej. Piłsudski miał wówczas niemal nieograniczony autorytet u polityków socjalistycznych, politycy konserwatywni liczyli więc na to, że najskuteczniej położy tamę bolszewizacji Polski. Równocześnie z przejęciem władzy wojskowej przez Piłsudskiego rozpoczęło się w Warszawie rozbrajanie Niemców.
     Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w Polsce ustawą z kwietnia 1937 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej (1939-1944) oficjalne lub jawne świętowanie było niemożliwe, zaś w roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca.
     W okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane, jakiekolwiek próby kultywowania obchodów 11 Listopada groziły surowymi represjami. Obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku. Dzień ten jest świętem narodowym, a więc dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
     

OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Polar z haftem
Ręcznik z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki