Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych

Alternatywne warianty

Na terenie obwodu kaliningradzkiego trwają prace związane z zabezpieczeniem całego regionu w energię elektryczną. Wcześniej była ona sprowadzana z socjalistycznej Litwy i pozostałych regionów Związku Radzieckiego. Teraz okazuje się, że nadbałtycka enklawa nie jest samowystarczalna w wielu dziedzinach życia, w tym w zakresie energetyki. Musi więc korzystać z pomocy elektrowni na terenie Rosji, skąd sprowadza się (poprzez sieci energetyczne Litwy i Białorusi) aż 95 % potrzebnej obwodowi energii elektrycznej.

Okazuje się jednak, że nie ma długoterminowych umów z tymi państwami dotyczącymi przesyłu. Mocno to komplikuje- Litwa już niedługo może stać się członkiem Unii Europejskie -energetyczną sytuację obwodu. W roku 2001 nad Pregołą potrzebowano 573 megawaty. Wszystkie zaś elektrownie obwodu były w stanie wytworzyć przeszło 193 megawaty.
     Najważniejszą inwestycją obwodu kaliningradzkiego jest budowa nowej elektrociepłowni (TEC -2), której pierwszy blok ( o mocy 450 megawatów) powinien zostać włączony do eksploatacji do roku 2005. Tak zakłada federalny docelowy program rozwoju obwodu do 2010 r. Potwierdził to przebywający niedawno w Kaliningradzie Igor Jusufow - rosyjski minister energetyki. Docelowo w elektrociepłowni powstaną dwa enegrobloki (po 450 megawatów każdy). Podstawowym źródłem energetycznym będzie gaz. Całkowity koszt budowy nowej elektrociepłowni ma zamknąć się kwotą 400 milionów dolarów.
     Aktualnie trwa wyłanianie głównego podwykonawcy. W szranki stanęło 15 dużych firm ( w tym z Polski i Białorusi). Główny podwykonawca ma zostać wybrany już we wrześniu. Władze obwodowe określiły podstawowe warunki, jakie powinien spełnić zwycięzca przetargu. Już na starcie priorytet uzyskały rosyjskie firmy, zatrudniające swoich fachowców. Nie wiadomo, jak będą ocenieni zagraniczni pretendenci do wykonania podstawowych prac. Po zakończeniu budowy elektrociepłowni zostanie wytworzona spora nadwyżka energii. Rosyjski minister energetyki przyznał, iż prowadzone są rozmowy z Unią Europejską na temat sprzedaży kaliningradzkiej energii sąsiadom, w tym Litwie, która - jako członek UE- będzie musiała zamknąć swoją jedyną elektrownię atomową.
     Władze obwodu kaliningradzkiego zachęcają do szukania alternatywnych źródeł, przed wszystkim energii odnawialnej. Dzisiaj w miejscowości Kulikowo zostanie uruchomiona największa w Rosji elektrownia wiatrowa.
     Nad brzegiem Bałtyku ustawiono w trzech rzędach 21 wiatraków, które obwód uzyskał z Danii. Nowa elektrownia jest w pełni zautomatyzowana. Moc całego zespołu wynosi ponad 5 megawatów. Planowana jest także budowa kolejnej elektrowni, która najprawdopodobniej powstanie niedaleko Bałtijska, w Primorsku.
     Nie jest to jedyne poszukiwanie nowych źródeł energii dla obwodu. Okazuje się, że podczas niedawnego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa omawiano sytuację, jaka wytworzyła się wokół obwodu kaliningradzkiego. Rozpatrywane są inne rozwiązania energetycznego problemu enklawy. Dlatego też, jak poinformował Andriej Stiepanow - zastępca pełnomocnego przedstawiciela rosyjskiego prezydenta w północno - zachodnim federalnym okręgu, istnieje możliwość wprowadzenia korekty do planu rozwoju obwodu. Stiepanow poinformował, że brane jest pod uwagę zlokalizowanie na terenie obwodu kaliningradzkiego ... pływającej elektrownii atomowej.
     "Pływająca elektrownia atomowa jest jednym z wariantów możliwych zmian. Jeżeli ministerstwo energetyki FR nie ma wątpliwości w sprawie konieczności realizacji projektu elektrociepłowni TEC -2, z którą jest związanych niemało problemów, to niech ją buduje. Nic jednak nie przeszkadza mieć pod ręka warianty alternatywne" - powiedział, jak podała agencja Rosbałt, Andriej Stiepanow.
     Tak więc takim "wariantem alternatywnym" ma być elektrownia atomowa. Gdyby rzeczywiście Rosjanie chcieli ja zlokalizować w pobliżu Kaliningradu, znacznie to skomplikuje ich negocjacje z Unią Europejską.
     Swego czasu specjaliści od energetyki w Sankt Petersburgu chcieli obdarować Kaliningrad podziemną elektrownią atomową, która wykorzystywać miała wycofane z łodzi podwodnych reaktory atomowe. Kilka lat temu trwała nawet w kaliningradzkich mediach poważna dyskusja. Wtedy skończyło się tylko na dyskusji...
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ostatnio pojawiają się obszerne i szczegółowe opisy tego co się dzieje w obwodzie kaliningradzkim. Są to nasi sąsiedzi, natomiast opisy są chyba zbyt szczegółowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  + -(2002-07-26)
 • Podzielam zdanie poprzednika. - Mamy swoich problemów pod dostatkiem, Kaliningrad interesuje nas o tyle, o ile nas dotyczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2002-07-26)
 • Dla tych artykułow o obwodzie powinien być osobny dział.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-07-26)
 • Bardzo dobrze, że nasi zaściankowi wychylają się poza opłotki. Kaliningrad jest dla nas ważnym sąsiadem. Powinniśmy wiedzieć, co tam się dzieje. Może najlepiej zamknąć siie w swoim grajdolku i udawać, że nikogo poza nami nie ma. A jeżeli prawdą okaże się , że chcą tam mieć elektrownię atomową. Tylko pogratulować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Fafara(2002-07-26)
 • alternatywy to są 4-tvp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zuza(2002-07-28)
 • Zuza - Czyżby poziom intelektualny telewidzomanki. Bardzo ambitna jesteś. mam nadzieję, że nic nie masz wspólnego z kawałami o blondynkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zuza 2 (ruda)(2002-07-29)
 • Podzielam zdanie tych, którzy raczej wolą czytać o naszym regionie, niż o Kaliningradzie. W Elblągu mamy mnóstwo ważnych, ciekawych a czasami tragicznych, zdarzeń. Niestety na temat wielu z nich Portel milczy. Lenistwo?? A skoro już brniemy, to moze tak jakiś dział o Lwowie? A może Berlinie?? To tak samo może być ciekawe, jak to co w Kaliningradzie.......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanka(2002-08-05)
 • Elblążanko, prezentujesz typowo zaściankowe podejście do świata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-08-05)
 • No cóż, bardziej chodziło mi o to, że Portel pomija wiele wydarzeń z życia regionu, o których znacznie chętniej bym poczytała. A poza tym, nawet jeśli już się coś ciekawego pojawi, to z kilkudniowym opóźnieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanka(2002-08-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA