Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Autochodzik dla przedszkolaków

 
Elbląg, Autochodzik dla przedszkolaków W prezentacji uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 18 oraz twórca "Autochodzika" Mirosław Wołowik (fot. WS)
Rek

Kilkuletnie dzieci wsiadają za kierownicę aut, a dorośli nie reagują, ba, nawet zachęcają je do jazdy. Bez obaw. Samochody są wykonane z miękkiej gąbki, a trasa przebiega po wykładzinie w sali przedszkolnej. Mali kierowcy na „drodze” napotykają znaki, sygnalizację świetlną, a także „zebrę”. To program „Autochodzik”, do udziału w którym dziś (16 lutego) zachęcani byli elbląscy nauczyciele. Zobacz fotoreportaż.

Kilkuletnie dzieci jak gąbka chłoną wiedzę. Wiele przyswajają w zabawie, uczą się chętnie, bez wysiłku i zajmuje im to mniej czasu niż dorosłym. Te niewątpliwe zalety młodego wieku wykorzystuje przedszkolny program edukacji komunikacyjnej „Autochodzik”. Jego prezentacja odbyła się dziś (16 lutego) w Wojewódzki Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu.
     - Program przygotowuje dzieci do samodzielności w ruchu drogowym – wyjaśnia jego twórca Mirosław Wołowik. – Uczy prawidłowych nawyków np. zapinania pasów w samochodzie, konieczności noszenia odblasków, szczególnie po zmroku. I co najważniejsze – uczy poprzez zabawę – zaznacza. – Ma tu zastosowanie maksyma Konfucjusza: „ Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Program obejmuje 18 tematów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Jest inicjatywą całoroczną.
     Jak działa „Autochodzik” sprawdzały dziś dzieci z Przedszkola nr 18. Z wielkim zaangażowaniem ustawiały „pachołki”, między którymi „jeździły” samochodami, „pojazdy” zaś tankowały w stacji paliw, rozpoznawały również znaki drogowe. Wszystkie elementy służące do zabawy, ale i nauki wykonane są z miękkiej gąbki, są kolorowe i przyjazne maluchom.
     Dzieci były zadowolone, podobnie nauczycielki wychowania przedszkolnego, które licznie przybyły na dzisiejszą prezentację. Te przedszkola, które zechcą przystąpić do programu „Autochodzik” muszą wypełnić deklarację i przesłać ją do WORD do 24 lutego. To warunek numer jeden, ale… „Autochodzik” kosztuje. Cena zestawu edukacyjnego plus szkolenie nauczycieli plus organizacja imprez promocyjnych – 4 490 zł. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oferuje co prawda wsparcie finansowe, ale liczy także na sponsorów i samorządy lokalne, by wkład własny przedszkoli był jak najmniejszy.

 


     - Zestaw nie jest tani – przyznaje Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu. – Ja, jako dyrektor WORD nie mogę zadeklarować, że zabezpieczę w program każde przedszkole, bo mnie na to po prostu nie stać. Mogę planować w budżecie środki na dofinansowanie zakupu, ale na razie nie wiemy nawet, ile przedszkoli zdecyduje się przystąpić do programu „Autochodzik”. Dzisiejsze spotkanie jest intencyjne, ale, co widać po sali, wzbudziło spore zainteresowanie. Pytanie tylko, jaka będzie informacja zwrotna. Ile przedszkoli prześle nam deklarację. Zależałoby nam, by kupować nawet 5 „Autochodzików” w ciągu roku, a może i więcej tak, by program szybciej zaistniał we wszystkich placówkach przedszkolnych na terenie miasta. Czy nam się to uda, zobaczymy.
     - Liczymy na prezydenta Elbląga, starostę, wójtów i burmistrzów. Na ich wsparcie finansowe – nie ukrywa dyrektor WORD. - Naszym zdaniem realizacja tego programu jest jak najbardziej słuszna. Każde dziecko to już w zasadzie kierowca - dodaje. - Zaczyna od roweru na trzech kółkach, później przesiada się na normalny rower, jeszcze później na motorower, dalej - motocykl czy wreszcie do swojego pierwszego samochodu. Warto już od samego początku wpajać podstawowe zasady, które powinny uświadomić dziecku, że podczas jazdy nie przyjemność jest najważniejsza, ale to, by mieć głowę na karku. Trzeba nauczyć się rozpoznawać zagrożenia i reagować na nie.
     Program popiera również elbląska Policja, która sama organizuje spotkania i pogadanki, głównie jednak w szkołach.
     - Oceniam ten program niezwykle pozytywnie – mówi kom. Robert Mikusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Jeżeli założenia się spełnią będzie to niewątpliwie działanie, które uzupełni nasze inicjatywy edukacyjne skierowane do dzieci. Prowadzimy pogadanki, rozdajemy odblaski, organizujemy konkursy plastyczne o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale to propozycje głównie dla uczniów szkół podstawowych. „Autochodzik” jest skierowany do przedszkolaków więc by uzupełnił gamę wiekową.
     Program „Autochodzik” od 2009 r. z powodzeniem jest realizowany w Olsztynie. Przystąpiły do niego 43 placówki przedszkolne. Dzieci poprzez zabawę uczą się, a zdobyte umiejętności prezentują m.in. na Autoriadzie.
     Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował wstępny program realizacji „Autochodzika” w Elblągu.
     - Najpierw deklaracje, które należy złożyć u nas do 24 lutego – wyjaśnia Izabela Nowaczyk, kierownik ds. szkoleń WORD w Elblągu. – W marcu planujemy przeszkolić nauczycieli. Na przełomie marca i kwietnia chcielibyśmy przekazać zestawy do placówek przedszkolnych. W maju akcja Zawsze Zapinam realizowana wspólnie z Policją, w czerwcu Autoriada, czyli podsumowanie programu dla dzieci 5- i 6-letnich, a we wrześniu nauczyciele złożyli by sprawozdania z realizacji programu.
     W Elblagu z "Autochodzika" korzystają już uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 i bardzo go sobie chwalą.
     

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ichtovit
Fretka
Cats Best 10L
Artemia