Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bez politycznych dyrygentów (list otwarty)

Poniżej publikujemy odpowiedź Janusza Nowaka, szefa SLD w Elblągu, na opublikowany kilka dni temy w portElu list otwarty Leonarda Krasulskiego, przewodniczącego PiS w woj. warmińsko-mazurskim. Tytuł tekstu pochodzi od redakcji.

”Panie Prezesie
     Ze zdziwieniem przyjąłem Pana list skierowany do mnie i to zarówno z powodu jego formy jak i treści. Jest to zaiste nowa jakościowo forma aktywności lidera jednej z partii politycznych polegająca na recenzowaniu i ocenianiu, konstytucyjnie umocowanych, organów samorządu terytorialnego. Zastanawiająca jest rola, jaką przyjął Pan oceniając działania Klubu Radnych SLD i moje osobiście. Czyżby Klub Radnych Centroprawicy w Radzie Miejskiej potrzebował swego rzecznika czy obrońcy? W swoim liście otwartym czyni Pan zupełnie niedwuznaczne aluzje do czasów minionych. Ma Pan zapewne, jak i Pana koledzy, własne doświadczenia z działalności partyjnej w tym czasie. Rozczaruje Pana, ale SLD jest dla mnie pierwszą i jedyną partią w moim życiu. Przypomnę Panu, że to w owych czasach minionych sterowanie przez różne Komitety - najpierw partyjne, potem obywatelskie i inne – doprowadziło do faktycznej zapaści idei samorządności. Miałem nadzieję, że okres kierowania sprawami publicznymi z "tylnego siedzenia", bez mandatu wyborców, minął bezpowrotnie. Pana list dowodzi, że dla Was nie. Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że w sprawach ważnych dla miasta w Radzie Miejskiej potrafimy uzyskać consensus bez politycznych dyrygentów. Pokazaliśmy, że dla radnych i władz miasta nadrzędny jest interes mieszkańców.
     Lektura Pańskiego listu każe mi przypuszczać, że niewielka jest Pana wiedza w zakresie funkcjonowania samorządu miejskiego. Uchwała budżetowa nie jest jedną z wielu uchwał. Jest swoistą "konstytucją" finansową pozwalającą na prawidłowe funkcjonowanie instytucji miejskich w trakcie całego roku. Tę wiedzę posiadają radni, czego wyraz dali podczas wielogodzinnych dyskusji na komisjach stałych Rady. Powodem zgłoszonego przeze mnie wniosku nie był fakt głosowania przeciw uchwale budżetowej - jest to akceptowane w pełni przez nas prawo opozycji - ale zarządzenie dyscypliny, która faktycznie ubezwłasnowolniła radnych opozycji niezgłaszających wcześniej sprzeciwu do proponowanego brzmienia uchwały.
     Faktem jest, że SLD jest największym klubem w Radzie. Warto pamiętać, że funkcję Prezydenta Miasta sprawuje Henryk Słonina, desygnowany przez SLD, ale wybrany w wyborach bezpośrednich przez zdecydowaną większość elbląskiego elektoratu. To Prezydent jest, tak jak w poprzednich latach, konstruktorem budżetu. Przyjęty budżet nie jest budżetem marzeń. Jest budżetem realnych możliwości. Ten budżet, co wielokrotnie wykazywał Prezydent, będzie sukcesywnie uzupełniany o dodatkowe środki. Od dobrej współpracy Rady z Prezydentem zależeć będzie, wzorem lat minionych, czy Elbląg będzie liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.. Dobra współpraca będzie tylko wtedy, gdy nie damy uwikłać się w spory polityczne.
     'W trosce o dobre imię naszego miasta' - jak był Pan uprzejmie napisać - dbajmy, by każdy wykonywał taki mandat, jaki mu powierzyła lokalna społeczność.
     
     Z poważaniem
     Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Elblągu”

     
     
     Zobacz także: “O udziale opozycji (list otwarty)”

M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Przypomnijmy, że w skład Rady Miejskiej w Elblągu wchodzi: 12 radnych z SLD, 11 radnych z "CZAS NA ELBLĄG" i 2 radnych z SAMOOBRONY. Jak widać przewaga SLD jest przytłaczająca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-03-14)
 • Przeczytałem TO uważnie, ale z uwagi na cenzurę (przy liście Krasulskiego cusik jej nie widziałem!), podzielę się jedynie tzw. pierwszym wrażeniem... Albo ktoś mu TO napisał, albo rzeczywiście gostek odciął się od tamtej epoki... TO jest już zupełnie inna jakość propagandy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-03-14)
 • Zgadzam się z przemówcą. Trzeba zauważyć, że lewica ma dobrze wykształconych ludzi i na lewicę głosuje największy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem. To prawica w ostatnich latach wprowadziła ponownie zwyczaje z najgorszych lat stalinowskich. Na prawicy - bez znaczenia - ma wykształcenie czy nie - wazne, aby był "z klucza". Ile zakladów połozyli, bo prezesami czy dyrektorami Zoolidarność zrobiła byłych przewodniczacych zwiazków ?.... Jesteśmy jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie prezydentem został zwykły robol - zisciło sie najwieksze marzenie Lenina, Stalina i Chruszczowa razem wziętych.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rapaport(2003-03-14)
 • Wszystkim coś się miesza w łepetynach. Albo jest demokracja albo jej nie ma. Jężeli w demokratycznych wyborach wygrało SLD to do kogo mają pretensje pomniejsi udziałowscy w Radzie miasta. Niech działają na niwie gospodarki, bearobotnych i innych problemach miasta. Jak się wykażą napewno społeczeństwo w nastepnych wyborach wybierze tych, którzy coś dla miasta robią. Wybrano SLD więc o co pretensje. Trzeba najpierw zrozumieć społeczeństwo. A ha! jeszcze jedno. Ci którzy nie brali udziału w głosowaniu nie mają prawa dyskutować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jurek(2003-03-14)
 • Ten, kto nie jest z nami, jest przeciw nam. Kto nie jest przeciw nam, jest z nami. Ależ doskonale znamy te zasady, wielokrotnie nam przypominane przez ostatnie 50 lat. Nie znam tego Pana, ale wydaje mi się, że prawdę powiedziawszy nic konkretnego nie powiedział poza ustawicznym przywoływaniem adwersarzy do porządku – obrad, rytuału i etykiety, przyznam nijakiego rodowodu. My Polacy niestety nie umiemy z sobą rozmawiać, – czego dobitne dowody dajemy, na co dzień. Nie jestem odosobniony w tej ocenie zarówno siebie, jak i otoczenia – tak, bowiem ocenia nas większość ludzi spoza naszej nacji. I coś w tym jest charakterystycznego dla naszej pokrętnej i zawiłej ideologii istnienia, która w większości wypadków bardziej komplikuje niźli prostuje nam problemy codzienne egzystencji. Bo tak prawdę powiedziawszy w większości wypadków – obowiązek to coś, czego oczekujemy od innych. A ponieważ jest to związane z wieloma aspektami naszego życia i egzystencji należy zadać pytanie POLAKOM. Kiedy człowiek pokona przestrzeń międzyludzką?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2003-03-14)
 • Brawo Panowie z SLD. Popieram Wasz program walki z bezrobociem, jest jasny i dynamiczny a przede wszystkim skuteczny. Inwestorów trzeba przeganiać , bo takich warunków jak u nas nigdzie nie ma ! Super. W ogóle perspektywy stworzyliście wspaniałe. Na uczelniach gdańskich już są kolejki społeczne dla absolwentów co chcą tu zamieszać. Po prostu BOOM. Głosujmy na Lewicę.Oni mają doskonałą kadrę, wykształconą, z doświadczeniem i wspaniały program. Są prawożądni : sprawiedliwi i uczciwi, odporni na korupcę. NIE MATACZĄ. Co by nie mówić są godni zaufania (tak jak koalicjant (!!!) - Samoobrona). Życzę by zrealizowali swój świetlany,cudowny program. Naród Was popiera. Śmiało, do przodu Inżynierowie Dusz. Powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lewicowiec(2003-03-15)
 • Gdyby to nie było strasznie smutne, to zrywać boki. Chłopaki z SLD przestraszyli się, że jak im nie wyjdzie, jak Warszawka nie da na mościk, dróżki i kolejne szkolonka bezrobotnych na przeszkolonych bezrobotnych, to będzie na nich, bo ktoś głosował inaczej. Tylko trzeba będzie scosik w statuciku miasteczka pozmieniać, bo w SLD i Samoobrońci za mało ludzików, by wszystkie teraz stołeczki poobsadzać. Byłoby wesoło, ale jest smutno, bo się głosowało na tych panów. Ostatni raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Do wyborów nie pójdę(2003-03-15)
 • Popieram lewicowca, pomysły i ich realizacja doprowadziły już do pełnej szczęśliwosci w Elblągu, a pomysły SLD są poprostu genialne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  prawicowiec(2003-03-17)
 • Do lewicowca - nie chcę Cie Stary urazić, ale publicznie powiedz co Ty zrobiłeś dotychczas dla miasta, że tak sobie kpisz. Ciekawe czy Rząd p. Buzka i jego "wspaniałe" skutki też warte są twych kpin. Zacznij Chłopie od siebie! Też lewicowiec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-03-17)
 • Do tez lewicowca. Okaze sie niedlugo ze przez Buzka... nie bede juz konczyl. Jest to wyswiechtane, zalosne i beznadziejne. Cztery reformy do naprawy i ktorą juz naprawiono? Mógłbys sobie przypomniec kto byl wspołautorem niektorych z nich. Przecież mieli większość i swojego prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dada(2003-03-17)
 • Prawica - tumany, lewica - złodzieje, centrum - populiści....załóżmy własną partię...CHrześcijańską Unię Jedności,..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-03-17)
 • Pan Janusz "machnął" list i pojechał z Prezydentem na tygodniowy, zasłużony odpoczynek do Belgii (chyba do Brukseli). Było, nie było napracował się i zasłużył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  złośliwy(2003-03-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne