Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Bezdomni często mówią "nie" i wybierają zabójczą wolność

 
Elbląg, Bezdomni często mówią "nie" i wybierają zabójczą wolność Osoby bezdomne często odmawiają skorzystania z pomocy, nawet, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera (fot. arch. portEl)
Rek

Bezdomni w Elblągu mogą liczyć na pomoc wielu służb i instytucji. Mogą znaleźć dach nad głową, mogą się wykąpać i przebrać w czystą odzież, mogą zjeść gorący posiłek. Mogą, jeśli tylko chcą. Problem polega na tym, że wielu nie chce, a zmusić ich siłą nie można. Wyjątek stanowią sytuacje zagrożenia zdrowia i życia. Policjanci przyznają, że wówczas nikogo o zdanie nie pytają.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej doliczył się w Elblągu 161 bezdomnych (poprzednie liczenie: 158). Takie dane utrzymują się od kilku lat. Jak przyznaje mł. insp. Robert Muraszko, zastępca komendanta miejskiego policji, rocznie funkcjonariusze legitymują 4322 osoby bezdomne. Przykładowo – w styczniu 181, w lipcu – 600. Ale to tylko statystyka – zaznacza policjant, który przy okazji wskazuje na poważny problem związany z bezdomnymi: higiena.
     - W październiku do wytrzeźwienia w naszym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych przebywało 33 bezdomnych – mówi mł. insp. Muraszko. - Po ich wizycie, każdorazowo, pomieszczenie było dezynfekowane, podobnie, jak radiowozy, które przewoziły osoby nietrzeźwe. Różne choroby, insekty, można powiedzieć koc się na nich „rusza”.
     Po wytrzeźwieniu bezdomni byli przewożeni do domu przy ul. Nowodworskiej, gdzie poddawani byli kąpieli, otrzymywali czystą odzież. - I tak nawet przez tydzień mogą utrzymywać się w miarę czystym stanie, po czym sytuacja się powtarza - kwituje policjant.
     Podczas posiedzenia komisji spraw społecznych i samorządowych Rady Miejskiej, radna Halina Sałata wskazywała również na problem zachorowalności na gruźlicę i sugerowała, by osoby bezdomne były pod tym kątem badane.
     A gdzie bezdomni mogą zjeść ciepły posiłek i czy korzystają z te oferty – to również kwestia poruszana na dzisiejszym (23 listopada) spotkaniu.
     - Od 1 listopada działa stołówka prowadzona przez Caritas przy ul. Zamkowej, która może dziennie wydawać do 120 obiadów. W listopadzie wydała ich maksymalnie 50 – relacjonowała Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS w Elblągu. - Na posiłek osoby potrzebujące mogą liczyć także w stołówce przy parafii św. Rodziny, w stołówce przy ul. Winnej. Pomoc oferuje także Bank Żywności i dom dla bezdomnych. Każda osoba bezdomna, która chce pomocy, otrzyma ją – zapewnia dyrektor Grochalska. - Problem polega na tym, że wielu z bezdomnych pomocy nie chce przyjąć.
     Policja i straż miejska patrolują stare, ale i nowe miejsca, w których koczują bezdomni. Informują o miejscach, w których można bezpiecznie przeczekać zimę. Ich propozycja jednak często pozostaje bez odzewu. Osoby bezdomne, często nadużywające alkoholu, po prostu nie chcą iść pod dach, gdzie pić nie będą mogły. Wybierają wolność, która przy dużym mrozie może być zabójcza.
     - W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia nikogo o zdanie nie pytamy i po prostu zabieramy –  zapewnia mł. insp. Robert Muraszko.
     Są jednak bezdomni, którzy chcą zmienić swoje życie i udaje im się wyjść na prostą.
     - W 2015 r. z bezdomności wyszły trzy osoby – mówi Mirosława Grochalska. - Może to niewiele, ale i tak sukces, bo trzeba pamiętać, że większość osób bezdomnych od „x” lat jest uzależniona od alkoholu. Niepokojące jest natomiast nowe zjawisko – wskazuje dyrektor MOPS w Elblągu. - To coraz większa grupa młodych bezdomnych, uzależnionych od środków psychoaktywnych, coraz częściej od dopalaczy. Trzeba podjąć kroki, by skutecznie im pomóc.
     
     O miejscach w których osoby bezdomne mogą znaleźć pomoc, szczególnie zimą informowaliśmy już w październiku.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do siłowni/fitness club
Obrazy na alupanelu
Fototapety z teksturą
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi