Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpieczny spacer z czworonogiem

 
Elbląg, Bezpieczny spacer z czworonogiem
fot. nadesłana

Decydując się na psa, pamiętajmy, że jego posiadanie to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Wielu z nas nie stosuje się do podstawowych zasad, jakich powinien przestrzegać właściciel, wyprowadzając psa na spacer.

Gdy dojdzie do zanieczyszczenia przez naszego czworonoga pomieszczeń czy przestrzeni służących do wspólnego użytku, należy niezwłocznie je uprzątnąć, ponieważ niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny. Do obowiązków osób posiadających psy należy również zachowanie należytych środków ostrożności: prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Puszczenie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz gdy pies ma założony kaganiec, a opiekun psa zachowuje nad nim pełną kontrolę.
     W związku z problemem rosnącej ilości pogryzień przez psy na terenie naszego miasta Straż Miejska i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu apeluje o przestrzeganie wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa i wywiązywanie się z obowiązków dotyczących utrzymywania zwierząt domowych.
     
     Jeśli natomiast na swojej drodze spotkasz agresywnego psa, pamiętaj:
     - stań, nie uciekaj (pies ma instynkt pościgu i złapania ofiary),
     - nie patrz psu w oczy,
     - nie okazuj strachu,
     - nie odwracaj się, zwłaszcza, jeśli pies jest duży, bo, gdy skoczy na Ciebie może Cię przewrócić,
     - stań do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach, to pozwoli Ci utrzymać równowagę,
     - nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie machaj rękoma i nie próbuj odpędzać psa nogami,
     - jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, postaraj się przyjąć pozycję „żółwia”, ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.
     
     Gdy zostaniesz pogryziony:
     - powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza,
     - masz prawo uzyskać od właściciela psa aktualne zaświadczenie o szczepieniu czworonoga przeciwko wściekliźnie/poddaniu go kwarantannie
     - w przypadku, gdy nie jest znany właściciel psa, powinieneś zgłosić ten fakt straży miejskiej lub policji.
     
     W okresie od 1 stycznia do 5 lipca Straż Miejska odnotowała 107 interwencji z udziałem psów, w tym 2 pogryzienia. W ramach przeprowadzonych interwencji przyznano 1 mandat karny, sporządzono 5 notatek służbowych oraz wystosowano 42 pouczenia skierowane do właścicieli psów.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny