Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Play Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie

Bezrobotni pilnie poszukiwani

 
Elbląg, Bezrobotni pilnie poszukiwani Małgorzata Woźna, szefowa Centrum Integracji Społecznej, mówiła o projekcie (fot. AD)
Rek

Dokładnie 172 osoby, zagrożone wykluczeniem społecznym, mają szansę na powrót na rynek pracy. Centrum Integracji Społecznej właśnie zaczęło dwuletni projekt, który ma pomóc osobom długotrwale bezrobotnym i niepełnosprawnym podjąć pracę.

Mimo spadku stopy bezrobocia w Elblągu i powiecie elbląskim problem ten wciąż dotyka wielu osób. Utrata zatrudnienia może skończyć się okresowym wypadnięciem z rynku pracy. Elbląskie Centrum Integracji Społecznej właśnie rozpoczęło projekt, który ma ułatwić powrót do pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnym i osobom długotrwale bezrobotnym.
     Już 46 osób (w tym 23 niepełnosprawnych), w wieku do 50 lat, rozpoczęło zajęcia, które mają zwiększyć ich szanse na podjęcie zatrudnienia na tzw. „wolnym rynku pracy”.
     - W tej chwili szukamy 40 osób powyżej 50 roku życia, w tym 20 niepełnosprawnych i 20 zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od stycznia 2017 r. ruszają dla nich zajęcia – mówiła Małgorzata Woźna, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Elblągu na dzisiejszej konferencji prasowej.
     Chętni (muszą być zarejestrowani jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy) mogą się zgłaszać do siedziby Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ul. Związku Jaszczurczego 15 - osoby niepełnosprawne) lub do Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (ul. Związku Jaszczurczego 17 – pozostali). Dodatkowym warunkiem jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, ale jego stopień i rodzaj nie odgrywają roli w procesie rekrutacji. Jak zapowiadają pracownicy ERKON – u są przygotowani na pracę z osobami z zaburzeniami psychicznymi, osobami na wózkach inwalidzkich.
     Na co mogą liczyć osoby poszukujące pracy?
     - Już podczas rekrutacji przeprowadzimy wieloprofilową diagnozę potrzeb i zasobów potencjalnych uczestników – wyjaśniła Małgorzata Woźna.

  Pracownicy ERKON-u są przygotowani do projektu (fot. AD) Pracownicy ERKON-u są przygotowani do projektu (fot. AD)

Osoby chętne do uczestniczenia w projekcie będą miały spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem, będą poddane testom, rozmowie kwalifikacyjnej oraz badaniom lekarskim, które umożliwi określenie stopnia możliwości zaktywizowania danej osoby. Zakwalifikowane osoby trafią do etapu reintegracji społeczno – zawodowej.
     - Przez pierwsze dwa miesiące uczestnicy będą brali udział w zajęciach mających na celu wsparcie doradcze, psychologiczne, coacha, a w przypadku osób niepełnosprawnych trenerów pracy. Przez te dwa miesiące zajęcia będą trwały codziennie, przez sześć godzin – dodała dyrektor elbląskiego CIS – u.
     A potem czas na sześciomiesięczne praktyki zawodowe. Uczestnicy będą mogli zdobyć doświadczenie w pracowniach usług opiekuńczych, gospodarczej (sprzątanie), krawieckiej i stolarskiej. W budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Szańcowej trwa właśnie remont mający stworzyć pomieszczenia, w których będą znajdować się pracownie CIS – u.
     - Praktyki z zakresu stolarstwa będą się odbywały u jednego z elbląskich przedsiębiorców, a w przypadku usług opiekuńczych w stowarzyszeniu „Lazarus” - mówiła Małgorzata Wolna.
     Czy taki czas wystarczy do znalezienia drogi na rynek pracy i podjęcie zatrudnienia? W przypadku osób długotrwale bezrobotnych oprócz podniesienia kwalifikacji zawodowych ważną rolę odgrywa zmiana nastawienia psychicznego.
     - Ostrożnie szacujemy, że 40 proc. naszych podopiecznych podejmie pracę na tzw. „otwartym rynku pracy” - szacowała dyrektor CIS – u.
     Podopieczni będą pod opieką CIS – u przez okres 12 miesięcy (razem z procesem rekrutacji). W przyszłym roku planowana jest następna edycja dla kolejnej grupy osób.
     Koszt projektu wynosi 4 mln zł, z czego CIS – owi udało się pozyskać dofinansowanie unijne w wysokości 3,5 mln zł – w przeliczeniu na jednego uczestnika projektu jest to 12 tys. zł.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przecież jest tyle pracy, że ten kto nie chce pracować to nie pracuje. Inną kwestą jest wysokość wynagrodzenia, ale ogólnie to pracy jest w bród. 10-5 lat temu to nie było roboty rzeczywiście, ale teraz kto tylko ma trochę oleju w głowie to może pracować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2016-12-09)
 • Tak tak pracy jest w brud ...żabki masz na myśli co na każdym rogu wyrastają ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  okidoki(2016-12-09)
 • Sorki ale po co te szkolenia-zeby szkolący mase kasy zarobili ?? 12 tys na przeszkolenie jednej osoby bezrobotnej ?? Ja nie potrzebuje spotkan z psychologiem tylko pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 0
  (2016-12-09)
 • chcemy pracy, mamy ukończone szkoły a szkolcie to wy sie bo siedzicie za biurkami po co?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2016-12-09)
 • Chcecie pracy to pracujcie, a nie biadolicie. Na początku nikt nie ma kokosów. Ale większości to zawsze mało. A teraz to 500+ dostaną, jest plus, jest, a to darmowe przedszkole, podręczniki dla dzieci etc. Nie narzekajcie. W końcu dostaliście to czego chcieliście, więc o co chodzi? Tylko jak ktoś chce będzie pracował, a jak ktoś nie chce to i 3 tyś na rękę go nie zmusi, bo zaraz wykalkuluje, że z pomocy dostanie 1 czy 1-5 tyś. no to i tak mu się nie opłaca. Takie gadanie. Polska to nie raj podatkowy i chyba czas było się do tego przyzwyczaić. A praca jest lepsza, gorsza, ale jest. Tylko chęci brakuje. A wyjechać choćby 60km do Gdańska to już większości korona z głowy spada. Z narzekania pracy i płacy nie będzie z pewnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  moimokiem(2016-12-09)
 • Tu chodzi o to, żeby organizacje pozarządowe mogły sobie przeżreć unijne dotacje. O nic więcej. Pewnie jeszcze MOPSy będą przymusowo wysyłać ludzi na to badziewie pod groźbą utraty świadczeń i nabijać kabzę kilku cwaniakom z różnych ERKONÓW i EWSIPÓW
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  fachowiec(2016-12-09)
 • tO WSZYSTKO TO PIC NA WODE. Byłem bezrobotnym i te akcje to nic innego jak utrzymywanie sztucznych stanowisk urzędasów z pośredniaka z unijnych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2016-12-09)
 • Pracy jest tak dużo w Elblągu że chcąc się dostać na staż firma organizuje, ,konkurs" stażystów mimo iż za stażystę nie płaci. Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  aral(2016-12-09)
 • niech zgadnę - pan Wójcik będzie miał znowu darmowych pracowników?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-12-09)
 • frustracja i zgorzkniałość przebija się przez komentarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  taka prawda (2016-12-09)
 • zatrudniam ciebie u mnie od ręki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-12-09)
 • szkolenia w pośredniaku, to zebrać ludzi z min wykształceniem średnim i mówić im jak pisze się CV !!! PIC NA WODĘ. Skok na państwową kasę !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2016-12-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 9
AMK Meble Terrarium
DRZWI POL-SKONE ARCO W03-PROMOCJA!!!