Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezrobotni pilnie poszukiwani

 
Elbląg, Bezrobotni pilnie poszukiwani Małgorzata Woźna, szefowa Centrum Integracji Społecznej, mówiła o projekcie (fot. AD)
Rek

Dokładnie 172 osoby, zagrożone wykluczeniem społecznym, mają szansę na powrót na rynek pracy. Centrum Integracji Społecznej właśnie zaczęło dwuletni projekt, który ma pomóc osobom długotrwale bezrobotnym i niepełnosprawnym podjąć pracę.

Mimo spadku stopy bezrobocia w Elblągu i powiecie elbląskim problem ten wciąż dotyka wielu osób. Utrata zatrudnienia może skończyć się okresowym wypadnięciem z rynku pracy. Elbląskie Centrum Integracji Społecznej właśnie rozpoczęło projekt, który ma ułatwić powrót do pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnym i osobom długotrwale bezrobotnym.
     Już 46 osób (w tym 23 niepełnosprawnych), w wieku do 50 lat, rozpoczęło zajęcia, które mają zwiększyć ich szanse na podjęcie zatrudnienia na tzw. „wolnym rynku pracy”.
     - W tej chwili szukamy 40 osób powyżej 50 roku życia, w tym 20 niepełnosprawnych i 20 zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od stycznia 2017 r. ruszają dla nich zajęcia – mówiła Małgorzata Woźna, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Elblągu na dzisiejszej konferencji prasowej.
     Chętni (muszą być zarejestrowani jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy) mogą się zgłaszać do siedziby Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ul. Związku Jaszczurczego 15 - osoby niepełnosprawne) lub do Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (ul. Związku Jaszczurczego 17 – pozostali). Dodatkowym warunkiem jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, ale jego stopień i rodzaj nie odgrywają roli w procesie rekrutacji. Jak zapowiadają pracownicy ERKON – u są przygotowani na pracę z osobami z zaburzeniami psychicznymi, osobami na wózkach inwalidzkich.
     Na co mogą liczyć osoby poszukujące pracy?
     - Już podczas rekrutacji przeprowadzimy wieloprofilową diagnozę potrzeb i zasobów potencjalnych uczestników – wyjaśniła Małgorzata Woźna.

  Pracownicy ERKON-u są przygotowani do projektu (fot. AD) Pracownicy ERKON-u są przygotowani do projektu (fot. AD)

Osoby chętne do uczestniczenia w projekcie będą miały spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem, będą poddane testom, rozmowie kwalifikacyjnej oraz badaniom lekarskim, które umożliwi określenie stopnia możliwości zaktywizowania danej osoby. Zakwalifikowane osoby trafią do etapu reintegracji społeczno – zawodowej.
     - Przez pierwsze dwa miesiące uczestnicy będą brali udział w zajęciach mających na celu wsparcie doradcze, psychologiczne, coacha, a w przypadku osób niepełnosprawnych trenerów pracy. Przez te dwa miesiące zajęcia będą trwały codziennie, przez sześć godzin – dodała dyrektor elbląskiego CIS – u.
     A potem czas na sześciomiesięczne praktyki zawodowe. Uczestnicy będą mogli zdobyć doświadczenie w pracowniach usług opiekuńczych, gospodarczej (sprzątanie), krawieckiej i stolarskiej. W budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Szańcowej trwa właśnie remont mający stworzyć pomieszczenia, w których będą znajdować się pracownie CIS – u.
     - Praktyki z zakresu stolarstwa będą się odbywały u jednego z elbląskich przedsiębiorców, a w przypadku usług opiekuńczych w stowarzyszeniu „Lazarus” - mówiła Małgorzata Wolna.
     Czy taki czas wystarczy do znalezienia drogi na rynek pracy i podjęcie zatrudnienia? W przypadku osób długotrwale bezrobotnych oprócz podniesienia kwalifikacji zawodowych ważną rolę odgrywa zmiana nastawienia psychicznego.
     - Ostrożnie szacujemy, że 40 proc. naszych podopiecznych podejmie pracę na tzw. „otwartym rynku pracy” - szacowała dyrektor CIS – u.
     Podopieczni będą pod opieką CIS – u przez okres 12 miesięcy (razem z procesem rekrutacji). W przyszłym roku planowana jest następna edycja dla kolejnej grupy osób.
     Koszt projektu wynosi 4 mln zł, z czego CIS – owi udało się pozyskać dofinansowanie unijne w wysokości 3,5 mln zł – w przeliczeniu na jednego uczestnika projektu jest to 12 tys. zł.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przecież jest tyle pracy, że ten kto nie chce pracować to nie pracuje. Inną kwestą jest wysokość wynagrodzenia, ale ogólnie to pracy jest w bród. 10-5 lat temu to nie było roboty rzeczywiście, ale teraz kto tylko ma trochę oleju w głowie to może pracować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2016-12-09)
 • Tak tak pracy jest w brud ...żabki masz na myśli co na każdym rogu wyrastają ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  okidoki(2016-12-09)
 • Sorki ale po co te szkolenia-zeby szkolący mase kasy zarobili ?? 12 tys na przeszkolenie jednej osoby bezrobotnej ?? Ja nie potrzebuje spotkan z psychologiem tylko pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 0
  (2016-12-09)
 • chcemy pracy, mamy ukończone szkoły a szkolcie to wy sie bo siedzicie za biurkami po co?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2016-12-09)
 • Chcecie pracy to pracujcie, a nie biadolicie. Na początku nikt nie ma kokosów. Ale większości to zawsze mało. A teraz to 500+ dostaną, jest plus, jest, a to darmowe przedszkole, podręczniki dla dzieci etc. Nie narzekajcie. W końcu dostaliście to czego chcieliście, więc o co chodzi? Tylko jak ktoś chce będzie pracował, a jak ktoś nie chce to i 3 tyś na rękę go nie zmusi, bo zaraz wykalkuluje, że z pomocy dostanie 1 czy 1-5 tyś. no to i tak mu się nie opłaca. Takie gadanie. Polska to nie raj podatkowy i chyba czas było się do tego przyzwyczaić. A praca jest lepsza, gorsza, ale jest. Tylko chęci brakuje. A wyjechać choćby 60km do Gdańska to już większości korona z głowy spada. Z narzekania pracy i płacy nie będzie z pewnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  moimokiem(2016-12-09)
 • Tu chodzi o to, żeby organizacje pozarządowe mogły sobie przeżreć unijne dotacje. O nic więcej. Pewnie jeszcze MOPSy będą przymusowo wysyłać ludzi na to badziewie pod groźbą utraty świadczeń i nabijać kabzę kilku cwaniakom z różnych ERKONÓW i EWSIPÓW
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  fachowiec(2016-12-09)
 • tO WSZYSTKO TO PIC NA WODE. Byłem bezrobotnym i te akcje to nic innego jak utrzymywanie sztucznych stanowisk urzędasów z pośredniaka z unijnych pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2016-12-09)
 • Pracy jest tak dużo w Elblągu że chcąc się dostać na staż firma organizuje, ,konkurs" stażystów mimo iż za stażystę nie płaci. Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  aral(2016-12-09)
 • niech zgadnę - pan Wójcik będzie miał znowu darmowych pracowników?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-12-09)
 • frustracja i zgorzkniałość przebija się przez komentarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  taka prawda (2016-12-09)
 • zatrudniam ciebie u mnie od ręki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-12-09)
 • szkolenia w pośredniaku, to zebrać ludzi z min wykształceniem średnim i mówić im jak pisze się CV !!! PIC NA WODĘ. Skok na państwową kasę !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2016-12-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych
Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW BIZNES