Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Biskup Jezierski: Codzienność przyniesie radości i problemy

Elbląg, Biskup Jezierski: Codzienność przyniesie radości i problemy (fot. Episkopat)

28 maja biskup Jacek Jezierski obejmie władzę nad Diecezją Elbląską. 8 czerwca odbędzie się ingres nowego ordynariusza w katedrze św. Mikołaja. Udało nam się porozmawiać z księdzem biskupem, który darzy wielką sympatią nasze miasto i mieszkańców.

- Minęło wiele lat od czasu, gdy Ksiądz Biskup pracował jako prezbiter w parafii św. Mikołaja. Teraz powraca Ksiądz do Elbląga jako biskup ordynariusz Diecezji Elbląskiej. Czy wiedza zdobyta kiedyś będzie pomocna teraz przy podejmowaniu decyzji?
     - Pracowałem w Elblągu w Parafii pw. św. Mikołaja jako wikariusz w latach 1977-1978. Przyjeżdżałem tam też co miesiąc przez trzy następne lata, jeszcze w sierpniu 1980 roku, gdy zaczynały się strajki w różnych miejscach kraju. Elbląg był miastem robotników ZAMECH-u oraz inteligencji technicznej. Pewnie spotkam teraz dawnych uczestników katechez, które prowadziłem w sali pod chórem kościoła i w piwnicy plebanii.
     - 28 maja przejmuje Ksiądz Biskup ster władzy nad Diecezją Elbląską. Czego jest więcej: obaw czy radości?
     - Diecezja jest żywym organizmem. Tworzą ją katolicy świeccy, zgromadzenia zakonne oraz kapłani. Codzienność przyniesie radości, ale i problemy. Nie mam leku przed przyszłością. Posiadam nadzieję, że nawiążę dobre kontakty z diecezjanami i będę przydatny w wypełnianiu posłannictwa Kościoła.
     - Co dla Księdza Biskupa będzie priorytetem podczas kierowania diecezją? Czy są już jakieś konkretne plany?
     - Nie przychodzę z konkretnym planem czy projektem kształtowania duszpasterstwa w diecezji. Najpierw będę rozeznawał sytuację wspólnie ze świeckimi i księżmi. Na pewno istnieją nieodkryte źródła dynamizmu parafii, katolickich stowarzyszeń, ruchów religijnych i wspólnot modlitewnych.
      - Czy na kilka dni przed ingresem zechciałby Ksiądz Biskup skierować kilka słów do elblążan za pośrednictwem Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl?
     - Przychodzę do Elbląga z radością. Ufam, że zostanę zaakceptowany we wspólnocie wierzących. Pragnę też dialogu z tymi, którzy są dziś daleko od Kościoła albo do niego nie należą.
Rozmawiała Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wreszcie przychodzi ktoś, kto zna lepiej problemy miasta i regionu. W dodatku szanuje ludzi pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  321start(2014-05-26)
 • Nasze miasto potrzebuje nie tylko " prawdziwego" słowa i katechez ale dobrego przykładu, który pociągnie wiernych. Nasz Kościół śpi więc trzeba Go obudzić, trzeba obudzić ludzi, którzy są w tym kościele. Elbląg to miasto smutne, pełne problemów, biorących swój początek w trudnej sytuacji mieszkańców. To miasto nie mające perspektyw, z wielkim bezrobociem i mieszkańcami pogrążonymi w codziennych, przyziemnych problemach. W tych mieszkańcach trzeba obudzić wiarę i nadzieję - by Kościół na nowo zaczął ŻYĆ !!! A życia nie widać nawet w mszach, na których śpiew nie ma nic wspólnego z radością, a jest jedynie smętnym pomrukiem, na których modlitwy są niezrozumiałym powtarzaniem wyuczonych tekstów a znaczenie poszczególnych znaków dawno zostało zapomniane. .. To smutne. Ale mam nadzieję, że to się zmieni - o to proszę nowego biskupa - by pomógł na nowo zrozumieć nam naszą wiarę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2014-05-26)
 • rację masz Anonimie, tylko co to ma wspólnego z Ingresem Biskupa. Wychodzi typowe " polactwo" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  alterElbinger(2014-05-26)
 • co faceci w czarnych sukienkach mogą wiedzieć na temat problemów? rodziny nie mają, codziennie sute koryto podane, pieniążki na konto przelane itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 14
  (2014-05-27)
 • on ma mi mówić jak mam żyć, co jest dobre, a co złe, jak powinna wyglądać rodzina itd. ? kuźwa! a co oni wiedzą o życiu? przecież te miękkie rąsie nigdy nie miały rodzin, problemów, nie wiedzą co to praca. całe życie za Bóg zapłać i " na wydrę" .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 10
  (2014-05-27)
 • Kolejny mądrala jednej ksiązki i tony mitów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 7
  Psiogłowy(2014-05-27)
 • Przywieziony w teczce z olsztyna, jak za komuny. CO W ELBLĄGU BRAK MADRYCH KAPŁANÓW???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 7
  (2014-05-27)
 • a już myślałem że DEB. ile przegapią ten artykuł. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  997(2014-05-27)
 • jakie są dowody na istnienie boga? klechy od wielu wieków wciskają tą bajkę ciemnogrodowi i kasa leci, a pedofile gnębią dzieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  (2014-05-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapety dziecięce
Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Fototapety z erotyką