Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Boją się izolacji

Kaliningradczycy obawiają się izolacji regionu po przystąpieniu Litwy i Polski do Unii Europejskiej. Oba te państwa zamierzają wprowadzić wizy dla obywateli nie tylko Rosji, ale i pozostałych państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Kremlowscy politycy ruszyli do natarcia - głosząc wszem i wobec, że wizy dla Rosjan (jadących z Rosji do Rosji) to pogwałcenie swobód obywatelskich. Przy okazji podsycają teorię o nieuchronnej izolacji regionu.

Po stolicach europejskich państw podróżuje od kilku tygodni specjalny przedstawiciel rosyjskiego prezydenta do spraw obwodu kaliningradzkiego - Dmitrij Rogozin. Wygłasza w różnych kręgach wykłady, udowadnia, że wizy to największe zło i ograniczenie rozwoju już nie tylko samego obwodu, ale pomysł negatywnie odbije się także na społeczności całej UE.
     Wspierają go polityczni działacze rożnego szczebla., a nawet organizacje społeczne. Już w środę (28 sierpnia) nad Pregołą odbędzie się forum lokalnych organizacji społecznych, które są zaniepokojone zacieśnieniem granicznego kordonu wokół obwodu kaliningradzkiego. Kilka dni wcześniej liderzy kaliningradzkich organizacji społecznych wystąpili z gorącym apelem do mieszkańców regionu, żeby odrzucić groźbę izolacji obwodu od pozostałych regionów Rosji.
     Mieszkańcy mają nadzieję, że za tym hasłem stoją jakieś konkretne propozycje. Może będą to alternatywne rozwiązania - bardziej realne od tych, jakie usiłują narzucić Unii moskiewscy i niektórzy kaliningradzcy politycy.
     W Forum maja uczestniczyć także przedstawiciele społeczności Litwy i Polski - podała m.in. agencja Rosbalt.
     Celem Forum ma być omówienie skomplikowanej sytuacji obwodu oraz wystosowanie specjalnego apelu do władz Rosji, Litwy, Polski oraz kierownictwa UE.
     Kilka tygodni temu bardzo ostre oświadczenie skierowane do prezydenta Rosji i deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej wystosowali liderzy kaliningradzkich komunistów. Podczas obrad kaliningradzkiej obwodowej organizacji Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej zaapelowali oni o to, żeby zerwać umowę o rosyjsko-litewskiej granicy z października 1994.
     Kaliningradzcy komuniści proponują "odtworzyć obwód kaliningradzki w granicach wymienionych w rozdziale VI Konferencji w Poczdamie z terytorium przekazanym ZSRR w rezultacie zwycięstwa nad Niemcami postanowieniem państw - zwycięzców 2 sierpnia 1945 r." - podała agencja Rosbalt.
     Oprócz tego komuniści naciskają na to, żeby odebrać Litwie i przekazać na powrót Rosji region Kłajpedy wraz z tym portem oraz południowe rejony kraju... wileńskiego.
     Tylko w ten sposób, mając bezpośredni dostęp do Białorusi można uniknąć - zdaniem kaliningradzkich komunistów - obowiązku posiadania wiz i oddalić groźbę izolacji regionu.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zamiast macic wode, Kalinigradzcy komunisci powinni sie spakowac i wrocic do domu (do matki Rosji)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Krolewiec do Litwy(2002-08-28)
 • Szanowna Redakcjo, chciałem tylko zwrócić uwagę że w roku 1946 Kłajpeda, czyli Memel wchodziła w skład obwodu koenigsberskiego, i miasto wraz z przyległymi terenami oddano Litwie (sowieckiej) w 1947 roku. Więc pisanie że komuniści chcą powrotu do granic z roku 1946 oraz dodatkowo Kłajpedy jest nielogiczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Evelyn Waugh(2002-08-28)
 • Teraz się boją izolacji? A Elbląg to kto izoluje od 1945 blokując przeprawę przez cieśninę Bałtijską? Prawo Kalego jest dla nich prawem naturalnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MaSer(2002-08-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do biura
Fototapety z erotyką
Naklejki na meble
Fototapety dziecięce