Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bon na start, ale nie za darmo

 
Elbląg, Bon na start, ale nie za darmo Młode osoby bezrobotne mogą korzystać z bonów np. na zasiedlenie (fot. arch. portEl)
Rek

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy i mające nie więcej niż 30 lat mogą otrzymać bon na zasiedlenie. To pomoc dla tych, którzy znaleźli zatrudnienie daleko od domu. Na dobry początek mogą dostać ok. 7 tys. zł, by urządzić się w nowym miejscu. Chętni się znaleźli, pieniądze pobrali, ale już rozliczenia PUP w Elblągu się nie doczekał. Sprawy trafiły do sądu.

Bony na zasiedlenie dla bezrobotnego to nowa forma pomocy przyznawana przez urzędy pracy. Pojawiła się ona w maju 2014 r., gdy do pośredniaków wkroczyły nowe przepisy w ramach Ustawy o promocji zatrudnienia i innych instrumentach rynku pracy. O taką formę pomocy mogą ubiegać się zarejestrowani bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 lat.
     - Tacy, którzy znaleźli pracę w odległości co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania i muszą się przeprowadzić - dodaje Ewa Micuda, wicedyrektor PUP w Elblągu.
     Bon to ok. 7 tys. zł jednorazowo. Pieniądze można wydać np. na zakwaterowanie w miejscowości, do której dana osoba się przeprowadziła. Z przyznanej kwoty jednak trzeba rozliczyć się z PUP. I udokumentowć zatrudnienie przez 6 miesięcy. Pierwsze rozdanie pokazało, że nie wszyscy są chętni do rozliczenia się z pomocy.
     - Musieliśmy skierować sprawy do sądu, by odzyskać środki publiczne - stwierdza wicedyrektor PUP w Elblągu.
     Aby podobnych sytuacji uniknąć, w 2015 r. elbląski PUP wprowadził dodatkowy wymóg. To - oprócz poświadczenia zatrudnienia - poręczenie innej osoby.
     - Takie zabezpieczenie wprowadziły także inne urzędy pracy - uzupełnia Ewa Micuda. - U nas z tej formy pomocy skorzystało w 2015 roku 5 osób (środki do dyspozycji: 37 tys. 500 zł). I wiemy, że pieniądze są efektywnie wykorzystywane.
     Niestety, na razie PUP w tym roku nie ma w swoim budżecie środków na tę formę pomocy.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zamiast kase rozdawac dajcie dobrze płatna prace. Bylo do przewidzenia ze wieksza czesc osob zawinie kase do kieszeni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-03-21)
 • Wszystko fajnie ale. .. czemu TYLKo do 25 roku zycia? Starsi bezrobotni już mają chwycić szpadelek i udać się w kierunku cm. Dębica?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  POśredniakdolikwidacji!!!(2016-03-21)
 • Cytuję :" Aby podobnych sytuacji uniknąć, w 2015 r. elbląski PUP wprowadził dodatkowy wymóg. To - oprócz poświadczenia zatrudnienia - poręczenie innej osoby". Znajdz tu naiwniaka, który za ciebie poręczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  ŚmieszneiTragiczne(2016-03-21)
 • Reszta niech wyjedzie na zachód i "pup. .. " nie zawraca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-03-21)
 • "mające nie więcej niż 30 lat", a nie 25.Co nie zmienia faktu, że osoby powyżej 30 też mają problem z zatrudnieniem. Dyskryminacja ze wzglądu na wiek. Nie ładnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  (2016-03-21)
 • Dodatkowy wymóg to jawne szukanie argumentów przeciw swojemu genialnemu pomysłowi rozdawania pieniędzy. Rozgłos jest i efektów nie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  miziu(2016-03-21)
 • Rozwiązać pupy, bo one są do du. .. .. !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  antykacap(2016-03-21)
 • Te debilne formy "pomocy" są obwarowane takimi skandalicznymi warunkami, ze prawie nikt nie jest w stanie ich spełnić. Poręczenia, gwarancje zatrudnienia, zgoda proboszcza - przecież to chore. Kto w obecnych czasach da ci gwarancje zatrudnienia? Nawet w budżetowce tego ci nie wystawią, a o znalezieniu łosia jako poręczyciela to w ogóle można zapomnieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-03-21)
 • Gwarancje zatrudnienia, poręczenia, zgody proboszcza? Przecież te warunki "pomocy" są chore i ustawione tak, żeby nikt z niej nie skorzystał. Gwarancji zatrudniania to nawet budżetówka nie wystawi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-03-21)
 • ratuj PUP bądź tygrysem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-03-21)
 • Prezydent Elblaga zachęca: "młodzi niech zostają w Elblagu !" a w jego imieniu, niegodna zaufania i niekompetentna p. Ewa Micuda kusi młodych ca 7.000,- aby wyjechali z Elbląga i to jak najdalej. Robi to w imieniu Prezydenta Miasta Elblaga ! Mnie bezrobotnego wysłała zimą na szkolenie, abym bosy i głodny spał na ławce na sopockim molo. .. w grudniu 2015r. !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  AndrzejŁ.(2016-03-22)
 • Brawo Rząd. Będzie Kanał Śląski i Przekop Mierzei!!! (gość) Hipokryzja Unii i rządzących jest powalająca. System żeglugi śródlądowej w Polsce był opracowany i wykonany w latach 70tych i 80tych. I to właśnie Unia go zablokowała, a teraz chce sobie przypisać chwałę! Mieliśmy porty, stocznie rzeczne, szkoły szkolące marynarzy śródlądowych. Wszystko rozwalono. Teraz wielcy odkrywcy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-03-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem