Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jedno z największych chrześcijańskich świąt kościelnych. Obchodzone jest od IV wieku, a najstarsze świadectwa mówiące o obchodzeniu święta narodzenia Jezusa Chrystusa właśnie dnia 25 grudnia, zawarte są w chronografie rzymskim z 354 roku i dotyczą sposobu sprawowania liturgii na ten dzień.

Okres Bożego Narodzenia trwa do 6 stycznia. Zamyka go święto Trzech Króli.
     Według ewangelistów Łukasza i Mateusza Jezus Chrystus narodził się w Betlejem, niedaleko Jerozolimy. Jego Matka pochodziła z rodu Dawida i poślubiona została Józefowi, który był cieślą. Maryja i Józef mieszkali w Nazarecie, w Galilei, toteż Jezusa Chrystusa nazywano Nazarejczykiem lub Galilejczykiem.
     Ewangelista Łukasz tak opisuje okoliczności narodzin Jezusa: „W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.
     Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił. Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane”. (Łk 2,1-20)
     
     W naszym kraju z Bożym Narodzeniem od wieków łączą się liczne tradycje. Na wsiach w tym dniu do dziś gospodarze starają się powstrzymywać od wykonywania prac gospodarskich za wyjątkiem niezbędnego obrządku żywego inwentarza. Według tradycji tego dnia nie wolno sprzątać, zamiatać, rąbać drewna, gotować, rozpalać dużego ognia itp.
     Co dziś może dziwić, jeszcze na początku XX wieku zakazane było tego dnia przeglądanie się w lustrze, czesanie i rozplatanie warkoczy. Nie można było kłaść się spać w ciągu dnia, by jak wierzono, nie ściągnąć na siebie choroby oraz by zboże na polu „nie pokładło się”.
     Tego dnia, świętowanie rozpoczynano od udziału w porannym nabożeństwie, po czym po powrocie z kościoła odpoczywano w rodzinnym gronie, posilano się świątecznym jadłem oraz spędzano czas na wspólnym śpiewie kolęd i modlitwie. Dzień spędzany w miłej rodzinnej atmosferze przenikała atmosfera radości, czego wszystkim życzymy.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Fakty historyczne i chronologia wskazują, że Jezus nie urodził się w grudniu tylko w październiku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-25)
 • Te, chronolog, idź się wyśpij.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dobra rada(2008-12-25)
 • Historyczne źródła niewiele wiedzą na temat ofiary imieniem Jezus. Ot, kolejne urban story.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-25)
 • Termin tego święta zawłaszczono, bo był wyjątkowo popularny. Ale czego kościół nie zawłaszczył. Od dusz po majątki. Ot taka zawłszczeniowa firma. Tylko coraz trudniej wierzyć pracowniokom tej instytucji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  @@(2008-12-26)
 • lepsze bajki pisali bracia grimm. .. choc trzeba przyznac ze bajarze, autorzy starego i nowego testamentu, wykazali się wielką wyobraźnią i talentem. .Mity greckie wysiadają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Chrystek(2008-12-26)
 • Debiloza spędza święta przed monitorkiem. .. ? Ha ha ha. .. .!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-26)
 • datę pażdziernikową lansują Świadkowie Jehowy; astronomowie wskazują, że gwiazda betlejemska pojawiła się w czerwcu, więc to wskazuje na czerwcową datę urodzenia. Przecież jednak tu chodzi o sferę duchową i to, co mamy w sercach w tych dniach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny