UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Braniewski T-72 spotkał "Tygrysa" z "Furii"

 
Elbląg, T - 72 miał swoją "muzealną" premierę w czerwcu 2015 r. podczas Tankfest, największej imprezy czołgowej na świecie
T - 72 miał swoją "muzealną" premierę w czerwcu 2015 r. podczas Tankfest, największej imprezy czołgowej na świecie (fot. The Bovington Tank Museum)

Kiedyś służył w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, teraz jest dumą The Bovington Tank Museum w Anglii, które posiada najobszerniejszą pod względem znaczenia historycznego kolekcję czołgów. T-72 stanął m.in. obok niemieckiego "Tygrysa", który występował w filmie "'Furia" z Bradem Pittem.

The Tank Museum weszło w posiadanie czołgu T-72, który, jak wynika z karty wozy, stacjonował w Braniewie, w 2014 r. Była to wymiana z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, która miała uczcić 70. rocznicę walk w Normandii - Falaise Pocket, w których udział brały polskie i brytyjskie jednostki. Polskie muzeum otrzymało brytyjski czołg Chieftain Mk11, który eksponowany jest obecnie w Bydgoszczy.
       Co do braniewskiego T-72: Brytyjczycy twierdzą, że jest on mechanicznie sprawny, tzn. jeździ. Niestety, wygląda na to, że był używany jako źródło części zamiennych w jednostce remontowej w Czarnem. Tak więc jest niekompletny, nie działa wieża, system stabilizacji, optyka, itd. Mamy nadzieję, że uzyskamy fundusze na pełną odbudowę - wierzą muzealnicy.

  Elbląg, Braniewski T-72 spotkał "Tygrysa" z "Furii"
(fot. nadesłana The Bovington Tank Museum)


       Ale i tak T - 72 jest atrakcją. 27 i 28 czerwca, podczas Tankfest (największej imprezy czołgowej na świecie, którą w tym roku odwiedziło 18 tysięcy osób), nasz czołg miał swoją premierę i wzbudził ogromne zainteresowanie. A trzeba podkreślić, że The Tank Museum w Bovington posiada najobszerniejszą pod względem znaczenia historycznego kolekcję czołgów. 5 multimedialnych wystaw opisuje historię powstania i rozwoju współczesnej broni pancernej, od I wojny światowej do współczesności. Kolekcja jest unikalna w skali światowej z ponad 300 obiektami prezentowanymi w 6 halach.
       - Posiadamy jedynego na świecie kompletnego i na chodzie niemieckiego "Tygrysa", który niedawno występował w filmie "Furia" z Bradem Pittem - chwalą się muzealnicy.
       Dla braniewskich żołnierzy informacja o tym, że ich czołg trafił do muzeum w Anglii była miłym zaskoczeniem.
       - To jedna z najważniejszych placówek muzealnych poświęconych broni pancernej, tym bardziej napawa nas dumą fakt, że trafił tam czołg, który kiedyś służył w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej - mówi płk. Jan Rydz, który do 29 lipca br. dowodził braniewską brygadą. - Odpowiadając na prośbę przedstawicieli muzeum, w naszej jednostce trwają prace związane z odtwarzaniem historii tego wozu. Czołg T-72, o którym mowa, stacjonował w Braniewie w latach 90-tych ub. wieku. Mam nadzieję, że uda nam się nawiązać kontakt z żołnierzami, którzy tu wówczas służyli. Trzeba pamiętać, że był to czas zasadniczej służby wojskowej.
       - Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto kultywuje tradycję i historię wojskowości, a Bovington Tank Museum do takich placówek należy - podkreśla były dowódca. - Chciałbym też, żeby nasza współpraca zaowocowała konkretną, wspólną inicjatywą. Plany już są. Zobaczymy, co przyniesie życie.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ups!. .. No i wydało się! Chłopaki w naszym wojsku muszą na sprzęcie muzealnym pracować hahahahaha!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2015-08-06)
 • A jabłka, kuźwa, droższe od bananów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2015-08-06)
 • Ruscy są w stanie zająć Warszawę w ciągu kilku godzin a co dopiero Braniewo i Elbląg ? Te miasta zrównają z ziemią momentalnie. Nasze władze czytaj debile, zlikwidowały jednostki wojskowe które były zapleczem do obrony w całym pasie północno-wschodnim. Na Królewieckiej stan osobowy żołnierzy spadł o 90 %, to samo na Bema. To samo w Bartoszycach, Giżycku, Węgorzewie, Gołdapi, Malborku, Olsztynie, Ostródzie itd. To działanie celowe polskich agentów KGB.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2015-08-07)
 • Nieszczelne granice, wojsko chronione przez podstarzałych ochroniarzy, kobiety przerobione na mężczyzn i odwrotnie, ulice pełne banków, banki pełne potzrebujacych, ,do pierwszego" obywateli, neoliberalizm, modernizm, zwiazki mezczyzn i zwiazki kobiet, młodzież żyjaca w innych wymiarach świadomości przesterowanej dopalaczami, zniszczony przemysł, zwiekszajacy się dług narodowy, głodowe i smieciowe pensje, Rudy w Unii 80 000 miesięcznie, hrabia Rostowski jedna nogą w Londynie lub Stanach. Koń trojański w postaci uchodźców, jad wyciekajacy z ust establishmentu i podrabianych, ,Polskich " elit, wskazjących NAM drogę, ,do nikąd". Katasrofalnie niski wskaźnik urodzeń, niebezpieczne zwiazki Bronka Komorowskiego z WSI, fundacją Pro Cyvili itd. Okragły stół to fikcja - stan obecny matrix. Mózgi obywateli sformatowane, propaganda telewizyjna przesterowała sposoby myslenia, postrzegania rzeczywistości, wykluczono krytyczne myslenie. Naród zanika. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2015-08-07)
 • O Ojcu Rydzyku zapomniałeś, anonimku. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  drugianonim(2015-08-07)
 • " Nasze władze czytaj debile, zlikwidowały jednostki wojskowe które były zapleczem do obrony w całym pasie północno-wschodnim. Na Królewieckiej stan osobowy żołnierzy spadł o 90 %, to samo na Bema. To samo w Bartoszycach, Giżycku, Węgorzewie, Gołdapi, Malborku, Olsztynie, Ostródzie itd. To działanie celowe polskich agentów KGB" Nie znasz się gościu, albo podpuszczasz. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ket(2015-08-07)
 • Ket czytajac co ty wypisujesz to ty jestes debil
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-08-08)
Reklama