UWAGA!

Budynek z bramą się sypie

 Elbląg, Budynek jest zabytkiem od 2009 roku
Budynek jest zabytkiem od 2009 roku (fot. RG)

- Gdy pada deszcz, woda gromadzi się między oknami, przedostaje się do mieszkania. Ze ściany budynku odpada tynk, ostatnio duży fragment o mało nie spadł na sąsiadkę. Najgorsze jest to, że kilka lat temu budynek stał się zabytkiem i od tego czasu nic tu nie można zrobić bez zgody konserwatora – narzekają mieszkańcy charakterystycznego budynku bramnego przy skrzyżowaniu ulicy Pionierskiej z Fałata.

Z prośbą o interwencję do naszej redakcji zgłosili się lokatorzy, mieszkający pod adresem Fałata 29. - Zobaczy pan, jak to wszystko wygląda. Mamy stare drewniane okna, między którymi gromadzi się woda, przedostaje się też do środka mieszkania. Okien nie możemy wymienić na plastikowe, muszą być droższe drewniane, bo to jest zabytek, a na droższe nas nie stać. Tymczasem w drugiej części budynku wiele osób ma plastikowe okna, bo je wymienili zanim kamienicę wpisano na listę zabytków – mówi jedna z osób z budynku przy ul. Fałata 29, mieszkająca w lokalu komunalnym. - Na klatce też przecieka, a z elewacji odpada tynk, ostatnio duży fragment o mało nie spadł na sąsiadkę – dodaje.
       Charakterystyczny budynek bramny przy skrzyżowaniu ul. Pionierskiej i Fałata pochodzi z 1928 roku, był zbudowany jako schronisko młodzieżowe. Po wojnie urządzono w nim mieszkania. Zabytkiem jest od 2009 roku, a wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków złożyła... wspólnota mieszkaniowa.
       - Zakładamy, że mieszkańcy mieli świadomość, że z wpisaniem do rejestru zabytków łączą się nie tylko potencjalne korzyści, ale także obowiązki. Wszystkie planowane remonty w kamienicy, łącznie z wymianą okien, muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Z informacji, które przekazał nam miejski konserwator zabytków wynika, że w ostatnich latach nie wpłynął żaden wniosek na temat wymiany okien. Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie – przyznaje Łukasz Mierzejewski.

  Elbląg, Mieszkańcy narzekają na przeciekające okna
Mieszkańcy narzekają na przeciekające okna (fot. RG)


       I dodaje, że wspólnota mieszkaniowa otrzymała w 2014 roku od miasta dofinansowanie na remont dachu i odtworzenie wieży z zegarem w łącznej wysokości prawie 97 tysięcy złotych. - Kolejne wnioski o dofinansowanie od wspólnoty nie wpłynęły. Gdyby wpłynęły, byłyby poważnie rozpatrywane – przyznaje Łukasz Mierzejewski.
       Wspólnota, jak się okazuje, wybrała inną drogę. Stara się o dotacje na remont odpadającej elewacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Fałata jest zadłużona, bo musiała wziąć kredyt na remont dachu i rekonstrukcję wieży z zegarem. Nie jest w stanie sfinansować remontu elewacji z własnych środków, dlatego piszemy wnioski do ministra o dotację na ten cel. Już dwukrotnie nam odmówiono. Proszę o kontakt w tej sprawie z konserwatorem zabytków – powiedział nam Andrzej Zalewski, zarządca tej nieruchomości.
      

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • w Elbongu juz znikaja kamienice to moze i tą
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    4
    elkomendante(2016-07-06)
  • Konserwatorzy do roboty !
  • Chciwość wspólnoty doprowadziła do tego stanu, sami wystosowali wniosek o wciągnięcie na listę zabytków tą ruinę myśląc że teraz pieniądze będą strumieniem płynąć od państwa. A teraz jak trzeba samemu remontować to do mediów bo "miasto nie dba o nich ". Żałosne.
  • Gdyby mi cieklo z okna, to bym probowal to jakkolwiek naprawic, dopoki nie jest mozliwa wymiana okien.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    to_jest_to(2016-07-06)
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma za nasza kasę wymieniac okna w starej poniemieckiej budzie? jakie to dziedzictwo narodowe?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    3
    lfdkfl(2016-07-06)
  • Ten Przemytląg mnie załamuje. U nas na Mierzei tez rządzą głąby lewackie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    Mierzejanin(2016-07-06)
  • Zaraz a czyj to budynek jak wspólnoty to niech starają się jak ZBK to kasa z olsztyna na remont zabytku.
  • Weźcie się za śmieciówe umowy i pracodawców wyzyskiwaczy jeżdżących Cayenne albo Panamerami a płacący najniższe krajowe do koperty i bez umowy!!!!!
  • W tym budynku nie powinni mieszkać ludzie, ponieważ jest to dla nich bardzo uciążliwe i mało komfortowe. Moim zdaniem powinna być tam jakaś instytucja lub organizacja. Na przykład konserwator zabytków, no nie wiem pomysłów jest dużo, ale na pewno nie do mieszkania,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    2
    sunsiad(2016-07-06)
  • Zmieńcie admina, bo macie największą szuję.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    oszukany(2016-07-06)
  • Może ktoś przyjrzy się bliżej administratorą w Elblągu np jaśminowa i wiele innych
  • rozumiem, że rok czy dwa lata temu, jak okna można było wymienić, bo budynek nie był zabytkiem, to nic się do środka nie lało, nic się nie sypało, stan deweloperski?
Reklama