Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Być szlachetnym dawcą

 
Elbląg, Być szlachetnym dawcą fot. nadesłana
Rek

Z inicjatywy Zuzanny Makowskiej z klasy 2d II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu 22 czerwca stał się dniem, który przyczyni się do szczęścia i zdrowia wielu ludzi w Polsce lub na świecie.

Za sprawą Zuzi, jej koleżanek i kolegów- wolontariuszy ze szkoły, a także koordynatora przedsięwzięcia Doroty Wilk- nauczycielki informatyki, jak też dyrekcji szkoły czterdzieści osób: pełnoletnich uczniów, nauczycieli, rodziców i sympatyków szkoły zarejestrowało się w Bazie Dawców Komórek Macierzystych (DKMS), by zostać potencjalnymi dawcami szpiku i zwiększyć szansę przeżycia pacjentów na całym świecie. Rejestracja polegała na wypełnieniu formularza i pobraniu materiału genetycznego do badań, które zweryfikują przydatność potencjalnego dawcy. Po trzech, czterech miesiącach, jak wyjaśniła fundacja DKMS potwierdzi skuteczność działania potencjalnego dawcy i wpisze go na listę tak, by mógł oczekiwać na swojego genetycznego bliźniaka, któremu może pomóc.
     Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku i komórek macierzystych jest bardzo poważną decyzją. Zuzanna Makowska podkreśla fakt, że gdy okaże się, iż możliwy dawca jest genetycznym bliźniakiem osoby chorej na raka krwi, daruje mu nadzieję na nowe życie. Może się też z tego wycofać… Zaangażowanie osób chętnych do pomocy w II LO nie wskazują na tego typu działanie, co napawa optymizmem i pozwala myśleć, że nie brakuje osób szlachetnych, a altruizm zwycięża egoizm. Takie piękne wartości zasługują dziś na uznanie i podziw. Jak dotąd w Polsce miało miejsce 6,5 tysiąca podobnych dni dawcy szpiku, ponad trzy tysiące osób podzieliło się cząstką siebie z chorym bliźniakiem genetycznym, a liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców przekroczyła 920 tysięcy, co oznacza, że świadomość współpracy, współczucie, szlachetność i tolerancja biorą górę nad komercją i snobizmem zatruwającymi nas na co dzień. Wiara w człowieka jest tak silna i optymistyczna, że pozwala mieć nadzieje na lepsze jutro.
     Dziś chorym na raka krwi zgłosiło chęć pomocy II LO i jego sympatycy, bo Zuzia i jej koledzy postarali się zachęcić do współpracy swoje rodziny, znajomych i inne szkoły z Elbląga. Pomoc Fundacji DKMS okazują też firmy, organizacje, służby mundurowe, lekarze. Poza rejestracją w bazie danych dawców wielkie znacznie mogą mieć darowizny na rzecz fundacji i wolontariat, a tym wykazali się właśnie uczniowie II LO.
     Wczoraj uczniowie II LO promowali zdrowy styl życia. Piękna pogoda, zabawy rekreacyjne, rozgrywki sportowe, pokaz zumby, zdjęcia w fortobudce i owocowo- warzywny poczęstunek sprzyjały miłej atmosferze. Ukoronowaniem tych działań było jednak liczne uczestnictwo tych, którzy pragną pomóc chorym, zgłaszających się do bazy dawców szpiku i komórek macierzystych, tych którzy chcą uczynić chorych radosnymi ludźmi z perspektywami na taką zabawę jak w II LO.
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok