Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wiadukt w barwach biało-czerwonych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Wiadukt w barwach biało-czerwonych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Chata jak marzenie (z tradycją w tle)

Elbląg, Chata jak marzenie (z tradycją w tle) (fot. nadesłane)
Rek

Dom z katalogu, taki sam, jak w innych częściach kraju? To najłatwiejsze rozwiązanie. Można jednak inaczej. Można - i warto "wpisać" swój dom w przestrzeń, która go otacza. Przekonują o tym organizatorzy konkursu Twój dom - dialog z tradycją.

Konkurs "Twój dom - dialog z tradycją" organizuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków oraz olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. To konkurs na projekt architektoniczno-budowlany wolno stojącego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich naszego województwa.
     Konkurs i idea, jaka mu przyświeca, są ciekawe i warte propagowania. Aby zachęcić dziennikarzy do bliższego zainteresowania się tematem, 16 października, olsztyński Urząd Marszałkowski zorganizował objazd studyjny po wsiach Warmii i Mazur.
     Przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów oraz architekci mieli okazję obejrzeć pozytywne, ale również negatywne przykłady współczesnej architektury regionalnej. Przewodniczką była Iwona Liżewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie, sędzia konkursu "Twój dom - dialog z tradycją", współautorka wytycznych i zaleceń projektowych dla uczestników konkursu. Iwona Liżewska jest też członkiem rady programowej Wspólnoty Kulturowej Borussia, autorką projektów i publikacji związanych z ochroną zabytków oraz krajobrazu kulturowego regionu.
     Sętal to warmińska wieś z zachowaną zabudową mieszkalną, układem przestrzennym i obiektami użyteczności publicznej (nad wsią tradycyjnie dominuje widoczna z daleka sylweta kościoła). Urokliwe, kryte dachówką stare domy z czerwonej cegły można podziwiać jadąc malowniczą trasą przez Tuławki, Nowe Włóki i Barczewko.
     W Parlezie Wielkiej uczestnicy wyjazdu obejrzeli osiedle z okresu międzywojennego. Podobne do siebie domy usytuowano wokół owalnego placu. Całość została skomponowana tak, że odwiedzający ma wrażenie bycia w miejscu, w którym panuje spokój, harmonia i porządek. Szkoda tylko, że każdy dom jest remontowany w inny sposób. To jednak temat na osobną dyskusję.
     Wojnowo to mazurska wieś nad rzeką Krutynią (słynne spływy kajakowe!), założona przez rosyjskich staroobrzędowców. Ludność ta zaczęła osiedlać się w Prusach od 1831 roku. Obecnie można tu podziwiać klasztor i budynki w jego sąsiedztwie. Są też stare cmentarze. Ostatnia mniszka zmarła kilkanaście lat temu, jednak wciąż czuć tu duch czasu, który minął i ludzi, którzy odeszli. W Wojnowie są też ciekawe przykłady współczesnej architektury regionalnej. To nowe domy, które nawiązują swoim wyglądem i charakterem do tradycyjnej zabudowy regionu.
     Warto zajrzeć do leżącego po sąsiedzku Gałkowa. Także tu nie jeden, ale kilku właścicieli, z troską podchodzi do krajobrazu kulturowego. Ich domy pięknie, nie nachalnie, wpisują się w pejzaż mazurskich łąk i pagórków.
     Przykładów "architektonicznej wrażliwości" pewnie trochę by się jeszcze znalazło. Nie jest to jednak, niestety, częste zjawisko. Projekty domów czy całych osiedli "z katalogu", zabudowa nie pasująca do miejsca, w którym się pojawia, w gruncie rzeczy przypadkowa i niezbyt przemyślana to nie tylko wojewódzka, ale ogólnopolska codzienność.
     Czytaj cały artykuł autorstwa Agnieszki Jarzębskiej.
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe