Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chcemy czegoś więcej

 
Elbląg, Chcemy czegoś więcej Krzysztof Grablewski i Anna Trzusolas (fot. mk)
Rek

Mija rok od chwili, gdy Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych otrzymała w Brukseli europejską nagrodę RegioStars 2013 – The Awards for Innovative Projects za projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia”, dzięki któremu opracowano model zatrudnienia wspomaganego osób po 45 roku życia, który zwany jest „wiekiem gorącego ziemniaka”. Jakie mają aspiracje i co jeszcze chcieliby osiągnąć?

Marta Kowalczyk: Zanim porozmawiamy o przyszłości, przypomnijmy o co chodzi z tym „ziemniakiem”?
     Zbigniew Puchalski: - Dla wielu pracodawców osoby powyżej 45. roku życia są właśnie takim „gorącym ziemniakiem” - nazwa pochodzi od angielskiego przysłowia „to be like hot potato” i oznacza przerzucanie istotnych problemów tak jak podrzucanie gorącego ziemniaka, którego nikt nie chce chwycić w dłonie. W naszych realiach wiek 45 plus na rynku pracy jest takim „hot potato”. Nam udało się zamienić tradycyjne podejście do zatrudnienia „przeszkolić i zatrudnić” na wypracowane „wyszkolić, zatrudnić, wzmocnić i utrzymać w zatrudnieniu”, które się sprawdza.
     
     Otrzymaliście już wiele nagród za pracę na rzecz niepełnosprawnych. Dlaczego ta ubiegłoroczna jest najcenniejsza?

     - Od 10 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. My się uczymy od innych, ale i oni uczą się od nas. Sprawdziliśmy się jako partnerzy organizacji pozarządowych w Unii Europejskiej, współpracując m.in. z Niemcami, Szwedami czy Finami.
     
     Jakie będą dalsze kroki naszej elbląskiej organizacji w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej, bo chyba nie spoczniecie na laurach?

     - Oczywiście, nie spoczniemy na laurach. Chcemy kontynuować zatrudnienie według wypracowanego modelu. Na razie jednak czekamy na ogłoszenie konkursów na konkretne działania.
     Anna Trzuskolas: - Chcemy szerzyć idee zatrudnienia wspomaganego i realizować kolejne projekty, które to umożliwią. Dzięki temu możemy uzyskiwać dobre wskaźniki w trwałym zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
     
     A na jakie formy wsparcia w zatrudnieniu mogą liczyć elblążanie w najbliższym czasie?
     Anna Trzusolas: - Od 1 kwietnia ruszamy z projektem 50 PLUS PRACA. Projekt dotyczy rehabilitacji zawodowej i społecznej osób zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych, które ukończyły 50 rok życia, mają motywację do pracy i mieszkają na terenie powiatów elbląskiego i braniewskiego.
     Krzysztof Grablewski: - Będzie też realizowana druga edycja projektu „Trening dobrze ustawiony”. Zapraszamy do udziału w nim osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, głównie z terenów wiejskich z powiatu elbląskiego i olsztyńskiego. Osoby te objęte będą wsparciem psychologa, doradcy zawodowego, otrzymają „szyte na miarę” kursy zawodowe, diagnozy umiejętności i staże. Każdemu z beneficjentów pomożemy znaleźć pracę.
     
     Czy ERKON startuje obecnie w jakiś konkursach?

     Krzysztof Grablewski: - Złożyliśmy projekt do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej . Projekt będzie dotyczył podniesienia aktywności społecznej niepełnosprawnych.
     
     Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co byście chcieli osiągnąć pod szyldem ERKON?

     Anna Trzuskolas: - Chcielibyśmy, żeby modele, które opracowaliśmy były stosowane przez inne agencje zatrudnienia, bo się sprawdzają.
     
     Tego Państwu życzę.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nagrody nagridami ale. .. pewnemu niepełnsprawnemu po raz trzeci odmowiono udziału w szkoleniach bo. .. jes nie wygidny bi brał udzial w referendum. Oto czarna strona ERKONu. Nabor na szkolenia wygląda tak:najpierw ribi sie projekt, potwm sie gi ogłasza ale po cichu swoim. Ludzie przychidza sie zapisac, jak istatnio na kurs komputerowy ECDL a potem. .. zgłasza sie do PFRON po kase a potem. .. skresla sie pewnych uczestnikow z listy by byla wieksza kasa do podzialu dla organizatora.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  JohnyWalker(2014-03-12)
 • Czyżby to pan Seppupu się żalił?? nie dziwię się Erkonowi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  ehhh(2014-03-12)
 • żałosne slizganie się po nieszczęściu ludzkim. .. Rda dla Rady. .. niczego nie rozwiązał i w niczym nie pomogł. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-03-12)
 • Widzę, że nie rozumiecie jak funkcjonują programy UE i PFRON, w ramach których pomóc można określonej liczbie osób z danym schorzeniem. Jeśli pieniądze są przeznaczone na pomoc osobom z " R" w orzeczeniu (czyli narząd ruchu) to nie można z tej puli pomóc komuś z literką " P" (choroby psychiczne) w orzeczeniu. Najpierw poczytajcie przepisy, a potem sami spróbujcie coś zrobić dla innych, bo pomaganie w polskich realiach okazuje się być robotą bardzo niewdzięczną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  niezerkonu(2014-03-12)
 • Byłam zapisana do projektu i cierpliwie czekałam na telefon kiedy mam się zgłosić. Po miesiącu sama zadzwoniłam z zapytaniem od kiedy rusza projekt i kiedy mam się zgłosić. Po sprawdzeniu mojego zgłoszenia pani z ERKONU odpowiedziała mi, że projekt już ruszył a ja sama zrezygnowałam z udziału w nim. Nie po to zapisywałam się aby rezygnować, nie mam również zaników pamięci żeby nie pamiętać gdzie się zapisuję a z czego rezygnuję. Jestem zniesmaczona takimi zagrywkami ERKONU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  zawiedzina(2014-03-12)
 • @zawiedzina. Nie wiesz o co chodzi, dla czego?P kasę chodzi. Nie p to by czowiek niepełnosprawny się czegoś nauczył, ale o kasę. Ile ludzi na szkolenie będzie zgłoszone do PFRON, za tyle ludzi PFRON płaci organizatorowi szkolenia/kursu. A to, że potem uczestnik w dziwny sposób nie jest, w Twoim przypadku przez ERKON, informowany, to tu właśnie chodzi. .. też o kasę dla organizatorów. Na papierze wszysko idealnie wygląda tak, by PFRON nie mia się czemu przyczeopić. Natomiast rzeczywistość jest taka- nie uczestniczysz w szkoleniu, bo Cię celowo nie poinformowani, by za Ciebie kasę wziął organizator. Wiem, bo podobnych szkolen " przerabiaółem " kilkaa i wiem, jakie się nieścisłości i przekręty po cichu robi za plecami PFRON. i jestem poewien, ze własnie do takich " cudownych niespodzianek" doszło także i w Tsoim przypadku. Mnie ERKON odmawia po raz trzeci udziału w szkoleniu właśnie ECDL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  /Alojzy/(2014-03-12)
 • Tylko że dla mnie, czyli osobą z " E" nie macie żadnych ofert szkoleniowych :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-03-12)
 • Niestety praktyką działalności ERKON' u jest utrzymanie siebie samych na etatach i pasożytnictwo na publicznych pieniążkach. Obiecywanie, że pośredniczą i pomogą w zatrudnieniu jest mooocno przesadzone. Dlaczego nie podają wskaźników ile procent ludzi po ich szkoleniu pozostało w zatrudnieniu powyżej 12 miesięcy - przy pracy niesubsydiowanej (nie żaden staż itp. tylko umowa bezpośrednia z pracodawcą bez zwrotu kosztów zatrudnienia). Może 2 osoby na 100 - czyli komu to ma służyć? Dla tych którzy chcieliby ECDL' a mam złą wiadomość. Certyfikat ECDL traci swój byt (w tym roku), tzn nie jest kontynuowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Obecnie obowiązuje " nowa wersja" certyfikatu komputerowego (z inną nazwą). Zatem po co komu, za moment nieważny, certyfikat ECDL? Skoro ERKON tworzy innowacyjne projekty, to po co wciska przestarzałe kursy ? - dla kasy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  ehhh(2014-03-12)
 • @ehhh: "Na certyfikacie ECDL Profile można umieścić informacje o wszystkich zdanych egzaminach ECDL, niezależnie od chwili, kiedy były zdawane - na jednym certyfikacie mogą więc pojawić się kolejne wersje tego samego egzaminu, świadczące o stałym aktualizowaniu posiadanych kompetencji jak i egzaminy z kolejnych modułów, rozszerzających kompetencje cyfrowe ich posiadacza. Certyfikat ECDL Profiole można uzyskać po zdaniu dowolnej liczby egzaminów ECDL lub zaakceptowanych przez Fundację ECDL (EPP - Endorsed Product Program), pod warunkiem że co najmniej jeden z nich należy do grupy BASE/STANDARD/ADVANCED. Można więc na jednym certyfikacje ECDL Profile umieścić egzaminy z grupy BASE, z grupy STANDARD, zaawansowane (z grupy ADVANCED) a także certyfikaty EPP e-Nauczyciel, EPP e-Urzędnik, czy EPP GIS." - za ecdl.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2014-03-12)
 • @Alojzy: " Mnie ERKON odmawia po raz trzeci udziału w szkoleniu właśnie ECDL. " - może nie spełniasz kryteriów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  (2014-03-12)
 • Spełniam kryteria własnie. problem w tym, że jestem " nie wygodny" .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  /Alojzy(2014-03-12)
 • Przykro, że tak to działa. W takim razie ERKON potrzebuje pilnie " uzdrowienia" .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  zawiedzina(2014-03-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!